Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  Czarne i Białe – wernisaż


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Pierwszą lustrzanką z samopowrotnym lustrem był wyprodukowany w roku 1947 na Węgrzech aparat Duflex?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Czarne i Białe – wernisaż
Dodał: Błażej Organisty 05.10.2016
Wystawa „Czarne i białe” Antoniego Ruta odbywa się w ramach III Wielkopolskiego Festiwalu Fotografii im. Ireneusza Zjeżdżałki. Otwarcie w Muzeum Ziemi Średzkiej Dwór w Koszutach 6.10.2016 r. o godz.18.00. Wystawa czynna do 30.10.2016 r.


"Od samego początku zaistnienia fotografii, odkrycia kalotypii, jej twórcy wykazywali wielki szacunek dla jej szczególnych efektów artystycznych. Fotograf i naukowiec Antoine Claudet, przyjaciel Foxa Talbota tak podsumował to nowe „zjawisko”: (…) potrzeba myślenia, smaku, osadu i subtelności, aby skutecznie wykorzystać aparat i proces; uważam, że w jego efekcie końcowym jest tyleż sztuki, co w jakimkolwiek dziele tak zwanych sztuk pięknych. Henri Bergson uważał, że wizja artysty jest formą bezpośredniego kontaktu ze światłem, kontaktu nieskażonego słabościami intelektu.

Czarne i białe, fot. A. Rut


Obecnie Antoni Rut pokazując nam fotografię czarno-białą udowadnia, że w końcowym efekcie nie rodzaj obiektu jest ważny, tylko wszystko zależy od sposobu spojrzenia, od sposobu „ujęcia”, sfotografowania danego obiektu. „Mamy szukać – pisał Jan Bułhak w Estetyce światła – w otaczającym nas świecie takich wycinków rzeczywistości, które dzięki swemu skoncentrowaniu i plastycznemu oświetleniu byłyby wyraziste i stanowiły nie tylko rzecz samą lecz symboliczne jej pojęcie (…)”.

Czarne i białe, fot. A. Rut


Zdjęcia czarno-białe wymagają czystości i autentyczności od fotografa. U Antoniego Ruta wydobywanie czerni i bieli to wywoływanie ciepła, światła, pewnej tajemnicy, to obcowanie z magią, z czymś nie do końca odkrytym, to poznawanie nowych światów i odkrywanie dobra i zła. Wszystko na tak i nie, a jednak z pewną otoczką, z pewnym miejscem pozostawionym na niedopowiedzenie. Dla niego prawda na równi z pięknem jest drogowskazem twórczości. W tym, co codzienne, stara się wykryć głębię. W jego przesyconych światłem obrazach wyczuwa się radość odprężenia, nastrój rajskiego, fotograficznego szczęścia. Jako główne motywy występują: czerń, cisza, tęsknota za pięknem. Jakby nie spojrzeć na czarno-białą fotografię Antoniego zaraz jawi się nam przed oczyma jego zaczarowany świat, tajemniczy, symboliczny, filozoficznie głęboki, a zarazem swojski, tchnący mądrością i przejmująco prosty.

Czarne i białe, fot. A. Rut


Fotografia czarno–biała ma bardzo dużo wspólnego z piękną kobietą, która zgasiła lampę. Nie widzimy jej w pełni, ale urzeczeni jesteśmy jej pięknem. Dla człowieka zawsze pozostanie ważne i powabne to co jest tajemnicą i zarazem marzeniem."

Tekst: Leszek Lesiczka, krytyk sztuki

Wernisaż: 6.10.2016, godz.18.00
Termin wystawy: do 30.10.2016
Miejsce: Muzeum Ziemi Średzkiej Dwór
Adres: Koszuty 27, 63-000 Środa Wielkopolska
Więcej informacji: www.fotoplastykon.com.pl

Zobacz także:
Jesienna zaduma do poniedziałku
Czwartkowe slajdy w Lunie
Leśne zdarzenia – wernisaż
Weekend na OFFie
Poniedziałek w Częstochowie
Red Bull Illume 2016
Jutro wernisaż w Zamościu
Opolski Festiwal Fotografii – ostatni tydzień
Wrześniowa odsłona konkursu MyOlympus
Rycerze w Warszawie
Jeden na Jednego – warsztaty
BZ WBK Press Foto 2016 we Wrocławiu
Jutro wernisaż w Asymetrii

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 0.66s.