Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Oprogramowanie  >  Nikon Capture NX-D w wersji Beta


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Aparat Olympus E-3 wyposażony jest w 11-polowy autofokus, który w momencie premiery był najczulszym tego typu układem zastosowanym w tej klasie lustrzanek cyfrowych?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Nikon Capture NX-D w wersji Beta
Dodał: Przemysław Imieliński 25.02.2014
Firma Nikon udostępniła dla użytkowników bezpłatną aplikację Capture NX-D w tzw. edycji Beta, czyli próbnej wersji testowej. Oprogramowanie służy do przetwarzania i korekcji zdjęć w formacie RAW, zarejestrowanych aparatami cyfrowymi Nikon. Producent zaprasza do bezpłatnego testowania możliwości tego programu i dzielenia się sugestiami i informacjami o błędach.


Capture NX-D to darmowa aplikacja, która ma w przyszłości całkowicie zastąpić program Capture NX 2. Nowe oprogramowanie umożliwia wczytanie zdjęć w formacie RAW (z rozszerzeniem NEF lub NRW) zarejestrowanych lustrzankami cyfrowymi Nikon, zaawansowanymi aparatami z wymienną optyką Nikon 1 oraz aparatami kompaktowymi Nikon COOLPIX, a następnie przeprowadzenie profesjonalnego retuszu różnymi metodami przetwarzania oraz korekcji. Poza zdjęciami w formacie RAW program obsługuje również pliki JPEG oraz TIFF.
 


W okresie udostępniania Capture NX-D w wersji beta firma Nikon będzie uważnie sprawdzać wszelkie informacje zwrotne, opinie, prośby i pomysły użytkowników korzystających z nowej aplikacji, które pomogą udoskonalić produkt przed jego oficjalną premierą planowaną jeszcze w 2014 roku. Uwagi i sugestie dotyczące oprogramowania mogę być zgłaszane za pośrednictwem strony internetowej firmy Nikon.
 

W okresie udostępniania Capture NX-D w wersji beta firma Nikon nadal będzie wspierać istniejącą aplikację Capture NX 2. Po wydaniu oficjalnej wersji programu Capture NX-D aktualizacje programu Capture NX 2 przestaną jednak być opracowywane. Aktualni użytkownicy programu Capture NX 2 zostaną poinformowani o dacie wstrzymania wsparcia.
 

Capture NX-D - główne funkcje
1. Funkcje korekcji opracowane na potrzeby przetwarzania formatu RAW, analogiczne do funkcji oprogramowania serii Capture NX.
Aplikacja oferuje funkcje umożliwiające modyfikowanie na zdjęciach zapisanych w formacie RAW z aparatów cyfrowych Nikon (rozszerzenie NEF lub NRW), takich ustawień, jak balans bieli i kompensacja ekspozycji oraz dodatkowo ustawień Picture Control – funkcji pozwalającej określać charakterystykę obrazowania, oferowanej wyłącznie przez firmę Nikon.
 

2. Obsługa podstawowych metod korekcji zdjęć w formatach JPEG oraz TIFF
Oprócz przetwarzania i korekcji zdjęć RAW aplikacja oferuje te same funkcje obróbki zdjęć w formatach JPEG i TIFF, które są dostępne w programie Capture NX 2, czyli funkcje dostosowywania krzywych tonalnych, jasności i kontrastu, jak również funkcje korekcji efektów poprzecznej aberracji chromatycznej i winietowania powstających w obiektywach.
 

3. Przesuwne palety, łatwe w użytkowaniu na wielu ekranach
W przypadku korzystania z dwóch lub większej liczby monitorów można rozszerzyć obszar wyświetlania zdjęcia, przenosząc poszczególne przesuwne palety dla każdej z funkcji korekcyjnych. Dzięki możliwości połączenia dwóch lub więcej takich palet i wspólne ich przenoszenie, znacznie zwiększono wygodę korzystania z aplikacji.
 

4. Dostępnych jest wiele trybów wyświetlania, w tym porównywanie wielu zdjęć oraz zdjęć sprzed użycia danej funkcji i po jej zastosowaniu
Sposób wyświetlania okna aplikacji można łatwo dostosować do własnych potrzeb. Dostępne są również tryby wyświetlania miniatur, taśmy filmowej, pojedynczych zdjęć, a także tryb pełnoekranowy. W przypadku wybrania trybu taśmy filmowej miniatury można ustawić na górze, na dole, po lewej bądź po prawej stronie obszaru zdjęcia.
 

Dodatkowo, dostępne są tryby wyświetlania pozwalające porównywać wygląd zdjęć przed użyciem funkcji korekcyjnej i po jej zastosowaniu – rozwiązanie to jest dostępne zarówno w przypadku plików pojedynczych, jak i ich zbiorów.
 

W przypadku porównywania zdjęć powiększenie jednej części zdjęcia powoduje automatyczne powiększenie tego samego fragmentu drugiej części zdjęcia, co ułatwia dokonywanie poprawek przy jednoczesnym wyświetlaniu oryginału.
 

5. Obsługa formatu „sidecar”, w którym dane oryginalne przechowywane są w postaci niemodyfikowalnych plików
W programie do zapisywania wyretuszowanych zdjęć zastosowano format „sidecar”, w którym, w odróżnieniu od formatu stosowanego wcześniej, dane dotyczące zastosowanych funkcji korekcyjnych są zapisywane w osobnym pliku.
 

Zapisywanie danych oryginalnych jako niemodyfikowalnych plików pozwala użytkownikom rozpoczynać dokonywanie poprawek w zdjęciach RAW od początku, zaczynając od stanu bezpośrednio po wykonaniu zdjęcia, bez konieczności cofania poprzednich operacji.
 

6. Inne funkcje
Aplikacja zawiera wbudowane funkcje filtrowania, które umożliwiają łatwe wyszukiwanie zdjęć na podstawie różnych parametrów, takich jak nazwa aparatu czy ogniskowa, znajdujących się w danych znaczników.
 

Dodatkowo, w celu uproszczenia modyfikacji wielu zdjęć oferowana jest możliwość ich przetwarzania zbiorczego, a także przesyłania, po przetworzeniu w formacie RAW, do innej aplikacji w 16-bitowym formacie TIFF.
 

Dostępność
Aplikacje Capture NX-D można bezpłatnie pobrać ze strony internetowej beta.nikonimglib.com .
 


Strona WWW: www.nikon.pl
 


Zobacz także:
Nikon D4s - nowa flagowa lustrzanka formatu FX
Adobe Camera RAW 8.4 - wersja Release Candidate
Nikon 1 AW 1 - aktualizacja firmware
Cztery nowe aplikacje Sony PlayMemories Camera Apps w wersjach Beta
Nikon COOLPIX AW120 i S32 - aparaty, które wytrzymają wszystko
Nikon COOLPIX S9600 i S9700 - dwa nowe superzoomy podręczne
Dwa nowe klasyczne superzoomy od Nikona
Nikon Coolpix P340 - kieszonkowy kompakt z modułem Wi-Fi
Pakiet z Photoshopem CC i Lightroomem 5 ponownie w atrakcyjnej cenie

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 0.729s.