Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  Koleją przez Syberię


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Jedną z postaci greckiego Kościoła Prawosławnego jest Święty Nikon?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Koleją przez Syberię
Dodał: Błażej Organisty 06.04.2016
Opustoszałe, ziejące chłodem baraki, pojedyncze wieżyczki strażnicze, powyginane szyny i zakopane w śniegu rdzewiejące lokomotywy - tak wygląda dzisiaj nigdy nie ukończona Transpolarna Magistrala Kolejowa na Syberii. Śladami kolei widmo w syberyjskiej tajdze wyruszył podróżnik Tomasz Grzywaczewski, który w czwartek 7 kwietnia we wrocławskim Centrum Kultury "Zamek" pokaże zdjęcia i opowie o swojej wyprawie podczas kolejnego spotkania z cyklu "Kultury świata".


Transpolarna Magistrala Kolejowa – najśmielsze przedsięwzięcie architektów z Kremla. Wielki trakt mający połączyć leżące na wysokości koła podbiegunowego na Syberii miasta Salechard w dzisiejszym Jamalsko-Nienieckim Okręgu Autonomicznym i Igarkę w Kraju Krasnojarskim. Siedemset kilometrów torów okupionych bezsensownym cierpieniem dziesiątków tysięcy niewolników. Marzenie Stalina porzucone w dniu jego śmierci. Otoczony przez nieprzebyte bagna i lasy upiorny pomnik samodzierżawia czerwonego cara. Nazywany Martwą Drogą albo Drogą Umarłych. Kolej widmo zagubiona w dzikiej tajdze i tundrze. W miejscu, w które przez ostatnie pół wieku zapuszczali się tylko myśliwi z rdzennych ludów zamieszkujących te tereny. Selkupowie, Ewenkowie, Ketowie.

FILM VIDEO FOTO


Wyprawa na Drogę Umarłych to moje marzenie, które miało się spełnić po latach. Dlatego gdy wreszcie dotarłem na najdalszy kraniec Magistrali, postanowiłem, że o tym napiszę. Wyprawa, na którą chciałbym Ciebie zaprosić, to nie tylko podróż na bezdroża Dalekiej Północy. To także spotkanie twarzą w twarz z dziedzictwem wielkiego ludojada, największego masowego mordercy w dziejach – Józefa Stalina. A przede wszystkim opowieść o ofiarach, które z jego rozkazu miały zginąć, a jednak powróciły z Drogi Umarłychopowiada Tomasz Grzywaczewski.

FILM VIDEO FOTO


Tomasz Grzywaczewski – podróżnik, dziennikarz; autor książki Przez dziki Wschód, za która otrzymał Nagrodę Magellana 2012. Jest pomysłodawcą Long Walk PLUS Expedition – głośnej wyprawy śladami ucieczki z gułagu Witolda Glińskiego, oraz współautorem dokumentalnego filmu opowiadającego o tej wyprawie. Pasjonuje się poszukiwaniem i odkrywaniem zapomnianych opowieści. W 2013 roku uczestniczył jako lider w wyprawie wzdłuż Transpolarnej Magistrali Kolejowej na Syberii.

Data: 7 kwietnia, czwartek, godzina 18:30-20:00
Miejsce: Centrum Kultury "Zamek"
Adres: pl. Świętojański 1, Wrocław
Dodatkowe informacje: www.zamek.wroclaw.pl

Zobacz także:
Wykład o fotografii mikroskopowej
Wiosenny pejzaż – konkurs Fotografuj.pl
Dostrzeż głębię!
FILM VIDEO FOTO już w tym tygodniu
To My tworzymy świat
Półportret
Spotkanie z Wołodymyrem Kostyrko i Jewhenem Rawskim
Od piątku Okiem w oko z przyrodą
"To, co trwałe" Tomasza Tomaszewskiego
Konferencja "Manipulacja w fotografii"
Notatki z przypadków cielesnych
Warsztaty w Rybniku
Sony World Photography Awards 2016
Znamy datę Fotofestiwalu
Świadkowie czasów – fotografia w Austrii po 1945 roku

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 0.653s.