Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Praktyka  >  Pomysł na sesję  >  12 najwspanialszych miejsc na świecie na fotograficzny plener


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Pierwszą lustrzanką z samopowrotnym lustrem był wyprodukowany w roku 1947 na Węgrzech aparat Duflex?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

12 najwspanialszych miejsc na świecie na fotograficzny plener
Autor: Marek Waśkiel, FotoGeA.com
Proponujemy 12 miejsc na świecie, które naszym zdaniem są warte fotograficznej wyprawy. Wyselekcjonowaliśmy te, które niemal w 100% gwarantują udane zdjęcia. Może wybierzesz jedno z nich na swój plener?

« poprzednia strona 1|2 następna strona »

Dobre zdjęcia można zrobić wszędzie. Stara to i banalna prawda. Jest jednak jakaś siła, która pcha fotografujących podróżników w różne części Ziemi i zmuszając nie raz do dużego wysiłku powoduje, że powstają wspaniałe, poruszające kadry. Wbrew pozorom większość dobrych fotografii nie jest dziełem przypadku. Porzekadło, że dobre zdjęcie jest rezultatem bycia we właściwym miejscu o właściwym czasie, jest o tyle prawdziwe, że znalezienie się w określonym miejscu o odpowiednim czasie jest działaniem przemyślanym i zaplanowanym. Trzeba pomagać szczęściu. Bardzo często, aby uchwycić konkretny obraz, fotograf tygodniami odwiedza upatrzone miejsca i czeka na odpowiednią porę dnia. Poza tym należy patrzeć, obserwować i przyglądać się wszystkiemu, co nas otacza. Jeżeli zauważyliśmy ciekawy motyw, to należy zastanowić, co szczególnego nas w owym obrazie poruszyło. W czasie fotografowania najczęściej tylko jakiś drobny fragment w widzianym przez nas obrazie jest istotny, to on nas pobudza i intryguje. Przygotowaliśmy wybór 12 miejsc na świecie, które naszym zdaniem warte są wyprawy i co ważne są na tyle fotogeniczne, że nieomal gwarantują udany plener. Warto także pamiętać, że fotograf bez wyobraźni robiący "knoty" w swojej okolicy – nawet po wyjeździe w egzotyczne miejsca będzie produkował takie same "knoty". I na koniec – dlaczego nie ma tu miejsc z Polski? O 12 najwspanialszych miejscach w Polsce już pisaliśmy!

W drogę!
Wadi Rum / Jordania
Jedna z najbardziej fotogenicznych pustyń na świecie. Pełna zmieniających się w trakcie dnia kolorów oraz skał o fantastycznych kształtach. Warto połączyć wyprawę na tę pustynię z fotografowaniem zabytków niezbyt odległej Petry.

Wadi Rum, fot. Marek Waśkiel

Kapadocja / Turcja
Bardzo piękne i łatwo dostępne miejsce dla osób pragnących zajmować się fotografowaniem urzekających krajobrazów oraz mieszkających tam ludzi. Dobre światło przez większość roku ułatwia zadanie. Nie zapomnij o możliwości lotu balonem nad tą krainą.

Kapadocja, fot. Grażyna Czuduk

Arches Park , Narodowy / USA
Rozległa kraina z mnóstwem form skalnych: filary ostańców, okna w piaskowcowych skałach oraz rozliczne łuki. Idealne miejsce na osób lubiących fotografować krajobrazy.

Arches Park Narodowy, fot. Marek Waśkiel

Peru
Daleko ale uniwersalnie. Tu nie sposób się nudzić ale i można ponieść porażkę nie potrafiąc koncentrować się na zasadniczych tematach. Ulica, ludzie, życie wsi zabytki… wydarzenia religijne tematów cale mnóstwo – do wyboru i koloru.

Peru, fot. Grażyna Czudu

Birma
Jeżeli naszą pasją są portrety, to nie ma lepszego miejsca. Rzadko ktoś protestuje przeciwko zrobieniu sobie zdjęcia, a poproszony, z radością pozuje. Są w Birmie miejsca popularne wśród fotografujących zwłaszcza o wschodzie czy zachodzie słońca. Wówczas jest tam tłoczno.

Birma, fot. Włodek Serwiński

Bukowina / Rumunia
Kolorowe monastery Bukowiny są wspaniałe – chociaż z reguły nie wolno fotografować w ich wnętrzach. Do tego dodajmy górskie krajobrazy i przyjaznych ludzi. Warto się pozbyć stereotypów jakimi w naszej świadomości obciążona jest Rumunia i wybrać się tam bo kraj jest bardzo ciekawy.

Bukowina, fot. Marek Waśkiel

« poprzednia strona 1|2 następna strona »
Powrót do listy artykułów
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 0.971s.