Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Aparaty i kamery  >  Canon Digital IXUS 860 IS oraz IXUS 960 IS – proste i eleganckie


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Pierwsze lustrzanki cyfrowe Nikona, opracowane we współpracy z firmą Fujifilm (E2/E2s/E2N/E2Ns/E3), pozbawione były efektu pozornego wydłużenia ogniskowej?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Canon Digital IXUS 860 IS oraz IXUS 960 IS – proste i eleganckie
Dodał: Jarosław Zachwieja 22.08.2007
Seria Digital IXUS reprezentuje eleganckie aparaty cyfrowe przeznaczone dla osób, których posiadanie cyfraka jest częścią stylu i niekoniecznie musi być związane z pasją fotograficzną. Aparaty tego typu powinny zatem być proste w obsłudze, oferować dobrą jakość zdjęć wykonywanych w trybie automatycznym i ładnie wyglądać. Co zatem oferują dwa nowe IXUS-y?


Warto zacząć jednak od czegoś innego – od chaosu informacyjnego, jaki swoim klientom zafundowała firma Canon dwoma nowymi modelami aparatów. Otóż stylowe cyfraki tego producenta noszą różne nazwy na rynkach Europy i Stanów Zjednoczonych. Przykładowo, model nazwany w Europie Digital IXUS 860 IS jest następcą IXUSA 850IS. Te same aparaty w USA znane są pod nazwami odpowiednio SD 870 IS Digital ELPH oraz SD 800 IS Digital ELPH. Z kolei drugi z zaprezentowanych cyfraków IXUS 960 IS (zastępujący IXUS-a 900Ti) jest znany w Stanach jako SD 950 IS, zaś jego poprzednik to SD900.
 
Największy jednak problem dopiero przed nami: otóż oznaczenia takie jak SD 950 IS łatwo można pomylić z IXUS-ami 950 IS. Te ostatnie modele w USA noszę nazwę Canon SD 850 IS, co z kolei można pomylić z... Niestety łańcuch nieporozumień ciągnie się tu znacznie dalej, dlatego stanowczo uważamy, że firma Canon powinna przemyśleć swoją politykę oznaczeń aparatów cyfrowych (i nie tylko).

Canon Digital IXUS 860 IS - elegancka obudowa, niezłe parametry oraz imponujący, trzycalowy wyświetlacz LCD.

Pierwszy z dwóch nowych IXUS-ów nosi oznaczenie 860 IS. Jest to ośmiomegapikselowy kompakt z matrycą o rozmiarach 1/2,5 cala i obiektywem z 3,8-krotnym zoomem (efektywny zakres ogniskowych 28-105 mm). Wyposażono go również w duży zakres czułości (80-1600 ISO) a także układ optycznej stabilizacji drgań.
 
Aparatem sterujemy przy użyciu bardzo dużego, trzycalowego wyświetlacza LCD. Do dyspozycji mamy 10 trybów tematycznych oraz (niespodzianka) tryb manualny dla miłośników eksperymentowania. Możemy również rejestrować sekwencje wideo w rozdzielczości 640x480 pikseli z prędkością 30 klatek na sekundę. Aparat ma wymiary 93 x 59 x 26 mm i waży niewiele ponad 150 gramów.

Canon Digital IXUS 960 IS - najnowsza matryca CCD Canona zamknięta w malutkiej obudowie.

W przypadku modelu oznaczonego symbolem IXUS 960 IS mamy do czynienia ze swoistą roszadą - producent bowiem zrezygnował w nim wielkiego ekranu LCD, montując w zamian tradycyjny wyświetlacz o przekątnej 2,5 cala, na szczęście zachowując przy tym wysoką rozdzielczość 230 tysięcy pikseli. W zamian za to użytkownik "dziewięćsetsześćdziesiątki" dostaje aparat wyposażony w najnowszą matrycę CCD o imponującej rozdzielczości 12 megapikseli oraz (na szczęście) równie dużych, jak na kompakt, rozmiarach fizycznych 1/1,7 cala. Niestety, choć obiektyw aparatu nadal odznacza się 3,7-krotnym zoomem, to jego efektywny zakres odpowiada już 36-133 mm, a więc miłośnicy fotografowania kameralnych imprez mogą być trochę rozczarowani (zdjęcia w ciasnych pomieszczeniach wymagają bowiem obiektywu o mniejszej ogniskowej). Na pociechę otrzymają oni natomiast możliwość filmowania w rozdzielczości aż 1024x768 pikseli, jednak z obniżoną do 15 klatek na sekundę prędkością. Pozostałe parametry techniczne aparatu bardzo przypominają te znane z modelu IXUS 860 IS.
 
Wszystko wskazuje na to, że Canon dołączył do grona producentów montujących systemy optycznej stabilizacji obrazu do wszystkich produkowanych przez siebie aparatów cyfrowych. Nowe modele, łącznie z przedstawionymi przez nas wcześniej IXUS-ami, noszą bowiem dumnie oznaczenie IS. Jest to bardzo pozytywny trend i popieramy go z całego serca. Niestety zarówno dokładna data wprowadzenia obu modeli eleganckich cyfraków do sprzedaży jak i ich cena w naszym kraju nie została podana przez producenta. Wiadomo jedynie, że będzie je można nabyć jesienią bieżącego roku.

Strona producenta: www.canon.com

Zobacz także:
Canon Digital IXUS 860 IS oraz IXUS 960 IS – proste i eleganckie
Canon PowerShot SX100 IS – niewielki hiperzoom
Sony Cyber-shot T200 i T70 – szerokoekranowe kompakty z funkcją Photo TV HD
Sony DSC-H3 – potężny zoom w niewielkiej obudowie
Canon PowerShot A650 IS oraz A720 IS – kompakty dla amatorów z ambicjami
Canon PowerShot G9 – powrót do RAW-a
Canon EF-S 18–55 mm f/3.5–5.6 IS i EF-S 55–250 mm f/4–5.6 IS – cyfrowe "kity" ze stabilizacją obrazu
Canon EF 14 mm f/2.8 L II USM – zmodernizowana szerokokątna i jasna "elka"
Canon EOS 40D – jednak coś nowego
Aquatica D40X – podwodna obudowa dla amatorskiej lustrzanki Nikona
Nagrody EISA dla aparatów fotograficznych i akcesoriów
HP Photosmart A826 – kompaktowa drukarka w formie jajka
Sony DSC-T5 – wadliwa seria aparatów
Samsung NV8, NV15 i NV20 – rozdzielczość idzie w górę
Samsung i85 – multimedialny kompakt turystyczny
Fujifilm FinePix S5800 – mały aparat z dużym zoomem
Fujifilm FinePix A920 – coś dla zupełnie początkujących
Fujifilm FinePix Z10fd oraz FinePix Z100fd – wyżyny kompaktowej elegancji
Fujifilm FinePix S8000fd – 18-krotny zoom ze stabilizacją matrycy
Fujifilm FinePix F480 oraz FinePix F50fd – nowe dzieci w mieszanej rodzinie

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 2.759s.