Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  Wykład o fotografii mikroskopowej


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Już w 1965 roku Canon zaprezentował lustrzankę małoobrazkową (model Pellix) ze stałym, półprzepuszczalnym lustrem?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Wykład o fotografii mikroskopowej
Dodał: Błażej Organisty 06.04.2016
Lubelskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych oraz Miejska Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie i Instytut Historii Sztuki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego zapraszają na dwunasty wykład VII edycji otwartych wykładów o sztuce z cyklu "Nieskończony eksperyment – sztuka i obrazy nowoczesności".


Ewa Letkiewicz opowie o dziewiętnastowiecznych odkrywcach mikrofotografii i jej pierwszych zastosowaniach w sztuce 6 kwietnia 2016 (środa) o godzinie 17.00 w MBP Lublin (Gmach Centrum Kultury).

W 1851 roku wynaleziono fotografię mikroskopową. Jej oglądanie i udostępnianie było początkowo bardzo ograniczone ze względu na konieczność użycia kosztownych mikroskopów. Trudność tę przezwyciężyli pomysłowi dziewiętnastowieczni wynalazcy, dzięki którym fotografia mikroskopowa weszła wkrótce do powszechnego obiegu. Wykład przybliża zapomniane, niezwykłe pomysły zastosowania novelty z dziedziny mikrofotografii i sylwetki jej niezłomnych pionierów.

Asymetrie


Pojęcie „eksperymentu”, mimo zastrzeżeń wysuwanych czasem przez teoretyków nauki, na trwałe weszło do słownika interpretacji sztuki w epoce nowoczesnej i post-nowoczesnej. Bez względu na to bowiem, jak można definiować „nowoczesność” w sztuce i architekturze, „eksperyment”, obok „awangardy” czy „rewolucji” stał się hasłem rozpoznawczym nowoczesnych poszukiwań, a także znalazł swoje odzwierciedlenie w koncepcjach tworzenia kolekcji sztuki współczesnej. Można zaryzykować stwierdzenie, że artystyczny eksperyment był wysiłkiem zmierzającym do uchwycenia tego, co niemożliwe, ufundowanym nierzadko na utopijnych wizjach przekształcania życia poprzez sztukę, aż do całkowitego zatarcia granic pomiędzy klasycznymi obszarami sztuki, koncepcji estetycznych i życia. Eksperyment miał otwierać nieznane dotąd sfery poznawcze i emocjonalne sztuki, bardzo często stając się synonimem „twórczości” w ogóle. Niniejszy cykl wykładów jest próbą ukazania obrazów świata nowoczesnego, powołanych do istnienia decyzją twórców, którzy nie cofali się przed najbardziej nawet kontrowersyjnymi i skrajnymi eksperymentami.

Pełny program wykładów: www.mbp.lublin.pl oraz www.zacheta.lublin.pl

Zobacz także:
Wiosenny pejzaż – konkurs Fotografuj.pl
Wiosenne promocje Canon
Dostrzeż głębię!
FILM VIDEO FOTO już w tym tygodniu
To My tworzymy świat
Półportret
Spotkanie z Wołodymyrem Kostyrko i Jewhenem Rawskim
Od piątku Okiem w oko z przyrodą
"To, co trwałe" Tomasza Tomaszewskiego
Konferencja "Manipulacja w fotografii"
Znamy datę Fotofestiwalu
Świadkowie czasów – fotografia w Austrii po 1945 roku
Slajdy w Lunie wrócą po świętach
Długie życie fotografii

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 0.856s.