Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  W stronę imaginacji - wernisaż


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Film małoobrazkowy 36 x 24 mm ma wymiary identyczne z taśmą filmową 35 mm?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

W stronę imaginacji - wernisaż
Dodał: Błażej Organisty 17.03.2016
Warszawska Galerii Obok ZPAF zaprasza na wernisaż wystawy Piotra Speka pt. W stronę imaginacji 18 marca o godzinie 18.00. Zdjęcia można oglądać do 16 kwietnia.


Autor zdjęć uważa, że w ramach dialogu z życiem i otaczającym nas światem kierujemy się postrzeganiem rzeczywistości nacechowanym osobistymi emocjami. Właściwie od zawsze, w sposób mniej lub bardziej uświadomiony, nadajemy otaczającej nas przestrzeni cechy przez nas pożądane. Obrazujemy świat poprzez "prywatne filtry" wiedzy, wyobraźni, pojęć, emocji i doświadczeń.

W stronę imaginacji, fot. Piotr Spek


Zdaniem Speka, wydaje się jednak, że nasze "filtry świadomości" z każdym rokiem prowadzenia dialogu ze światem, nabierają innych cech. Są coraz bardziej osobiste, przybierają inne barwy, inna jest też ich moc. Z jednej strony cechy te są pożądane w praktyce artystycznej w kreowaniu autorskiej wypowiedzi, z drugiej zaś strony, mogą być przeszkodą w realizacji celów.

W stronę imaginacji, fot. Piotr Spek


Prace prezentowane na wystawie są moją próbą fotograficznego zapisu procesu dialogu - dialogu pomiędzy ciszą i spokojem jakie kreuje Natura, a ciszą i spokojem jakie tworzymy w swoich imaginacjachdodaje autor.

W stronę imaginacji, fot. Piotr Spek


Opis kuratorki, Anny Wolskiej:
"Krajobraz wydaje się czymś oczywistym i zachwycającym, a jednocześnie w swym uroku banalnym. Osąd ten wciąż pokutuje w powszechnej świadomości odbiorców i krytyków sztuki. Ktoś kto para się krajobrazem wrzucany jest od razu do jednej szuflady z landskapistami, czy piktorialistami. Czy słusznie? Prawdą jest, że motyw krajobrazu bardzo łatwo jest „położyć”, gdyż bardzo ciężko jest poskromić własne emocje i zachwyt nad naturą i przełączyć się w trakcie realizacji zdjęcia na analityczne myślenie. A przecież w krajobrazie można znaleźć wszystko - każdą linię, każdy rytm, każdy kolor i wibrację, miękkość, gęstość i rozmycie. Wystarczy tylko wybiórczo zaczerpnąć z tego bogactwa. Tak też czyni i autor. Patrząc na prace Piotra Speka prezentowane w Galerii Obok ZPAF nieodparcie mam skojarzenia z Kielecką Szkołą krajobrazu. Z pomysłami i kompozycjami Pawła Pierścińskiego, ale nie tylko. Jest w tych pracach jakaś malarska lekkość. Chęć wciągnięcia widza w jakąś głębszą opowieść, zarażenie nastrojem, pewna tajemniczość. Dla autora krajobraz przestaje pełnić pierwotną funkcję stając się „imaginacją” stanów emocjonalnych, skojarzeń i emocji…

W stronę imaginacji, fot. Piotr Spek


Piotr Spek należy do Związku Polskich Artystów Fotografików, członek Zarządu Okręgu Wlkp. ZPAF. Jest autorem wystaw indywidualnych i uczestnikiem wystaw zbiorowych. Laureat nagrody Grand Prix XVI Międzynarodowego Biennale Krajobrazu.

Wernisaż: 18 marca, godz. 18.00
Termin wystawy: do 16 kwietnia
Miejsce: Galeria Obok ZPAF
Adres: pl. Zamkowy 8, Warszawa
Godziny otwarcia: poniedziałek - piątek w godz. 12-18, sobota - niedziela w godz. 14-18
Więcej informacji: www.go.zpaf.pl

Zobacz także:
Wylicytuj zdjęcia Edwarda Hartwiga
Wernisaż w Dużym Pokoju
Czwartek w Lunie
Wernisaż Fotosyntezy
Dbając o szczegóły...
Wernisaż wystawy Piotra Cieśli
Pokaz slajdów z Antarktyki
Wystawa inHUMAN
Rekrutacja na studia fotograficzne
Spotkanie z fotografem Jakubem Szymczukiem
Konkurs ''Fotograficzne abstrakcje'' rozstrzygnięty!
Dolny Śląsk – miasta i miasteczka

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 0.773s.