Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  W stronę imaginacji - wernisaż


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Założenia standardu Cztery Trzecie nakładają konstruktorom szczególne ograniczenia na dowolność konstrukcji obiektywów systemowych, dzięki którym nawet obiektywy szerokokątne umożliwiają uzyskanie poprawnego obrazu w każdym miejscu matrycy?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

W stronę imaginacji - wernisaż
Dodał: Błażej Organisty 17.03.2016
Warszawska Galerii Obok ZPAF zaprasza na wernisaż wystawy Piotra Speka pt. W stronę imaginacji 18 marca o godzinie 18.00. Zdjęcia można oglądać do 16 kwietnia.


Autor zdjęć uważa, że w ramach dialogu z życiem i otaczającym nas światem kierujemy się postrzeganiem rzeczywistości nacechowanym osobistymi emocjami. Właściwie od zawsze, w sposób mniej lub bardziej uświadomiony, nadajemy otaczającej nas przestrzeni cechy przez nas pożądane. Obrazujemy świat poprzez "prywatne filtry" wiedzy, wyobraźni, pojęć, emocji i doświadczeń.

W stronę imaginacji, fot. Piotr Spek


Zdaniem Speka, wydaje się jednak, że nasze "filtry świadomości" z każdym rokiem prowadzenia dialogu ze światem, nabierają innych cech. Są coraz bardziej osobiste, przybierają inne barwy, inna jest też ich moc. Z jednej strony cechy te są pożądane w praktyce artystycznej w kreowaniu autorskiej wypowiedzi, z drugiej zaś strony, mogą być przeszkodą w realizacji celów.

W stronę imaginacji, fot. Piotr Spek


Prace prezentowane na wystawie są moją próbą fotograficznego zapisu procesu dialogu - dialogu pomiędzy ciszą i spokojem jakie kreuje Natura, a ciszą i spokojem jakie tworzymy w swoich imaginacjachdodaje autor.

W stronę imaginacji, fot. Piotr Spek


Opis kuratorki, Anny Wolskiej:
"Krajobraz wydaje się czymś oczywistym i zachwycającym, a jednocześnie w swym uroku banalnym. Osąd ten wciąż pokutuje w powszechnej świadomości odbiorców i krytyków sztuki. Ktoś kto para się krajobrazem wrzucany jest od razu do jednej szuflady z landskapistami, czy piktorialistami. Czy słusznie? Prawdą jest, że motyw krajobrazu bardzo łatwo jest „położyć”, gdyż bardzo ciężko jest poskromić własne emocje i zachwyt nad naturą i przełączyć się w trakcie realizacji zdjęcia na analityczne myślenie. A przecież w krajobrazie można znaleźć wszystko - każdą linię, każdy rytm, każdy kolor i wibrację, miękkość, gęstość i rozmycie. Wystarczy tylko wybiórczo zaczerpnąć z tego bogactwa. Tak też czyni i autor. Patrząc na prace Piotra Speka prezentowane w Galerii Obok ZPAF nieodparcie mam skojarzenia z Kielecką Szkołą krajobrazu. Z pomysłami i kompozycjami Pawła Pierścińskiego, ale nie tylko. Jest w tych pracach jakaś malarska lekkość. Chęć wciągnięcia widza w jakąś głębszą opowieść, zarażenie nastrojem, pewna tajemniczość. Dla autora krajobraz przestaje pełnić pierwotną funkcję stając się „imaginacją” stanów emocjonalnych, skojarzeń i emocji…

W stronę imaginacji, fot. Piotr Spek


Piotr Spek należy do Związku Polskich Artystów Fotografików, członek Zarządu Okręgu Wlkp. ZPAF. Jest autorem wystaw indywidualnych i uczestnikiem wystaw zbiorowych. Laureat nagrody Grand Prix XVI Międzynarodowego Biennale Krajobrazu.

Wernisaż: 18 marca, godz. 18.00
Termin wystawy: do 16 kwietnia
Miejsce: Galeria Obok ZPAF
Adres: pl. Zamkowy 8, Warszawa
Godziny otwarcia: poniedziałek - piątek w godz. 12-18, sobota - niedziela w godz. 14-18
Więcej informacji: www.go.zpaf.pl

Zobacz także:
Wylicytuj zdjęcia Edwarda Hartwiga
Wernisaż w Dużym Pokoju
Czwartek w Lunie
Wernisaż Fotosyntezy
Dbając o szczegóły...
Wernisaż wystawy Piotra Cieśli
Pokaz slajdów z Antarktyki
Wystawa inHUMAN
Rekrutacja na studia fotograficzne
Spotkanie z fotografem Jakubem Szymczukiem
Konkurs ''Fotograficzne abstrakcje'' rozstrzygnięty!
Dolny Śląsk – miasta i miasteczka

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 0.774s.