Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  Dolny Śląsk – miasta i miasteczka


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
System mechanicznej stabilizacji matrycy zastosowany w aparatach Olympus E-3 i E-510 nie powstał z myślą o fotografii cyfrowej?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Dolny Śląsk – miasta i miasteczka
Dodał: Błażej Organisty 08.03.2016
W Galerii ZPAF od wczoraj trwa wystawa Michała Cały pt. „Dolny Śląsk – miasta i miasteczka”. Podczas wystawy będzie można obejrzeć kilkadziesiąt kolorowych fotografii z lat 2012-2015. Wystawa potrwa do 15 kwietnia.


"Na Dolnym Śląsku zamieszkałem w latach 1974-75; wtedy też zrobiłem pierwsze zdjęcia w okolicach Jeleniej Góry i w Wałbrzychu. W roku 1979 wykonałem serię zdjęć przedstawiających przemysłowy krajobraz Wałbrzycha, a w roku 1983 większy cykl fotografii dokumentujący małe dolnośląskie miasteczka głównie w rejonie Pogórza Sudeckiego i Kotliny Kłodzkiej. Miasta te w wyniku przesiedleń po II Wojnie Światowej zostały zamieszkane przez ludność przybyłą ze wschodu, nienawykłą do życia w miastach i w murowanych domach. Solidne poniemieckie budynki popadały w ruinę, a ich mieszkańcy nie potrafili, lub też niepewni własnego jutra, nie chcieli się nimi zajmować. Bieda, apatia, prowincjonalna nuda, tak wyglądały dolnośląskie miasta w roku 1983.

Bogatynia 2013, fot. Michał Cała


W roku 2013, czyli 30 lat później, wróciłem do tego tematu i ponownie fotografowałem te same miejscowości, rejestrując zmiany jakie w nich zaszły. Moje pierwsze wyjazdy po 30-letniej przerwie wykazały, że zmian tych jest wiele. Centra miast są przeważnie odnowione, jest wiele nowych sklepów, drobnych punktów usługowych, kolorowych reklam, jednak tu i ówdzie nadal straszą zrujnowane kamienice, czy zdewastowane poniemieckie fabryczki. W Wałbrzychu po zlikwidowaniu wszystkich kopalń zaniedbane są całe dzielnice. Niektóre stare robotnicze osiedla dosłownie rozsypują się, a ich mieszkańcy najczęściej są bezrobotni. Jednak i tu widać przejawy drobnej przedsiębiorczości.

Strzegom 2013, fot. Michał Cała


Praca ta mieści się w ramach moich wieloletnich zainteresowań Śląskiem, zarówno Górnym jaki i Dolnym. Region Dolnego Śląska jest ciągle mało znany (z wyjątkiem Wrocławia i kilku miejscowości turystycznych). Jest to region piękny, lecz zaniedbany, z interesującą architekturą, śladami dawnej kultury materialnej, leżący na styku kultur: polskiej, czeskiej i niemieckiej." – Autor o wystawie

Wałbrzych 2012, fot. Michał Cała


Michał Cała urodził się w 1948 roku w Toruniu. W roku 1973, w trakcie studiów na Politechnice Warszawskiej rozpoczął swoją pracę twórczą w dziedzinie fotografii. Od 1984 roku jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików.

Termin: 7 marca - 15 kwietnia;
Miejsce: Stara Galeria ZPAF;
Adres: Pl. Zamkowy 8, Warszawa
Godziny otwarcia: poniedziałek - piątek w godz. 12-18, sobota - niedziela w godz. 14-18
Więcej informacji: www.zpaf.pl

Zobacz także:
7. Ogólnopolski Studencki Konkurs Fotograficzny Głębia Spojrzenia
Na nowo warsztaty, spotkania, spacery
Marcowa odsłona konkursu Olympusa
"Toskania"
Polacy wśród najlepszych na Jazz World Photo
Konkurs Fotografuj.pl trwa do czwartku!
Warsztaty w Rybniku już za miesiąc!
World Press Photo 2016 – galeria zwycięzców
Dziś pokaz w Lunie
Konkurs Fotograficzny Miasto
Discover Europe 2016
Slajdy In Mundo w Lunie
Jurajski Festiwal Fotograficzny

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 2.27s.