Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  Pejzaże Toskanii i Moraw


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Wartość przysłony f/1.0 nie jest graniczną (najmniejszą) wartością ciągu przysłon, i że istnieją obiektywy większej jasności niż 1:1.0?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Pejzaże Toskanii i Moraw
Dodał: Błażej Organisty 07.04.2016
7 kwietnia w Łodzi rozpoczyna się wystawa "Odcienie zieleni. Pejzaże Toskanii i Moraw" autorstwa Łukasza Frankowskiego. Wernisaż o godzinie 18.00 w Domu Kultury, a ekspozycję można zwiedzać do 23 kwietnia 2016 roku.


"Sposób kadrowania na fotografiach Łukasza Frankowskiego jest szczególny: autor wybiera taki fragment pejzażu, którego centralnym motywem są uprawiane przez człowieka pola. Na wykonanych przez niego fotografiach widziane łagodne pagórki, bezkresne pola, szerokie plany z ograniczoną ilością szczegółów. Takie syntetyczne traktowanie kompozycji powoduje, że realistyczne zdjęcia zbliżają się często do abstrakcyjnych kompozycji.

Odcienie zieleni. Pejzaże Toskanii i Moraw, fot. Ł. Frankowski


W pejzażach Toskanii i Moraw nie zobaczymy żadnej postaci ludzkiej, chociaż autor kieruje obiektyw na tę część natury, w której widzą rękę człowieka: zaoraną ziemię, wschodzące rośliny uprawne, ślady sprzętu służącego do pracy w polu, czasem fragmenty dróg dojazdowych. Na niewielu można dostrzec ławkę, kapliczkę, dom – wszystko ukryte w dominującej zieleni. Na fotografiach jednak niczego nie brakuje. Porządek wprowadzony przez człowieka do środowiska symbolicznie zaznacza jego fizyczną obecność, pozwalając zachować siłę natury.

Odcienie zieleni. Pejzaże Toskanii i Moraw, fot. Ł. Frankowski


Unikanie nadmiaru elementów i wykorzystanie szerokich planów, a przede wszystkim ogromna rola światła i koloru pozwala mówić o fotografiach Frankowskiego jak o malarstwie. Wrażenie to potęguje miękka, falista linia, która dominuje w większości prac. Niektóre z nich kojarzą się ze szkołą z Pont-Aven i malarstwem Paula Gaugina, inne z abstrakcją geometryczną. Niezależnie od tego, z jakim kierunkiem malarskim połączymy prace artysty, zawsze nasza uwaga skierowana zostanie na niezwykłą wrażliwość na kolor i jego odcienie oraz różnorodność faktur załamujących w
różny sposób światło. Żaden malarz nie miał tak rozbudowanej palety barw jak natura – Frankowski ujawnia tu jej doskonałość.

Odcienie zieleni. Pejzaże Toskanii i Moraw, fot. Ł. Frankowski


W pracach prezentowanych na wystawie doskonałość natury zestawiona jest z działalnością człowieka, jednak w sferze wizualnej są to zjawiska współistniejące ze sobą bez szkody dla żadnego z nich. Jest w nich wiele spokoju, sprzyjają wyciszeniu i swoją dekoracyjnością sprawiają wiele przyjemności, zapewne nie tylko dlatego, że w naszej szerokości geograficznej tak bardzo brakuje nam słońca, lecz dlatego, że ich autor potrafi dostrzec to, czego brakuje nam współcześnie jeszcze bardziej – piękna." – Karolina Jabłońska, kurator wystawy.

Odcienie zieleni. Pejzaże Toskanii i Moraw, fot. Ł. Frankowski


Łukasz Frankowski – absolwent Uniwersytetu i Politechniki Łódzkiej. Fotograf amator, który po kilkuletnich poszukiwaniach skupia się
głównie na fotografii krajobrazowej (nurt Kieleckiej Szkoły Krajobrazu), pozwalającej łączyć pasję utrwalania pejzaży
i zamiłowania do wędrówek.

Wernisaż: 7 kwietnia o godzinie 18.00
Termin wystawy: do 23 kwietnia 2016 roku
Miejsce: Łódzki Dom Kultury
Adres: ul. Traugutta 18, Łódź
Godziny otwarcia: od wtorku do soboty od 14.00 do 18.00
Kurator: Karolina Jabłońska
Więcej informacji: www.ldk.lodz.pl

Zobacz także:
Wstyd we Wrocławiu
Slajdy w Lunie
Koleją przez Syberię
Wykład o fotografii mikroskopowej
Wiosenny pejzaż – konkurs Fotografuj.pl
Dostrzeż głębię!
Nikon Roadshow
FILM VIDEO FOTO już w tym tygodniu
To My tworzymy świat
Półportret
Spotkanie z Wołodymyrem Kostyrko i Jewhenem Rawskim
Od piątku Okiem w oko z przyrodą
"To, co trwałe" Tomasza Tomaszewskiego

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 0.718s.