Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  Freestyle Reporterzy wyłonieni


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Film małoobrazkowy 36 x 24 mm ma wymiary identyczne z taśmą filmową 35 mm?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Freestyle Reporterzy wyłonieni
Dodał: Stanisław Kuras 24.11.2011
Wiemy już, którzy reporterzy pojadą 27 listopada do Gdańska dokumentować zmagania zawodników podczas Mistrzostw Świata FMX. Poziom nadesłanych prac był tak wysoki, że jury, w którym zasiadł także Przemek Imieliński z Fotografuj.pl, zdecydowało się wręczyć bilet aż pięciu osobom.


Możliwość wyjazdu na Mistrzostwa Świata we freestyle motocrossie w celu przygotowania reportażu z Night of the Jumps skusiła wielu wielbicieli fotografii i filmu. Na konkurs spłynęło ponad 200 zgłoszeń zawierających foto i wideo relacje z wydarzeń sportowych i motoryzacyjnych. Zwycięzców wybrało jury w składzie: Marcin Świć – dyrektor serwisów motoryzacyjnych Grupy Allegro, Wojciech Traczyk – redaktor naczelny mojeauto.pl, Przemysław Imieliński – redaktor naczelny Fotografuj.pl oraz Marcin Kędryna z MaleMen Magazine. – Wybór nie był łatwy, bo zgłoszone prace prezentowały naprawdę wysoki poziom – podsumowuje obrady Marcin Świć. – Ponieważ ciężko było wybrać cztery najlepsze materiały, postanowiliśmy przyznać jedną akredytację więcej a kolejnym dodatkowym pięciu osobom przyznać wyróżnienia.

FOTO relację z Nocy Skoków wykonają:
1. Maciej Kopaniecki,
2. Piotr Galas.
Materiał WIDEO przygotują:
1. Adrian Kuciel,
2. Przemysław Jękosz,
3. Krzysztof Jakubczyk.

Lista osób wyróżnionych:
1. Michał Cypcer
2. Piotr Gajek
3. Dagmara Zięba
4. Słowiński Tomasz
5. Bartosz Kosiorek

Zwycięzcy będą mieli niepowtarzalną okazję sprawdzić się w roli reportera na jednym z najbardziej spektakularnych wydarzeń w świecie sportów motorowych. Ich zadaniem będzie uchwycić najciekawsze momenty zawodów Night of The Jumps. A podczas Nocy Skoków będzie się działo! Reporterzy będą mieli okazję uwiecznić najbardziej ekstremalne ewolucje, wykonywane na motocyklach na wysokości niemal trzeciego piętra przez najlepszych zawodników na świecie w ramach Mistrzostw, a także podczas konkursu na skok wzwyż na motocyklu i w trakcie wyścigów równoległych otoMoto Race&Style. Emocji z pewnością dostarczy również praca podczas pokazu jednego z czołowych polskich stunterów, Huberta Dylona „Raptownego”. Reporterzy będą mieli ponadto wstęp na backstage by uchwycić emocjonujące momenty towarzyszące zawodnikom przed oraz po starcie.
 
Do odwiedzenia Ergo Areny podczas Nocy Skoków zachęcamy nie tylko najbardziej zagorzałych fanów ekstremalnych sportów motorowych, ale wszystkich którzy chcą poczuć przypływ adrenaliny podczas niezwykłego show. Tych, którym uda się w weekend utrwalić ciekawy moment zawodów, zachęcamy do przesyłania zdjęć na adres kontakt@otomoto.pl. Najbardziej oryginalne fotografie zostaną opublikowane na fanpage’u otoMoto.pl na Facebooku i nagrodzone gadżetami motoryzacyjnymi.

Mini-poradnik dla fotografów motoryzacji
Dla wszystkich początkujących fotografów motoryzacji serwis otoMoto.pl przygotował specjalny poradnik – po krótkiej lekturze łatwiej będzie im zrobić naprawdę fajne zdjęcia nie tylko z Night of the Jumps.

Remi Bizouard, fot. IFMXF

  1. Bezpieczeństwo – pamiętaj żadne ujęcie nie jest warte kłopotów, które mogą spotkać Ciebie lub zawodnika, kiedy chcąc uwiecznić jego przejazd, faktycznie uniemożliwisz mu dalsze uczestnictwo w zmaganiach a siebie narazisz na niebezpieczeństwo.

  2. Sprzęt – fotografia sportowa, rajdowa i motoryzacyjna są szczególnie wymagające pod względem możliwości dostosowania parametrów. Niestety wykorzystanie popularnych aparatów ze stałymi obiektywami jest tutaj praktycznie niemożliwe, podobnie jak korzystanie z automatycznych programów. Potrzebujemy dobrego korpusu i co najmniej dwóch obiektywów. Jeżeli chodzi o body – możemy rozpocząć swoją przygodę od lustrzanki takiej klasy, jak na przykład Canon 350D. W dobrych rękach daje ona całkiem przyzwoite wyniki. „Szkło” – tutaj najlepiej mieć dwa obiektywy. Pierwszy ze zmienną ogniskową – na przykład 28-200 lub 28-300 i światłem co najmniej 2.8.
     
