Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  Zwycięzcy Nikon European Film Festival


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Zaprezentowany w 2003 roku Olympus E-1 był pierwszą lustrzanką należącą do systemu Cztery Trzecie – zaprojektowanego od podstaw w pełni cyfrowego standardu SLR?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Zwycięzcy Nikon European Film Festival
Dodał: Błażej Organisty 28.04.2016
Nikon przedstawia nazwiska laureatów Nikon Film Festival – festiwalu organizowanego we współpracy z niezależną organizacją filmową Raindance oraz laureatem Oscara, reżyserem Asifem Kapadia. Grand Prix zdobył film pt. „Not A Pizza Order” (Nie zamawiam pizzy) francuskiej artystki Cécile Ragot. Zwyciężczyni otrzyma zestaw filmowy Nikon D810 oraz w pełni opłacony, jednotygodniowy wyjazd na tegoroczny festiwal filmowy w Cannes.


Ponad 550 początkujących twórców krótkich form filmowych z całej Europy nadesłało swoje zgłoszenia na drugą już edycję festiwalu Nikon European Film Festival. Amatorzy oraz zawodowi twórcy filmów mieli za zadanie stworzenie krótkiego, 140-sekundowego filmu będącego ich własną interpretacją motywu „Chwile z życia codziennego”, w którym codzienne sytuacje stają się elementem pasjonujących opowieści.

Zwycięzców wyłoniło jury, któremu przewodniczył Asif Kapadia – reżyser nagrodzonego Oscarem filmu „Amy”. Obok niego w jury zasiadali Pieter ten Hoopen – nominowany do nagrody Emmy fotograf i reżyser filmowy, Elliot Grove – założyciel niezależnej organizacji filmowej Raindance oraz Dirk Jasper – przedstawiciel Nikon Europe.

W siedzibie Brytyjskiego Instytutu Filmowego w Londynie jury przyznało Grand Prix filmowi o mocnym przesłaniu, który ukazuje zmagania z przemocą domową. Obraz „Not A Pizza Order” reżyserki Cécile Ragot, w którym zwykły na pozór telefon staje się niebywale intrygującą historią, został doceniony za niesamowitą narrację połączoną z niezwykłym talentem technicznym.

Nikon European Film Festival


W innych kategoriach jury wskazało następujących zwycięzców:
  • Best Narrative (Najlepsza narracja) – „Bad Luck” (Pech), reżyseria: Martin Taube, Szwecja;
  • Technical Excellence (Doskonałość techniczna) – „Évasion” (Ucieczka), reżyseria: Pierre le Gall, Francja;
  • Best Student Entry (Najlepszy student) – „Diamondjaw” (Diamentowe zęby), reżyseria: Tormi Torop, Estonia.

Zdobywcą nagrody w kategorii People’s Choice (Opinia publiczności), przyznawanej w oparciu o liczbę polubień i udostępnień zarejestrowanych na stronie internetowej festiwalu Nikon Film Festival, jest reżyser filmu „At Night They Work” (Nocna zmiana) – Ad van Brunschot z Holandii.

Według Asifa Kapadii, przewodniczącego jury festiwalu Nikon European Film Festival: „Wyróżnione filmy niosą niezwykle silne przesłanie i intrygujące historie, które na chwilę przeniosły mnie do innego świata. Osobiście uważam, że film „Not a Pizza Order” to niezwykle ujmująca opowieść. W pierwszej chwili można odnieść wrażenie, że jest to komedia, ale tak naprawdę to poważna opowieść o czymś niezwykle ważnym. Moją uwagę zawsze przykuwają filmy, które coś we mnie pozostawiają – na przykład obraz czy jakiś moment lub coś, o czym pamiętam długo po ich obejrzeniu. Moim zdaniem wszystkie nagrodzone filmy to niezwykłe dzieła.”

Elliot Grove, założyciel organizacji Raindance i członek jury festiwalu Nikon European Film Festival, dodał: „Byliśmy pod ogromnym wrażeniem wysokiego poziomu nadesłanych filmów, a szczególnie różnorodności interpretacji motywu „Chwile z życia codziennego”. Jako reżyser i entuzjasta kina niezależnego cieszę się, że firma Nikon zachęca początkujących twórców filmowych do rozwijania ich talentu i nagradza ich sprzętem niezbędnym do doskonalenia swoich umiejętności.”

– Ta nagroda to wspaniała zachęta do tworzenia kolejnych filmów. Jestem niezwykle wdzięczna członkom jury. Swoje filmy tworzę z nadzieją, że mogą one wpłynąć na życie czy punkt widzenia innych ludzi, a ta nagroda udowadnia, że mogę przemienić tę nadzieję w rzeczywistość – powiedziała Cécile Ragot, zdobywczyni Grand Prix tegorocznej edycji.

Laureat nagrody Grand Prix otrzyma zestaw filmowy Nikon D810 oraz w pełni opłacony, jednotygodniowy wyjazd na festiwal filmowy w Cannes w maju 2016 roku, gdzie będzie mógł zaprezentować się jako gość specjalny organizacji Raindance.

Zwycięzcy w dwóch podkategoriach – „Best Narrative” oraz „Technical Excellence” – otrzymają lustrzankę Nikon D750 oraz nagrodę pieniężną w wysokości 3000 euro, a autor najlepszego filmu w kategorii „Best Student Entry” – zestaw filmowy Nikon D750 oraz 2000 euro. Zdobywca nagrody „People’s Choice” zostanie nagrodzony zestawem filmowym Nikon D750.

Link do filmu Cécile Ragot: www.nikonfilmfestival.com

Zobacz także:
Zwycięzcy Sony World Photography Awards 2016
Ekspozycja bez tajemnic – nowość wydawnictwa Galaktyka
Głębia Spojrzenia – wernisaż
Dziś wernisaż we Wrocławiu
Wernisaż w Krakowie
Warsztaty fotograficzne Fujifilm
BZ WBK Press Photo – wyniki
Po drugiej stronie – wernisaż
Konkurs ''Uroki zimy'' rozstrzygnięty!
Wernisaż w Galerii Obok ZPAF
Wernisaż wystawy R. Horowitza
TRAFO PLUG: IN PROJECT ROOM

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 0.786s.