Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  Długie życie fotografii


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Olympus E-3 potrafi sterować bezprzewodowo aż dziewięcioma lampami błyskowymi jednocześnie?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Długie życie fotografii
Dodał: Błażej Organisty 22.03.2016
„Długie życie fotografii” to jeden z najbardziej złożonych i bogatych programowo projektów Fundacji Archeologia Fotografii. We współpracy z norweskimi instytucjami, polskimi artystami i międzynarodową grupą konserwatorów, archiwistów i kuratorów odbędą się wydarzenia edukacyjne i artystyczne związane z nowoczesnymi metodami ochrony fotografii.


W programie znajduje się szkolenie dla polskich ekspertów, wizyty studyjne, powstaną filmy dotyczące konserwacji prewencyjnej. W kwietniu otwarta zostanie wystawa „Żywe archiwa" prezentująca nowe prace Doroty Buczkowskiej, Anety Grzeszykowskiej, Jakuba Certowicza i Pawła Szypulskiego, którzy pracowali z polskimi i zagranicznymi archiwami fotograficznymi.

Pomysłodawcą projektu jest Fundacja Archeologia Fotografii, która od 8 lat prowadzi w Polsce badania nad archiwami fotograficznymi i poszukuje nowych sposobów ich prezentowania i ochrony. „Długie życie fotografii" dotyka przede wszystkim tematu konserwacji prewencyjnej, czyli dbałości o przechowywanie, prezentowanie i digitalizowanie fotografii w celu zabezpieczenia przed zniszczeniem, utratą jakości, przed deformacją i degradacją obrazu. W programie znajdują się działania edukacyjne, artystyczne i zamknięte szkolenia dla ekspertów. Kolejne elementy projektu przeprowadzają uczestników przez pasjonujący proces odkrywania archiwum fotograficznego. Które zdjęcia mają wartość historyczną i artystyczną, a które na zawsze pozostaną rodzinną pamiątką? Jak zachować historie przedstawione na fotografiach? Co w rzeczywistości może zagrażać delikatnej materii odbitki, wydruku lub negatywu? Które ze zdjęć warto udostępnić publicznie i w jaki sposób?

Program odbywa się we współpracy z norweskimi instytucjami partnerskimi: Telemark Museum, NTNU – The Norwegian University of Science and Technology, Oppland County Archive, Sogn og Fjordane County Archives, które goszczą artystów przygotowujących wystawę „Żywe archiwa" oraz wspólnie biorą udział w badaniach i warsztatach.

Długie życie fotografii


Program projektu „Długie życie fotografii”

Wystawa „Żywe archiwa” w Pałacu Kultury i Nauki

28.04-20.05.2016, wernisaż: 27.04. (środa), godz. 19:00

Sala Kisielewskiego


Aneta Grzeszykowska, Dorota Buczkowska, Paweł Szypulski i Jakub Certowicz zaprezentują nowe projekty, które są efektem rezydencji artystycznych w norweskich archiwach fotograficznych oraz wizyt w archiwum Fundacji. Wystawa jest próbą alternatywnego spojrzenia na archiwa fotograficzne. Prace traktują archiwum jako przestrzeń niedopowiedzianych historii i jako punkt wyjścia do krytycznej i ironicznej refleksji.

Filmy edukacyjne

W kwietniu na stronie projektu „Długie życie fotografii" zostaną udostępnione profesjonalne filmy edukacyjne, przeznaczone dla wszystkich, którzy chcieliby lepiej zadbać o zbiory własnych starych fotografii i dowiedzieć się, jak chronić je przed najczęstszymi zagrożeniami.

Szkolenie

26 i 27 kwietnia, Dom Spotkań z Historią, Warszawa

Szkolenie z zakresu digitalizacji, archiwizacji i opisywania zdjęć, identyfikacji technik, a także pracy z archiwami fotograficznymi w kontekście artystyczno-naukowym oraz edukacyjnym. Szkolenie dedykowane jest pracownikom polskich instytucji posiadających własne zbiory fotograficzne, ale także wszystkim, którzy chcieliby nauczyć się, jak profesjonalnie zająć się zbiorem fotografii. Formularz zgłoszeniowy znajduje się na stronie www.fotoarchiwa.faf.org.pl

W ramach projektu „Długie życie fotografii” zaplanowano także program partnerski dla zamkniętej grupy specjalistów z instytucji polskich i norweskich. Będą to seminaria warsztatowe w norweskich i polskich instytucjach specjalizujących się w identyfikacji, konserwacji i digitalizacji fotografii (Preus Museum w Horten, NTNU – The Norwegian University of Science and Technology, Fundacja Archeologia Fotografii), wizyty studyjne w europejskich centrach zajmujących się pracą z archiwami fotograficznymi oraz badania nad kolekcją i specjalistyczne ekspertyzy w instytucjach zaangażowanych w projekt.

Więcej informacji: www.fotoarchiwa.faf.org.pl

Zobacz także:
Śląska Fotografia Prasowa 2015 - wyniki
Rybacy z Orłowa
Trwa 7. Ogólnopolski Studencki Konkurs Fotograficzny Głębia Spojrzenia
Trwają "Nasze fascynacje"
Discover Europe tylko do niedzieli!
W stronę imaginacji - wernisaż
Wylicytuj zdjęcia Edwarda Hartwiga
Wernisaż w Dużym Pokoju
Czwartek w Lunie
Wernisaż Fotosyntezy
Dołącz do Krakow Photo Fringe 2016
Polacy wyróżnieni w konkursie Sony

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 0.822s.