Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Oprogramowanie  >  Canon zaktualizował swoje oprogramowanie


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Pierwszy aparat wykonujący zdjęcia barwne dzięki separacji światła na składowe RGB powstał już w 1904 roku?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Canon zaktualizował swoje oprogramowanie
Dodał: Przemysław Imieliński 05.11.2007
Firma opublikowała nowe wersje programów: Digital Photo Professional, EOS Utility, ImageBrowser/ZoomBrowser EX, Canon RAW Codec, Picture Style Editor i PhotoStitch. Wprowadzone zmiany zwiększają liczbę obsługiwanych modeli aparatów oraz funkcjonalność aplikacji.


Opublikowane właśnie nowe wersje aplikacji dołączanych do aparatów Canona umożliwiają korzystanie z nich użytkownikom najnowszych korpusów tego producenta. Ale poszczególne programy, po za rozszerzoną listą wspieranych modeli, oferują także nowe funkcje i pozbawione zostały błędów w działaniu.

Canon Digital Photo Professional 3.2
Najnowsza edycja aplikacji do przeglądania zdjęć i "wywoływania" plików RAW oznaczona została numerem 3.2 i pozwala teraz oglądać oraz edytować fotografie zarejestrowane korpusami EOS 40D i EOS-1Ds Mark III. W tym wydaniu pojawiły się również nowe przydatne funkcje. Są to przede wszystkim narzędzia do korygowania zakłóceń wprowadzanych przez optykę (zniekształceń geometrycznych, aberracji chromatycznej, zjawiska flary i rozbarwień) oraz opcja ostrzegania przed prześwietleniem lub niedoświetleniem poddawanego edycji zdjęcia. Niestety, narzędzia do korygowania wad obiektywów dostępne są jedynie użytkownikom nowszych korpusów.

W DPP w wersji 3.2 pojawiło się nowe narzędzie do korygowania wad optycznych obiektywów.

Pozostałe zmiany poprawiają komfort pracy z programem. Obecnie w opcjach DPP można przyśpieszyć generowanie podglądu plików RAW, poprzez wyłączenie funkcji eliminowania efektu mory. Dodane zostały także narzędzia pozwalające przerwać zadanie sortowania zdjęć oraz dające 100% podgląd obrazu w oknie Quick Check.

EOS Utility 2.2
Modyfikacje wprowadzone w aplikacji do sterowania aparatami za pośrednictwem komputera pozwalają teraz korzystać z tego narzędzia użytkownikom modeli EOS 40D i EOS-1Ds Mark III. Po za tym dodana została funkcja szybkiego podglądu, pozwalająca zobaczyć na ekranie komputera ostatnie zarejestrowane zdjęcie, oraz opcja wykonania zdjęcia testowego, dzięki której możliwe jest optymalne dobranie balansu bieli przy fotografowaniu z wykorzystaniem studyjnych lamp błyskowych. Te nowości przeznaczone są dla właścicieli korpusów EOS-1Ds Mark III, EOS 40D, EOS-1D Mark III.

Canon RAW Codec 1.2
Aktualizacji doczekała się także wtyczka dla system operacyjnego Windows Vista, po której zainstalowaniu, zbiory RAW są obsługiwane przez "okienka" w taki sam sposób, jak ma to miejsce w przypadku zbiorów JPEG. Teraz pozwala ona oglądać pliki .CR2 pochodzące z następujących modeli aparatów: EOS-1Ds Mark III, EOS 40D, EOS-1Ds, EOS-1D, EOS 10D, EOS D60, EOS D30, EOS 300D, PowerShot Pro1, PowerShot Pro90 IS, PowerShot G9, PowerShot G6, PowerShot G5, PowerShot G3, PowerShot G2, PowerShot G1, PowerShot S70, PowerShot S60, PowerShot S50, PowerShot S45, PowerShot S40 i PowerShot S30.
 
Jednocześnie dodano opcję, która plikom RAW z danymi IPTC (International Press Telecommunications Council) automatycznie nadaje atrybut "tylko do odczytu", ale pozwala nadal "wywoływać" z takich plików zdjęcia. Usunięto też uciążliwy błąd poprzedniej edycji kodeka, który powodował, że zbiory, gdy zostały wcześniej poddane edycji w Windows Photo Gallery lub Eksploratorze Windows, nie były wyświetlane.

ZoomBrowser EX 6.0.1c (Windows) i ImageBrowser 6.0.2a (Mac OS X)
Drobnemu liftingowi poddane zostały także obie aplikacje do importowania zdjęć z aparatu oraz ich katalogowania, przeglądania i drukowania. Zarówno ZoomBrowser dla Windows, jak i ImageBrowser dla Mac OS X pozwalają teraz pobierać i konwertować pliki RAW z nowych modeli PowerShot G9, EOS 40D i EOS-1Ds Mark III. W obu programach pojawiły się dodatkowe opcje drukowania, dzięki którym możliwe jest umieszczenie na wydruku napisów oraz daty i czasu wykonania ujęcia. Te dodatkowe informacje mogą zostać wydrukowane czcionką konturową lub przypominającą tę, jaką nanosiły na negatyw aparaty analogowe.

