Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  Monaster – koncert z cyklu Partytury Fotograficzne


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Film małoobrazkowy 36 x 24 mm ma wymiary identyczne z taśmą filmową 35 mm?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Monaster – koncert z cyklu Partytury Fotograficzne
Dodał: Przemysław Imieliński 17.12.2014
W sobotę, 20 grudnia br. o godzinie 19:30 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego odbędzie się koncert inspirowany fotografiami Mariusza Wideryńskiego.


Cykl fotografii będący źródłem inspiracji do tworzenia wydarzenia "Monaster" powstał w prawosławnych monasterach w Supraślu, w Zwierkach i na Świętej Górze Grabarce oraz w Skicie w Odrynkach. Tym razem autorami i wykonawcami będą – Włodek Pawlik oraz Uliana Horbaczowska z ukraińskim, starocerkiewnym chórem ze Lwowa.
Mariusz Wideryński


Monaster, fot. Mariusz Wideryński


"Monaster" to fotograficzna opowieść Mariusza Wideryńskiego o prawosławnym monastycyzmie w Polsce, starocerkiewny śpiew zespołu ukraińskich wokalistów pod kierunkiem Uliany Horbaczewskiej oraz, budowane na tych archaicznych pieśniach, improwizacje fortepianowe Włodka Pawlika.....

"Do wyboru utworów muzycznych składających się na koncert "Monaster" zainspirowały mnie fotografie Mariusza Wideryńskiego. Jest to swoista fotograficzna przypowieść. Zależało mi na tym, aby opowieść układała się w unisono z obrazami przemawiającymi do nas poprzez śpiew, słowa, dźwięki. W muzyce tej staramy się połączyć to, co artystyczne z tym, co sakralne. Albowiem czysta forma jest pozbawiona głębi, nawet gdy jest doskonała... A chodzi przecież o muzykę cerkiewną. Muzykę będącą odpowiedzią na to widzialne i niewidzialne, co jawi się poprzez obrazy świątyń, dzwonów, ludzi, wody, ziemi i tęczy. Śpiewy ułożyły się w tryptyk:

Część pierwsza – świt, początek, przebudzenie Ducha
Część druga – modlitwa, spowiedź, wdzięczność, łączność z Bogiem
Część trzecia – zmartwychwstanie, nadzieja, radość

"Do głosów Ulany Horbaczewskiej i Ostapa Sływynskiego tworzących melodyczny i treściowy rdzeń projektu naturalnie dołącza śpiew i wiolonczela Wołodymyra Bedzwina, która brzmi jak czwarty głos, dodając niepowtarzalnej barwy. Ogromną przestrzeń, objętość, nowe brzmienie tworzy muzyka Włodka Pawlika. Precyzyjnie, doskonale czując muzykę, materię i fakturę prowadzi swoją refleksję dźwiękową Ryszard Latecki. Wszystko razem składa się na dialog... Modlitewny dialog o Rzeczach Ważnych."
Ulana Horbaczewska


Wstęp wolny.

Partytury Fotograficzne – koncerty inspirowane fotografią
"...Muzyka często stanowiła inspirację dla tworzenia dzieł plastycznych. Tym razem odwracamy sytuację. Cykl fotografii stanowi podstawę do stworzenia utworu muzycznego. Fotografie te potraktowane są przez muzyków jak współczesna partytura muzyczna..."
Ryszard Latecki


Wyzwaniem, jakie stawiają zaproszonym artystom autorzy cyklu koncertów – wystaw Partytury Fotograficzne jest poszukiwanie relacji pomiędzy obrazem i dźwiękiem, a konkretnie pomiędzy fotografią i muzyką współczesną; twórcze spotkanie fotografików i muzyków z kręgu muzyki współczesnej.
 
W czasie koncertu, eksponowana jest światłem dla publiczności fotografia-partytura; odpowiednia dla danej części utworu. Grający muzycy mają w tym momencie na pulpitach nutowych dokładnie to samo zdjęcie. Publiczność w czasie koncertu odkrywa wraz z zespołem te, odczytywane przez muzyków w danej chwili, fotografie.

W roku 2009 odbyły się dwie odsłony Partytur Fotograficznych. Pierwszą z nich – "Obrazki z Wystawy" (na 170-lecie fotografii) wykonała w Warszawie i w Kaliningradzie grupa Kawalerowie Błotni. Partyturami była archiwalna polska fotografia. Drugi koncert "Rysy", dedykowany Mieczysławowi Karłowiczowi, wykonał kompozytor i pianista – Szabolcs Esztenyi z Bartkiem Pałygą i Ryszardem Lateckim. Partyturami były fotografie tatrzańskie.

