Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Publikacje  >  Ta książka radzi i uczy "Jak fotografować smartfonem"


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Pierwszy nowoczesny obiektyw zmiennoogniskowy powstał już w 1948 roku, najstarsza zaś tego typu konstrukcja pochodzi z przełomu XIX i XX wieku?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Ta książka radzi i uczy "Jak fotografować smartfonem"
Dodał: Błażej Organisty 08.06.2015
Książka „Jak fotografować smartfonem” autorstwa Jacka Bonieckiego trafiła na półki księgarni 26 maja. Można ją także zamówić w internecie. –Zawsze powtarzam, że fotografia jest sztuką patrzenia i rejestrowania obrazu za pomocą narzędzia i nie ważne czy to aparat cyfrowy, analogowy, camera obscura, czy wreszcie telefon – przypomina autor.

« poprzednia strona 1|2 następna strona »

„Jak fotografować smartfonem” to książka autorstwa Jacka Boneckiego, polskiego fotografa, który oprócz profesjonalnego sprzętu w swojej pracy korzysta także z kamery w telefonie komórkowym. Poszukując najlepszej jakości zdjęć w klasie urządzeń mobilnych, jego wybór padł na smartfony LG G2, G3 i G4, których używał podczas swoich ostatnich podróży. W ten sposób powstał zbiór pięknych fotografii i szereg rad dla jej pasjonatów, które można znaleźć w jego najnowszej książce, dostępnej od 26 maja nakładem wydawnictwa National Geographic.

fot. Jacek Bonecki


Mając do dyspozycji dobry smartfon z wysokiej klasy optyką można wykonać zdjęcia doskonałej jakości, nie odbiegające od tych wykonanych aparatem fotograficznym o podobnych parametrach. Wystarczy tylko umieć wykorzystać możliwości swojego telefonu i fotografować z otwartą głową, bez uprzedzeń i stereotypówmówi Jacek Bonecki, autor książki „Jak fotografować smartfonem”. – Współczesne telefony, a przede wszystkim najnowszy model LG G4 to doskonały przykład urządzenia, które pozwala na robienie świetnych zdjęć. Obiektyw o przesłonie F1.8 to nowum, które rzuca nowe światło na jakość fotografii smartfonowej - dodaje Bonecki.

Dobry chwyt to podstawa
Zdaniem fotografa, pewny uchwyt i odpowiednie ułożenie dłoni to fundament, który pozwala wykonać dobre zdjęcie. Obecnie mamy do czynienia z dwoma szkołami fotografii smartfonowej: tradycyjnej, gdzie wykorzystywany jest kadr o proporcjach 16/9 lub 4/3, co oznacza, że zdjęcia można wykonywać poziomo lub pionowo oraz tzw. instagramowy, w którym wszystkie obrazy mają kształt kwadratu. Obie opcje, mimo różnych formatów, wymagają jednak stabilnego uchwytu obu dłoni i cierpliwości, gdyż migawki w aparatach smartfonowych reagują wolniej. Właśnie dlatego tak ważny jest ergonomiczny kształt obudowy, z których znane są flagowce LG.

fot. Jacek Bonecki


Światło maluje obraz
Bonecki w książce twierdzi, że odpowiednie światło pozwala nadać charakteru naszej fotografii, dlatego i w tym kontekście czas jaki poświęcamy danemu ujęciu jest tak ważny. Według Jacka Boneckiego "musimy uzbroić się w cierpliwość, żeby znaleźć właściwą lokalizację i kadr, a następnie czekać na światło, które wymaluje obraz zgodnie z naszym wyobrażeniem". Są jednak sposoby, które pozwalają uzyskać dobry efekt nieco szybciej, np. przez opcję „korekta ekspozycji” (rozjaśnianie) lub poszukiwanie naturalnej blendy, którą może być jasna ściana budynku naprzeciwko, czy nawet biała koszulka kolegi. Wówczas słońce, które znajduje się za plecami autoportrecisty rozświetli tło, a drobna korekta lub odbicie światła nada blasku samej twarzy.

By wydobyć głębię…
Autor przypomina, że oprócz ustawienia odpowiednich parametrów oświetlenia w wydobyciu kolorów pomaga także opcja HDR. Tryb ten pozwala za jednym spustem migawki uchwycić głębię barw nawet w scenach, na których poszczególne elementy zestawione są dość kontrastowo (np. cień drzew i białe, kłębiaste chmury). Fotografując z opcją HDR, aparat robi nie jedno, a kilka zdjęć, z których każde korzysta z innego ustawienia ekspozycji, a następnie nakłada je na siebie. Dzięki temu otrzymane zdjęcie posiada bogatą paletę barw i większą widoczność detali, co nie jest możliwe do uzyskania przy pracy w trybie Auto.

fot. Jacek Bonecki
« poprzednia strona 1|2 następna strona »
Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 1.544s.