Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  10/1 – wernisaż


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Pierwsze lustrzanki cyfrowe Nikona, opracowane we współpracy z firmą Fujifilm (E2/E2s/E2N/E2Ns/E3), pozbawione były efektu pozornego wydłużenia ogniskowej?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

10/1 – wernisaż
Dodał: Błażej Organisty 13.10.2016
Łódzki Dom Kultury organizuje wystawę zdjęć Bogdana Girbovana pt. 10/1. Wernisaż w piątek o godz. 18.00 w Galerii Forum Fotografii. Wydarzenie w ramach Łódź Design Festival.


Nową wystawę fotografii Bogdana Girbovana, organizowaną przez Łódzki Dom Kultury, pt. 10/1, można oglądać do 23 października.

10/1 stanowi fotograficzny zapis budownictwa mieszkaniowego z wielkiej płyty. To prezentacja bloków mieszkalnych w Bukareszcie (zbudowanych w okresie komunizmu), stanowiących ponad 70 procent zabudowy mieszkaniowej stołecznego miasta. Groteskowe budynki – bloki z wielkiej płyty – miały za cel radykalnie zrównać wszystkich ludzi w nowym imperium betonu „Złotej Ery”. Udało się tego dokonać umieszczając ludzi w identycznych mieszkaniach. Miało to położyć kres jakimkolwiek osobistym dążeniom, również jeśli chodzi o modyfikowanie przestrzeni, w której się żyje. Człowiek nowej ery miał być w ten sposób zniechęcany do kształtowania swoich własnych poglądów. Wspomniane bloki mieszkalne stoją do dzisiejszych czasów.

10 piętro, fot. Bogdan Girbovan


Badania socjologiczne pokazują, że mieszkania w bloku są zaprojektowane w taki sposób, aby służyć zapewnieniu podstawowych wymogów w zakresie odpoczynku, gotowania, nauki i higieny. Priorytetem jest zaspokojenie najpilniejszych potrzeb, nie bierze się pod uwagę tych społecznych, kulturalnych czy komunikacyjnych. Większość mieszkań w blokach z wielkiej płyty jest jedynie pudełkami zapewniającymi minimum jakości życia pod względem warunków mieszkaniowych, całkowicie pomijając wygodę czy prywatność.

6 piętro, fot. Bogdan Girbovan


Projekt obejmuje dziesięć fotografii wykonanych w jednopokojowych mieszkaniach w dziesięciopiętrowym bloku znajdującym się we wschodniej części Bukaresztu. Mieszkania znajdują się mniej więcej w środku budynku, jedno nad drugim. Ich układ jest dokładnie taki sam na każdym piętrze. Artysta wybrał ten blok, ponieważ sam mieszka na dziesiątym piętrze owego budynku i dzięki temu temat okazał się łatwiejszy w realizacji. Jest to blok mieszkalny wzniesiony w 1966 roku, jeden spośród około 70 tysięcy identycznych budynków. Bogdan Girbovan wykonał zdjęcie wnętrza każdego jednopokojowego mieszkania. Wszystkie zostały sfotografowane pod takim samym kątem, aby lepiej zilustrować wymieszanie kilku klas społecznych pod jednym dachem, prezentując jedynie różnice w charakterze i wyglądzie tych mieszkań. Obecność mieszkańców na zdjęciach podkreśla różnorodność ich pochodzenia społecznego.

1 piętro, fot. Bogdan Girbovan


Bogdan Girbovan urodził się w 1981 roku w Drobeta Turnu Severin, w Rumunii. Ukończył Wydział Sztuk Pięknych Uniwersytetu w Bukareszcie. Jego prace były kilkakrotnie prezentowane na wystawach indywidualnych w Rumunii, a także w Paryżu, Istambule, Wilnie i Pradze. Mieszka i pracuje w Bukareszcie.

Wernisaż: 14 października 2016 (piątek), godz. 18.00
Termin wystawy: 1-23 października
Miejsce: Galeria FF, Łódzki Dom Kultury
Adres: ul. Traugutta 18, Łódź
Godziny otwarcia: od wtorku do soboty w godz. 14-18, w weekendy 15-16.10 oraz 22-23.10 w godz. 12.00-18.00
Więcej informacji: www.galeriaff.eu

Zobacz także:
Santorini w Gdańsku
Blisko natury od piątku w Chorzowie
Czwartek w Lunie
Warsztat fotografii teatralnej
Kolejna edycja Disconnect
Wielkopolski Festiwal Fotografii
Ostatnie chwile na Wolę
Warsztaty w Łodzi
Zainspirowani Japonią – konkurs
Czarne i Białe – wernisaż
Jesienna zaduma do poniedziałku
Leśne zdarzenia – wernisaż
Jutro wernisaż w Zamościu
Wystawa "Krajobraz polski..."
Jeden na Jednego – warsztaty

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 0.714s.