Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  Fotofestiwal 2016


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Olympus, jako pierwszy na świecie producent lustrzanek cyfrowych, zastosował profilaktykę w zakresie ochrony zdjęć przed brzydkimi plamami, będącymi śladem obecności kurzu na matrycy?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Fotofestiwal 2016
Dodał: Błażej Organisty 26.05.2016
Tegoroczna, jubileuszowa edycja Fotofestiwalu rozpocznie się 9.06.2016 i potrwa do 19.06.2016. Temat główny "HIT THE ROAD: Fotografowie w drodze" przybliży nie tylko urok szablonowej fotografii pocztówkowej, ale również formy, które ją przekraczają – fotografię konceptualną, dziennikarską i dokumentalną.


Wystawy prezentowane na Fotofestiwalu w Łodzi podejmują temat podróży, jednak zajmują się one nie tyle lukrowanymi wyobrażeniami z kultury popularnej, ile doświadczeniem nowych miejsc przez fotografa, reakcją widza i złożoną komunikacją pomiędzy nimi. Co dzieje się, kiedy fotografowie opuszczają znajome terytorium, by dotrzeć do nowych kultur, miejsc i ludzi? Jak mogą zrozumieć to, co obce i jak wykorzystują fotografię, aby przekazać to zrozumienie ludziom, którzy znają dane miejsce jedynie z jego obrazów? Najszersze możliwe ujęcie „fotografii podróżnej” wykracza poza piękne banały i stereotypy z pocztówek poszerzając ten gatunek o sztukę konceptualną, fotografię reportażową i dokumentalną.

Fotofestiwal prezentuje wystawy monograficzne i wystawy grupowe związane z tematem wydarzenia. Artyści reprezentują jedenaście krajów z trzech kontynentów i fotografowali miejsca na całym świecie.

Główny przegląd współczesnych ujęć tematu to wystawa „Road Trips”, prezentacje dziewięciu projektów, rozpatrujące podróże w kontekście historycznym, łączące rozmaite techniki i technologie, aby wyrazić doświadczenie związane z oglądaniem nowego miejsca po raz pierwszy. „Flâneur: nowe miejskie narracje” prezentuje wyniki pracy trojga fotografów spoza Polski, którym zlecono eksplorację Łodzi i zaprezentowanie swoich wniosków w innowacyjnej ekspozycji plenerowej. Najnowsze wydarzenia uświadamiają, że nie wszystkie podróże są przyjemne, bezpieczne i dobrowolne. Wystawa „Displaced” prezentuje prace pięciu artystów oraz organizacji społecznej reagujące na globalny kryzys spowodowany napływem uchodźców za pomocą bogatego słownika fotograficznego, znacząco wykraczającego poza obrazy pokazywane w codziennych wiadomościach.

Fotofestiwal 2016


Hit the Road obejmuje również dwa przeglądy historyczne: „CHIM: David Seymour Obywatel Świata” prezentuje prace fotoreportera polskiego pochodzenia i założyciela Magnum Photos, zaś „Podróże Roberta Rauschenberga” koncentrują się na Rauschenberg Overseas Cultural Interchange, znanym jako ROCI, ambitnym międzynarodowym programie tego wielkiego amerykańskiego artysty, obejmującym wystawy, twórczość i zawiązywanie przyjaźni, z podkreśleniem jego działalności w Związku Radzieckim w 1989 roku, wspierającej dążenie do pokoju na świecie.

W duchu Roberta Rauschenberga, festiwal eksploruje koncepcje fotografii i podróży, w przekonaniu, że porozumienie pomiędzy narodami i kulturami jest zarówno możliwe, jak i konieczne, oraz że bezpośredni i encyklopedyczny charakter fotografii może bardzo pomóc w osiągnięciu tego celu. Doroczne międzynarodowe spotkanie w Łodzi stanowi okazję do nauki, zawierania znajomości i nawiązywania dialogu.

Termin: od 9 do 19 czerwca
Miejsce: Łódź Art Center
Adres: Tymienieckiego 3, Łódź
Więcej informacji: www.fotofestiwal.com

Zobacz także:
Konkurs na maj!
Wracają czwartki w Lunie
Road Tips
Przegląd portfolio na Fotofestiwalu
Mobile Photo Trip Poznań
Zwycięzcy Nikon European Film Festival
Zwycięzcy Sony World Photography Awards 2016
Warsztaty fotograficzne Fujifilm
Grand Prix Fotofestiwalu
FILM VIDEO FOTO – podsumowanie
Fotograficzna publikacja roku
Trwa nabór na warsztat fotografii teatralnej
Wiosenny pejzaż – konkurs Fotografuj.pl
Znamy datę Fotofestiwalu

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 2.545s.