Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  Wernisaż wystawy Piotra Cieśli


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Jedną z postaci greckiego Kościoła Prawosławnego jest Święty Nikon?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Wernisaż wystawy Piotra Cieśli
Dodał: Błażej Organisty 14.03.2016
Białostocki Ośrodek Kultury organizuje wystawę Piotra Cieśli pt. "Mielniczanie. Obraz pewnej wioski lat 80-tych." Wernisaż zaplanowano na 16 marca na godzinę 18.00. Wystawa ukazuje życie Mielnika, jego okolicy i lokalnych społeczności z lat 1979-1986.


Ze zdjęć Piotra Cieśli wyłania się świat, który się skończył: pierwszy prywatny sklep w Mielniku (fot. na plakacie), żniwa z furą pełną siana czy workami zboża, piesza wędrówka wśród pól do kościoła, ciężka, ręczna praca ludzi związanych konkretnie z tą ziemią i tą przyrodą. Położenie nad malowniczym Bugiem sprawiało wrażenie tworzenia odrębnego mikroklimatu, gdzie funkcjonowały równolegle dwa światy: człowieka i przyrody. To właśnie dlatego wystawie towarzyszą fotografie krajobrazów Ziemi Mielnickiej i są to jedyne kolorowe zdjęcia w ramach tej ekspozycji. Rytm roku wyznaczały święta religijne i warunki atmosferyczne. Zdjęcia ukazują liczne prace gospodarskie (m.in. w polu, zaganianie zwierząt, świniobicie) i uroczystości religijne związane np. z Bożym Ciałem czy podróżami na Grabarkę.

fot. Piotr Cieśla


Wystawa jest inna niż większość wystaw ukazujących dany region. Zauważalny jest bliski związek autora zarówno z miejscem, jak i bohaterami zdjęć. Fotografuje ich wyrozumiale, życzliwie, przez kolejne lata stając się powoli bardziej „swoim” niż „obcym”.

fot. Piotr Cieśla


Piotr Cieśla to fotoreporter, fotografik, członek ZPAF, wielbiciel fotografii Ansela Adamsa. Absolwent sinologii. Po studiach pracował w MSZ, by ostatecznie podjąć najważniejszą decyzję o związaniu się z fotografią. Amatorsko zajął się nią na początku lat 70. XX w., by 1 sierpnia 1980 roku rozpocząć pracę zawodowego fotoreportera.

fot. Piotr Cieśla


Jego zdjęcia znalazły się w wielu wydawnictwach, wśród których są m. in. trzy tomiki poezji księdza Jana Twardowskiego (Wyd. Znak 1993-95), „Warszawa” (publikacja dla Urzędu Miasta Warszawy i Prezydenta Warszawy, 1999), „Polska w obrazach i słowach” (MUZA, 2000), „Polska Chopina” (Muza, 2009). Jedno ze zdjęć z wystawy, przedstawiające rodzinę z Wilanowa, otrzymało 3. nagrodę w międzynarodowym konkursie „Rodzina” organizowanym przez UNESCO.

fot. Piotr Cieśla


W 2014 roku przeszedł na wcześniejszą emeryturę twórczą. Powrócił wówczas do analogowej fotografii czarno-białej. Aparatu cyfrowego używa wyłącznie podczas prowadzonych przez siebie warsztatów fotografii krajobrazowej, architektury i reportażu w Polsce i za granicą.

Organizator: Białostocki Ośrodek Kultury
Miejsce: Wystawa w Małej Galerii BOK
Adres: Białostocki Ośrodek Kultury, ul. Legionowa 5
Wernisaż: 16.03.2016, godz. 18:00, wstęp wolny
Wystawa czynna: do 17.04.2016
Więcej informacji: www.bok.bialystok.pl

Zobacz także:
Pokaz slajdów z Antarktyki
Wystawa inHUMAN
Rekrutacja na studia fotograficzne
Spotkanie z fotografem Jakubem Szymczukiem
Konkurs ''Fotograficzne abstrakcje'' rozstrzygnięty!
Dolny Śląsk – miasta i miasteczka
Kolejny czwartkowy pokaz
7. Ogólnopolski Studencki Konkurs Fotograficzny Głębia Spojrzenia
Na nowo warsztaty, spotkania, spacery
Marcowa odsłona konkursu Olympusa
"Toskania"

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 2.004s.