W 2010 roku odbyły się koncerty "Malowane światłem i dźwiękiem" (grupa Jakuba Słomkowskiego), "Pejzaż mazowiecki" (zespół Laterna) oraz koncert listopadowy "Kamienie niepamięci" (Jerzy Kornowicz solo na fortepianie).
 
W roku 2011 "Kamienie Niepamięci" zostały wykonane ponownie, tym razem w Białymstoku przez duet fortepianowy Szabolcs Esztenyi – Jerzy Kornowicz.

W listopadzie roku 2012 "Sen o Podlasiu" wykonała w Sali Polskiego Radia S1 grupa Kawalerowie Błotni wraz z gościnnie zaproszonymi białoruskimi muzykami i poetą.

Program Partytury Fotograficzne ma również swoje odsłony zagraniczne. "Obrazki z Wystawy", czyli historię polską fotografii zagrała w Kaliningradzie grupa Kawalerowie Błotni, a w 2013 roku na zaproszenie do Filharmonii Białoruskiej w Mińsku wykonane zostały, z udziałem białoruskich muzyków i poetki "Kamienie Niepamięci" (www.youtube.com) oraz "Sen o Podlasiu" (www.youtube.com).

W 2013 roku odbył się też koncert "Połoniny". Partyturami była archiwalna (przedwojenna) polska fotografia Karpat Wschodnich a wykonał ją polsko-ukraiński zespół (www.youtube.com).
 
W grudniu 2013 roku w sali S 1 odbył się koncert "Oto". Jedną, ikoniczną fotografię – partyturę wykonali:
Jerzy Kornowicz (www.youtube.com),
Włodek Pawlik (www.youtube.com),
Cezary Duchnowski (www.youtube.com)
oraz Szabolcs Esztenyi (www.youtube.com).

W 2014 roku przygotowaliśmy trzy koncerty: "Indygo" do fotografii studentów Koła Naukowego ATF ASP w Warszawie w wykonaniu Huberta Zemlera z Barta Pałygi i Kamila Szuszkiewicza; "Romania Mea" (Moja Rumonia) – Cezary Duchnowski, Ryszard Latecki i Tadeusz Wielecki oraz "Monaster" – Włodek Pawlik z ukraińskim, starocerkiewnym chórem.

W przygotowaniu są płyty z utworami "Rysy" i "Sen o Podlasiu" (wydawnictwo Requiem)
Autorami projektu są Ryszard Latecki i Mariusz Wideryński.

Lokalizacja: Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego
Adres: Warszawa, ul. Modzelewskiego 59
Data i czas: 20 grudnia, godzina 19:30
Wykonawcy:
Uliana Horbaczewska (Ukraina) – śpiew
Włodek Pawlik – fortepian
Mariusz Wideryński – fotografia
oraz:
Wołodymyr Bedzwin (Ukraina) – śpiew, wiolonczela
Ostap Slywynski (Ukraina) – śpiew
Ryszard Latecki – instrumenty perkusyjne, trąbka
Wstęp: wolny

Uliana Horbaczewska: horbachevska-ulyana.artryptykh.com
Włodek Pawlik: www.wlodekpawlik.com
Mariusz Wideryński: www.facebook.com

Zobacz także:
Adobe kupuj Fotolię!
"Oman – w krainie pachnącej kadzidłem" – pokaz slajdów
13. edycja Miesiąca Fotografii w Krakowie
VERTAX D16 – uchwyt zasilający dla Nikona D750
Genesis Stroboss 58N – nowa lampa reporterska dla aparatów Nikon
Genesis Tacit – nowe, dyskretne torby w ofercie Genesis
Darmowe aplikacje PlayMemories Camera Apps przy zakupie aparatów Sony
Czytnik do ultra szybkich kart pamięci
TRANSCEND SDXC 256 GB U3 – więcej pojemności dla fotografów i filmowców
Wernisaż powarsztatowej wystawy ''Wiele twarzy Warszawy''
Aktualizacja oprogramowania aparatu Sony A77 II
Wyniki listopadowego konkursu TEN by Fotolia 3
Świąteczne prezenty od Quantuum
''Chadar – lodowym szlakiem do Zanskaru'' – pokaz slajdów w kinie Luna

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 2.15s.