Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  Otwarcie poplenerowej wystawy "Albania 2014"


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Obiektywy typu zoom o rekordowo wysokiej jasności f/2 można spotkać wyłącznie w obrębie E-Systemu?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Otwarcie poplenerowej wystawy "Albania 2014"
Dodał: Przemysław Imieliński 28.01.2015
6 lutego 2015 r. o godz. 18.00 w Galerii Fotografii "ART-FOTO" Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie odbędzie się wernisaż poplenerowej wystawy uczestników wyjazdu do Albanii.


Albania, fot. A. Szlezak


Fotopodróże …małe i duże
Zjawisko fotografii podróżniczej zwanej przez niektórych fotografią turystyczną należy aktualnie do ważnych zjawisk kulturowych kształtujących naszą wrażliwość, które determinują zarazem proces budowania indywidualnej estetyki postrzegania świata. Aparat fotograficzny stał się niezbędnym atrybutem przeżywania rzeczywistości, w której aktualnie się znajdujemy, wzbogacając naszą osobowość, umiejętność percepcji oraz analizy otoczenia w kontekście artystycznego doznania. Fotografia stała się wykładnikiem przeżywania estetycznego wzruszenia, opartego na wytworzeniu mechanicznego obrazu, jednak przepuszczonego przez wrażliwość i umiejętności techniczne fotografującego.

Albania, fot. A. Szlezak


W nowoczesnym społeczeństwie fotografia i turystyka tworzą ścisłe związki kulturowe wytwarzając nowy rodzaj percepcji opartej na zderzeniu odmienności społeczeństw i krajobrazów. Tworzy się osobista refleksja, która nierzadko ma wymiar sentymentalny i w pewien wyrafinowany sposób kreuje nasze uczucia, marzenia, pozwalając także na osobistą krytykę zastanej przestrzeni tworząc jednocześnie jej nowe oblicze. Kult obrazu dominuje we współczesnym świecie właśnie poprzez łatwą możliwość tworzenia i edycji milionów obrazów fotograficznych, które wdarły się do wszystkich sfer życia człowieka i bez których współczesny obywatel świata nie może się już obyć. Wytworzenie dominacji kultury obrazkowej jest syndromem współczesnej cywilizacji będąc zarazem ważnym zjawiskiem socjologicznym w dziejach ludzkości.

Albania, fot. W. Przepiórkiewicz


Idea promowania fotografii podróżniczej kontynuowana jest przez Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie od kilkunastu lat. Służące tej idei plenery fotograficzne organizowane przez nasz ośrodek są działaniami stanowiącymi oryginalną formę edukacji fotograficznej przełamującymi stereotypy upowszechniania kultury. Nowatorstwo takich działań polegające m.in. na kształtowaniu związków pomiędzy turystyką a fotografią artystyczną, wzbogaca zarówno warsztat fotografa jak i jego wyobraźnię twórczą. Świadome posługiwanie się medium, jakim jest fotografia przyświeca działaniom podejmowanym na plenerach przez organizatora. Polegają one na luźnych dyskusjach przybierających formę warsztatów, pokazach fotografii, wzajemnej wymianie doświadczeń wśród uczestników pleneru. Ważnym aspektem tego typu działań jest podkreślenie specyfiki fotografii podróżniczej, jako jednej z dróg prowadzących do wykonania świadomych, profesjonalnych obrazów, mających niewiele wspólnego z banalną pocztówką z wakacji. Po raz kolejny warto przytoczyć sentencję Martyny Wojciechowskiej, redaktora naczelnego National Geographic: "Podróże mają magiczną moc uzdrawiania duszy i zdecydowanie pomagają zdystansować się od problemów dnia codziennego. Nie rozwiązują ich bezpośrednio, jednak pomagają przewartościować i spojrzeć na nie jakby z drugiego brzegu rzeki".

Albania, fot. E. Waszczuk


Tego "drugiego brzegu rzeki" postanowiliśmy poszukać tym razem w Albanii. To fascynujący kraj pełen tajemnic, kontrastów, zabytków, fantastycznych krajobrazów, a przede wszystkim wbrew utartym opiniom, bardzo życzliwych ludzi. Przemierzyliśmy tę krainę orłów odwiedzając: Sarandę, Butrint, Gijorokastrę, Berat, Vlorę, Tiranę, Przełęcz Llogoraja i wiele innych równie interesujących miejsc. Albania to prawdziwa mieszanka wybuchowa, tradycji, współczesności, niefrasobliwości oraz jeszcze dzikich terenów stanowiących nie lada atrakcję dla prawdziwych fotopodróżników. Na drogach w bardzo różnym stanie królują mercedesy, nagminnie spotykamy bunkry przypominające czasy Envera Hodży, najdłużej rządzącego dyktatora w Europie. Albania to najbardziej oryginalne miejsce na Bałkanach godne polecenia tym, dla których podróże są także wycieczką w głąb struktury duszy, karmiącej się artystycznym pojmowaniem świata. Jak co roku plener zamyka Poplenerowa wystawa fotografii w Galerii "ART-FOTO", eksponowana w dniach 6–23 lutego 2015 r. Elementami wzbogacającymi otwarcie wystawy będzie występ Zespołu Tańca Amarain, film wideo z pleneru oraz pokaz slajdów uczestników.
 
Wystawie jak zawsze towarzyszy pięknie wydany katalog z pracami uczestników.
Komisarz pleneru – Sławomir Jodłowski


Albania, fot. S. Jodłowski


Lokalizacja: Galeria Fotografii "ART-FOTO" Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie
Adres: Częstochowa, ul. Ogińskiego 13A
Wernisaż: 6.02.2015, godz. 18.00
Wystawa czynna do: 25.02.2015

Więcej informacji: www.rok.czestochowa.pl

Zobacz także:
Kolor Panobook 2015 – konkurs fotografii panoramicznej
Fotolia na targach RemaDays 2015
Znamy zwycięzcę ogólnopolskiego Plebiscytu Miast "Świeć się z Energą"!
Wernisaż wystawy "Moje Pomorze"
Tokina AT-X 11–20 PRO DX F2.8 w sprzedaży od marca!
Wyniki konkursu ''Pejzaż nocą malowany''
II Jurajski Festiwal Fotograficzny w Hotelu Fajkier już jutro!
Wernisaż wystawy "Historia pewnej okolicy" Klaudii Kot
Przyszłość fotografii – Nikon prezentuje najważniejsze trendy branży
"Norwegia – zew Północy" – pokaz slajdów w kinie Luna
Wernisaż wystawy "Brutal" Michała Łuczaka
Rozstrzygnięcie konkursu na najlepsze zdjęcie Fotolia Instant
Wystawa fotografii "TOSCANA – Siena Palona" Piotra Krahla
Konsultacje z Tomaszem Wiechem w ramach projektu "Przetwórnia"
Panasonic LUMIX GF7 – kompaktowy, lekki i elegancki

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 1.687s.