Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  Dziś wernisaż wystawy Krakowski Kazimierz


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Pierwszą cyfrową lustrzanką, która umożliwiała swobodny podgląd fotografowanej sceny w każdych warunkach był Olympus E-330?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Dziś wernisaż wystawy Krakowski Kazimierz
Dodał: Błażej Organisty 25.06.2015
Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie zaprasza na wernisaż wystawy i prezentację albumu "Krakowski Kazimierz". Wystawa będzie otwarta codziennie oprócz poniedziałków w godz. od 10.00 do 16.00 do 30 sierpnia 2015 roku. Album o objętości 156 stron zawiera 183 czarno-białe fotografie.


Dnia 25 czerwca o godzinie 18.00 w Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie przy ul. św. Wawrzyńca 15 w Krakowie odbędzie się wernisaż wystawy fotografii Włodzimierza Płanety i Jacka Piwowarczyka, oraz prezentacja albumu Włodzimierza Płanety Krakowski Kazimierz.

Krakowski Kazmierz


Fragment słowa wstępnego albumu:
Odrodzenie Kazimierza rozpoczęło się na początku lat 90 XX wieku. W przestrzeniach opuszczonych sklepów i warsztatów powstawały pierwsze kawiarnie. Wydobyte z prywatnych mieszkań pojedyncze krzesła i koślawe stoliki służyły za prowizoryczne wyposażenie. Kawiarnie: Singer, Alchemia, Kolory, Eszeweria, Mleczarnia, Królicze Oczy, czy Mechanoff powstały jako jedne z pierwszych, obecnie na stałe wpisały się w pejzaż miasta. Bez krzykliwych szyldów zastygły w swojej tymczasowości, przetrwały do dziś w prawie niezmienionej formie. W świetle świec przy sączącej się dyskretnie filmowej muzyce są zazwyczaj otwarte do ostatniego gościa.

Stopniowo artystyczna bohema i studenci zaczęli nadawać charakter na nowo odkrytej dzielnicy. Wędrówka w poszukiwaniu wolnego stolika pomiędzy coraz liczniejszymi kawiarniami stały się nieodłącznym elementem towarzyskich spotkań. Spontaniczne klubowe koncerty, spektakle teatralne, nocne tańce kończą się zazwyczaj na Placu Nowym, pod „Okrąglakiem” gdzie króluje sprzedaż chrupiących zapiekanek z serem i pieczarkami.

Wśród bywalców kawiarni, pośród opuszczonych synagog budziło się zainteresowanie kulturą żydowską. Pierwszy Festiwal Kultury Żydowskiej który odbył się tutaj w 1994 roku, po raz pierwszy śmiało przypomniał o korzeniach Kazimierza. W ruinach kamienic odbywały się 24-godzinne teatralne spektakle i happeningi, ożyły „Sklepy Cynamonowe” Brunona Shultza, rozbrzmiewała klezmerska muzyka. Duch kultury żydowskiej wrócił na Kazimierz.

Krakowski Kazmierz


Ulice Meiselsa, Józefa, św. Wawrzyńca, Izaaka, Bożego Ciała, Estery zna dziś każdy, ich nazwy świadczą, że bogactwo kultury chrześcijańskiej i żydowskiej od zawsze były symbolem Kazimierza. Nikogo już nie dziwią wracający z Leżajska, Lelowa czy Bobowej na czarno odziani chasydzi. W hotelu Eden z którego okien roztacza się widok na najstarszy zachowany kirkut Remu urządzono rytualną mykwę.

W ostatnich latach Kazimierz stał się popularnym celem nie tylko dla turystów, ale również mieszkańców Krakowa. W ślad za nimi przybywa coraz więcej, komercyjnych inwestycji, drogich apartamentowców i hoteli, ich ekspansja zaburzyła zawsze skromny charakter odradzającej się dzielnicy. Zniknęły rzemieślnicze warsztaty stolarzy, tapicerów, ślusarzy, szklarzy, wraz z nimi zniknęły sklepiki w których można było kupić prawie wszystko. Galeryjki z artystycznym rzemiosłem przegrywają z konkurencją nowoczesnych klubów i restauracji. Kolejny tym razem krótki epizod Kazimierza jest zagrożony. Na naszych oczach Kazimierz staje się turystycznym skansenem.

Prezentowane fotografie powstały głównie zimą na przełomie 2014 i 2015 roku. Kazimierz niechętnie ujawnia swoje tajemnice, wymaga wielokrotnych rozmów z tymi samymi ludźmi powrotów w te same miejsca.
Przez ponad rok w kawiarni przy Placu Żydowskim jako jeden z pierwszych gości piję kawę, przez Internet łącze się ze światem, w tej chwili Krakowski Kazimierz jest jego pępkiem, na ekranie oglądam świeżo złowione obrazy...

Włodzimierz Płaneta – Fotografią zajmuję się zawodowo od 1986r. Fotograf niezależny, artystyczny "wolny strzelec". Miłośnik światła polarnego dnia i fotograficznych w odludne krańce północnej Europy. Uzależniony od klimatycznych zaułków Wenecji i Krakowa. Portrecista religijnej duchowości wyznawców chrześcijaństwa, prawosławia i judaizmu. Swoje prace prezentował na ponad 200 wystawach. Autor fotograficznych albumów: "W drodze na Wawel - Panteon Narodowy", "Islandia", "Wenecja", "Krakowski Kazimierz" . Popularyzator sztuki fotografii. Od 22 lat prowadzi autorskie " Warsztaty Fotograficzne w Krakowie".

Wernisaż: 25 czerwca o godzinie 18.00;
Termin wystawy: do 30 sierpnia 2015 roku;
Miejsce: Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie;
Adres: ul. św. Wawrzyńca 15;
Godziny otwarcia: codziennie oprócz poniedziałków w godz. od 10.00 do 16.00;
Więcej informacji: www.mimk.com.pl

Zobacz także:
Ruszyła wystawa Zvi Hecker Stronice Księgi
Wernisaż zwycięzców Projektu Przetwórnia
Dziś Nienaturalny wernisaż w Warszawie
Wernisaż W koło Macieja
Kolekcja Wrzesińska. Dziś wernisaż i spotkanie autorskie
Dziś aż trzy wernisaże!
Wernisaż wystawy Palimpsest
Wernisaż wystawy pokonkursowej Oblicza Łodzi
Zakończenie Fotofestiwalu 2015
Dziś spotkanie w ramach wystawy Kobieta na wojnie
Wernisaż wystawy Efekty Uboczne
Wernisaż wystawy o narkomani
Ta książka radzi i uczy "Jak fotografować smartfonem"
Dziś pierwsza wystawa Rozgrzewki Brave Festival
Długi weekend pod parą w Jaworzynie Śląskiej
Jutro wernisaż wystawy Mnich we Wrocławiu
Zgłoś prace do Sony World Photography Awards 2016

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 0.684s.