Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  Świadkowie czasów – fotografia w Austrii po 1945 roku


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Obiektywy typu zoom o rekordowo wysokiej jasności f/2 można spotkać wyłącznie w obrębie E-Systemu?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Świadkowie czasów – fotografia w Austrii po 1945 roku
Dodał: Błażej Organisty 23.03.2016
Dolnośląskie Centrum Fotografii we Wrocławiu zaprasza na wernisaż wystawy „Świadkowie czasów – fotografia w Austrii po 1945 roku” przygotowanej przez Stowarzyszenie Fotograficzne (Photographische Gesellschaft PhG). Otwarcie ekspozycji zaplanowano czwartek 21 kwietnia o godz. 15.00 w Domku Romańskim.


Stowarzyszenie Fotograficzne (Photographische Gesellschaft PhG) to najstarsze stowarzyszenie fotograficzne niemieckojęzycznego obszaru geograficznego, założone w Wiedniu 22 marca 1861 przez Antona Georga Martina. Stowarzyszenie w roku 2011 obchodziło swoje 150 urodziny, przy tej właśnie okazji przygotowana została ta wyjątkowa wystawa. Równocześnie ukazał się wtedy album pod tym samym tytułem, nowe kompendium austriackiej fotografii po 1945. Wyboru prac dokonali światowej sławy fotografik Horst Stasny i Prof. Dr Werner Sobotka, Prezes PhG.

fot. Erich Lessing


Twórcom wystawy zależało, by fotografię pokazać w inny sposób. Prace na wystawie prezentowane są więc nie w sposób linearny, ale uporządkowane zostały w kolejności tematycznej. Jak mówią twórcy wystawy zależało im na pokazaniu wielobarwności fotografii, a nie na jej katalogowym zaprezentowaniu. Wystawa próbuje cały czas skupiać uwagę widza i zatrzymywać ją poprzez prezentowanie obok siebie całkowicie kontrowersyjnych obrazów.

fot. Gerhard Sokol


Jak podkreśla dr Werner Sobotka, fotografowie, to prawdziwi świadkowie czasów w tym przypadku całej jednej generacji - epoki. 65 lat historii fotografii udokumentowanych zostało przez ponad setkę najbardziej znaczących austriackich fotografów. Jest to szczególna mieszanka składająca się z tego, co stare i młode, z fotografii prasowej, portretowej i z wielu innych, pozwalająca zwiedzającym na wgląd w tą epokę.

fot. Robert Jaeger, na portrecie Bruno Kreisky, 1988


Odwiedzający zobaczą klasyczne, czarno-białe portrety i zdjęcia reporterskie oraz współczesne kreacje wykorzystujące najnowsze techniki cyfrowe. Prezentujemy m.in. prace takich artystów jak: fotoreporterka i portrecistka Inge Morath, dokumentalista Erich Lessing, czy akcjonista Heinz Cibulka.

fot. Horst Stasny


PhG zrzesza osobowości ze świata sztuki i nauki tworząc organizację, której celem jest wsparcie fotografii jako sztuki i nauki oraz jako środka komunikacji w szerokim znaczeniu tego słowa włącznie z pokrewnymi fotografii dyscyplinami i technikami.

Wystawa eksponowana była już m.in. w Gdańsku, Poznaniu, Krakowie oraz Opolu. Wrocławska odsłona czynna będzie do 7 maja 2016 roku.

Wernisaż: 24 marca 2016 o godz. 15.00.
Termin wystawy: 24.03-07.05.2016
Miejsce: Dolnośląskie Centrum Fotografii „Domek Romański”
Adres: pl. bpa Nankiera 8, Wrocław
Godziny otwarcia: od poniedziałku do soboty w godz. 10.00-18.00
Więcej informacji: www.okis.pl

Zobacz także:
BZ WBK Press Foto 2016
Slajdy w Lunie wrócą po świętach
Długie życie fotografii
Śląska Fotografia Prasowa 2015 - wyniki
Rybacy z Orłowa
Trwa 7. Ogólnopolski Studencki Konkurs Fotograficzny Głębia Spojrzenia
Trwają "Nasze fascynacje"
Discover Europe tylko do niedzieli!
W stronę imaginacji - wernisaż
Wernisaż w Dużym Pokoju
Wernisaż Fotosyntezy

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 0.763s.