Opcje drukowania czasu i daty pozwalają uzyskać efekt znany jeszcze z aparatów analogowych.

Zmieniony został także interfejs modułu pobierania danych z czytnika kart i wprowadzono opcję pozwalającą na eksportowanie zdjęć z archiwum na kartę tak, by można było je obejrzeć na wyświetlaczu aparatu lub po podłączeniu urządzenia do telewizora.
 
Jednocześnie usunięte zostały błędy, jakie pojawiały się przy korzystaniu z opcji separatora daty i czasu oraz modułu zapisywania nazwiska właściciela aparatu.

Picture Style Editor 1.1
Niedawno wprowadzony przez firmę Canon program do tworzenia własnych ustawień dla funkcji Picture Style także został zmodyfikowany. Teraz pozwala on edytować zdjęcia z wszystkich cyfrowych EOS-ów.

Picture Style Editor pozwala tworzyć własne zestawy ustawień dla funkcji Picture Style i zapisywać je na dysku kuputera w celu wielokrotnego wykorzystania.


PhotoStitch 3.1.20
Miłośników tworzenia zdjęć panoramicznych czeka z kolei miła niespodzianka za sprawą drobnej – co prawda – ale bardzo funkcjonalnej poprawki do PhotoStitcha. Dzięki wygaśnięciu patentu na algorytm bezstratnej kompresji danych LZW, firma Canon dodała do akceptowanych przez program formatów graficznych pliki TIFF, wykorzystujące tą metodę kompresji. Dzięki temu mamy możliwość tworzenia panoram z wysokiej jakości zdjęć składowych i zapisywania wyników pracy w dokumentach zajmujących mniej miejsca na dysku, a do tego pozbawionych artefaktów charakterystycznych dla formatu JPEG, który oparty jest o stratną kompresję danych.

Gdzie znaleźć nowe wersje?
Nowe aplikacje, przeznaczone dla konkretnego aparatu, udostępnione zostały w serwisie pomocy technicznej producenta. Aby je pobrać, wystarczy wejść na stronę www.usa.canon.com, wybrać rodzaj urządzenia, potem typ i model cyfraka, a następnie w nowo otwartym oknie przeglądarki wskazać zakładkę Drivers & Downloads, dalej w nowej karcie wskazać odnośnik Drivers / Software i kliknąć pożądaną nazwę programu. Posiadanie zainstalowanej starszej wersji jest niezbędne do zainstalowania edycji zaktualizowanej!

Amerykańska strona wsparcia technicznego firmy Canon: www.usa.canon.com

Zobacz także:
Canon EOS-1D Mark III – lista uszkodzonych egzemplarzy
Canon WFT-E2/E2A – nowy firmware, wersja 1.0.1
Canon zidentyfikował usterkę autofokusa w EOS 1D Mk III
Canon – nowe profesjonalne drukarki i nośniki foto
Canon 200 mm f/2L IS USM i Canon 800 mm f/5.6L IS USM – obiektywy nie tylko na olimpiadę
Nowe profile barwne dla drukarek Canon iPF5000 oraz iPF6100
Canon EOS Discovery Tour 2007 – rusza rejestracja gości!
Canon PowerShot A650 IS – problemy ze światłem
Canon SELPHY ES2 oraz ES20 – przenośne drukarki termosublimacyjne
Canon EOS 1Ds Mark III – oficjalne zdjęcia testowe i dokumentacja techniczna
Canon EOS 400D – nowy firmware, wersja 1.1.1
Nowe zestawy promocyjne Canona: aparat plus drukarka
CHDK odblokowuje ukryte funkcje w aparatach Canon
Canon Digital IXUS 860 IS oraz IXUS 960 IS – proste i eleganckie
Canon PowerShot SX100 IS – niewielki hiperzoom
Canon PowerShot A650 IS oraz A720 IS – kompakty dla amatorów z ambicjami
Canon PowerShot G9 – powrót do RAW-a
Canon EF-S 18–55 mm f/3.5–5.6 IS i EF-S 55–250 mm f/4–5.6 IS – cyfrowe "kity" ze stabilizacją obrazu
Canon EF 14 mm f/2.8 L II USM – zmodernizowana szerokokątna i jasna "elka"
Canon EOS 40D – jednak coś nowego
Canon EOS 1Ds Mark III – kolejne wcielenie giganta
CHDK – druga młodość naszego Canona
Oznaczenia obiektywów Canona dla systemu EOS

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 2.863s.