Wioska trędowatych
w Puri w stanie Orissa w Indiach została założona przez polskiego misjonarza ojca Mariana Żelazka, nominowanego do Pokojowej Nagrody Nobla i nazywanego Ojcem Trędowatych. Kilkuset trędowatych wraz z rodzinami znalazło tutaj schronienie, opiekę medyczną, pracę, a przede wszystkim nadzieję na zmianę losu. Wystawa jest przejmującą dokumentacją codziennego życia chorych, którzy prowadzą kurzą farmę, produkują sznury, mają własny staw rybny i sad. Nad finansami wioski czuwa księgowy. W sąsiedztwie wioski ojciec Żelazek założył
szkołę dla dzieci trędowatych. Wśród nauczycieli są także trędowaci, którym udało się pokonać chorobę.
 |
fot. Jakub Śliwa |
Trąd, roznoszony głównie drogą kropelkową, atakuje nerwy położone tuż pod skórą, zwłaszcza kończyn i twarzy. Chory traci czucie w zakażonych miejscach, powstają zakażenia, rany ropieją, co powoduje stopniowy rozpad ciała. Brak higieny, niedożywienie oraz analfabetyzm utrudniają skuteczne leczenie. Chorzy często nie rozumieją, jak ważne jest systematyczne zażywanie leków. Wiele osób zwraca się do lekarza z nieodwracalnymi zmianami chorobowymi. Przyczyną śmierci są najczęściej powikłania spowodowane nie leczonym zakażeniem ran, o ile niezdolny do pracy, pozbawiony opieki chory nie umrze wcześniej z głodu.
Widok trędowatego rzadko wzbudza litość, najczęściej odrazę i strach. Przez wieki w Indiach trąd był uznawany za rezultat klątwy, karę za złe uczynki w poprzednim wcieleniu. A przecież jest chorobą słabo zaraźliwą, zarażenie się przez dotyk jest mało prawdopodobne. Następuje tylko w efekcie bardzo długiego kontaktu z chorym i na skutek nieprzestrzegania zasad higieny.
 |
fot. Jakub Śliwa |
Jakub Śliwa jest podróżnikiem i fotografikiem. Absolwent orientalistyki na UJ i Szkoły Filmowej w Łodzi, znawca Indii, doświadczony globtroter. Laureat wielu konkursów fotograficznych, autor artykułów podróżniczych m.in. w National Geographic i The Guardian. Prowadzi zajęcia z fotografii podróżniczej w Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu. Zasiada w jury European Photo Competition ''Breaking Stereotypes''. Organizuje warsztaty fotograficzne w Indiach. Tematem najbliższych są regionalne święta i tradycyjne lokalne obrzędy. Wybiera miejsca mało znane, specjalizuje się w ''bocznych drogach''. Zabiera tylko małe grupy.
Zobacz także:WYWIAD: Cardiff po zmroku w obiektywie Macieja DakowiczaDigiscoping, czyli świat w dużym przybliżeniu9. edycja BZ WBK Press Foto rozstrzygniętaŚląska Fotografia Prasowa 2012 - galeria nagrodzonych zdjęćRozbudź wyobraźnię, zrób zbliżenieFinaliści Sony World Photography Awards 2013WYWIAD: dzieci ze Sri Lanki w obiektywie Izy UrbaniakKompakty z wymiennym obiektywem - co nowego?Bądź futrografem, czyli o fotografowaniu zwierzątSmakowite zdjęcia – poradnik fotografowania żywności6 porad o tym, co i jak fotografować po ciemkuPatagonia – fotograficzna podróż marzeńKolor w fotografii – może pomóc!12 najwspanialszych miejsc na świecie na fotograficzny plenerMaasai Mara - fotograficzny raj Afryki