    Oczywiście możemy używać „ciemniejszych” obiektywów, ale musimy liczyć się z gorszą jakością zdjęć szczególnie jako osoby początkujące. Drugi obiektyw winien być szerokokątny. 50 mm to stanowczo zbyt duża ogniskowa. Z biegiem czasu winniśmy się zaopatrzyć na przykład w obiektyw 11-16 mm. Niezbędna zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy będzie także dobrej klasy lampa błyskowa. Na początku szukajmy sprzętu używanego – zawsze najlepiej kupować go ze znajomym, który dobrze zna się na fotografii. Aby zacząć, niestety musimy wydać trochę pieniędzy. Każdy początkujący fotograf musi liczyć się z wydatkiem ok. 3-5 tysięcy PLN. Z pomocą przyjdą nam oczywiście portale aukcyjne lub ogłoszeń drobnych, takie jak Allegro.pl i Tablica.pl. Często możemy znaleźć tam całe zestawy: body, lampa plus obiektyw.

  3. Jak to zrobić? – Oprócz parametrów ważny jest przede wszystkim kadr. Dobre zdjęcie rajdowe – to nie tylko sylwetka/twarz zawodnika albo samochód. Musimy pokazać skalę wydarzenia, kibiców, otoczenie i przede wszystkim dynamikę. Tutaj królują dwie techniki.
     
    Panoramowanie – czyli podążanie obiektywem za samochodem przy dłuższym czasie naświetlania (1/50-1/100 sek.). W ten sposób samochód/motocykl pozostają perfekcyjnie ostre – otoczenie rozmywa się – co tworzy odwzorowanie efektu ruchu. Ważne jest obranie sobie jednego punktu na którym będziemy się skupiać i trzymać ostrość – może to być na przykład numer startowy na motocyklu. Im mniejsza ogniskowa tym efekt jest silniejszy. Drugą opcją jest wykorzystanie innych elementów zdjęcia, które pokażą dynamikę i ruch, takich jak na przykład piasek, szutr, śnieg, czy woda podczas deszczowej pogody – innymi słowy wszystko, co wydostaje się spod kół pędzącej maszyny. Nie jest koniecznością kurczowe trzymanie się zbliżeń jako głównego motywu. Możemy zrobić naprawdę świetne zdjęcie – na którym zawodnik będzie jedynie elementem pięknej scenerii rajdu. Warianty czasu i przysłony musimy dobierać dynamicznie do warunków oświetleniowych. Pierwsze 2-3 imprezy musimy przeznaczyć na ćwiczenia.
     
    Trzeba pamiętać o jednym. Każde zdjęcie musi być perfekcyjnie zaplanowane. Każdy powinien wiedzieć z góry co chce uzyskać – jaki jest cel. Potem z każdym mijającym nas pojazdem dążymy do perfekcjonizmu – idealnej realizacji naszego pomysłu.


Zobacz także:
Szybki backup i synchronizacja danych z FarStone SyncBee
Tysiąc szklanek herbaty – zapiski z Jedwabnego Szlaku na Festiwalu TERRA
Freestyle Reporterzy wyłonieni
Język obrazu w fotografii - bezpłatne webinarium X-Rite
Konkurs "Przyroda Ojczysta" rozstrzygnięty
FotoGeA.com – Pakistan, Gwatemala, Maroko i … Podlasie
Kurs Tworzenia Fotokastów na WarsztatyFotograficzne.pl
Nowe oprogramowanie dla bezlusterkowców Sony zapewni współpracę z adapterem LA-EA2
3 lata gwarancji w promocji na aparat Pentax Q
Nowe oprogramowanie dla obiektywów systemu Nikon 1
Wyniki konkursu fotograficznego "Śląsk - pochwalmy się Europie"
Darmowa aplikacja Nikon iP-PJ dla użytkowników urządzeń Apple
Sesja zdjęciowa na 10 Urodziny Pauzy
Nowe modele battery-packów MeiKe
Lampa pierścieniowa LED do makrofotografii Meike
Obudowy podwodne Meike do aparatów Canon i Sony
Arktyczny rejs - jachtem u Czukczów, Eskimosów i Inuitów
"Mokdad Bennia - Petra" w częstochowskim ROK-u
Geologia w obiektywie – pokonkursowa wystawa fotografii w Muzeum Ziemi PAN
Konfrontacja / KGF Tryptyki - wernisaż wystawy
X Ogólnopolski Konkurs Fotograficzny "PEJZAŻ POLSKI" rozstrzygnięty
Nikon wkracza w świat iOS-a
Sony ewakuuje matryce z Tajlandii i zwiększa produkcję
Spotkanie z Adamem Lunarisem w Opolu
Warsztaty fotografii przyrodniczej w Puszczy Białowieskiej
Tworzenie archiwum – nowe zajęcia Akademii Nikona
KURS: Cyfrowa ciemnia Adobe Photoshop Lightroom 3
Jak zarabiać na fotografii ślubnej? - warsztaty

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 2.845s.