Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Praktyka  >  Pomysł na sesję  >  Polska na weekend: 12 najwspanialszych miejsc na fotograficzny plener


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Pierwszą lustrzanką z samopowrotnym lustrem był wyprodukowany w roku 1947 na Węgrzech aparat Duflex?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Polska na weekend: 12 najwspanialszych miejsc na fotograficzny plener
Autor: Marek Waśkiel, FotoGeA.com
W kolejnym artykule z cyklu Polska na weekend, dowiecie się, gdzie warto wybrać się na fotograficzny plener. Prezentujemy zestawienie 12 najciekawszych miejsc w Polsce, które warto odwiedzić w czasie wakacji, i z których można przywieźć taaakie zdjęcia!

« poprzednia strona 1|2 następna strona »

Często zdarza się, że oglądając jakieś zdjęcie krajobrazowe, pełne kolorów i emocji - myślimy: ''miał szczęście! Był w dobrym miejscu w odpowiednim czasie!''. Na ogół się mylimy! Dobre zdjęcie nie jest prawie nigdy efektem cudownych zbiegów okoliczności. Najczęściej są to zdjęcia wyczekane, przemyślane i ''wychodzone''.
 
Znalezienie się fotografa w określonym miejscu o odpowiednim czasie jest działaniem przemyślanym i zaplanowanym. Trzeba pomagać szczęściu. Bardzo często, aby uchwycić wymyślony obraz, fotograf tygodniami odwiedza upatrzone miejsca i czeka na odpowiedni moment. Koczuje w zimnym namiocie albo w niewygodnym samochodzie. Wędruje nocą przez mokre pola i łąki. Nie boi się położyć na śniegu i wejść do zimnego strumienia. Tej strony fotografii nie widać na uroczych ujęciach. Jednak każde z nich najczęściej ma swoją Wielką Historię.

Krajobraz, fot. Marek Waśkiel

Spacery po najbliższej okolicy uczą patrzenia i pobudzają wyobraźnię. Pomyśl o tym, jak wielu fotografów z całego świata chciałoby fotografować to, co Ty masz ''pod ręką''! Po ich sesji zdziwiłbyś się zapewne, jak dobre powstałyby tu zdjęcia. Najczęściej nie doceniamy swojej okolicy, bo nie poświęcamy jej poznawaniu wystarczająco dużo czasu. Chcesz robić dobre zdjęcia krajobrazowe po prostu rusz się z domu!

Dokąd się wybrać na udany plener?

TATRY
Jak każdy park narodowy w Polsce nie jest łatwym tematem do fotografowania. Obostrzenia i zakazy są irytujące i jakże często bezsensowne. Jednak naturalne piękno tych gór od dawna pociąga pokolenia fotografów. Umiejętności fotograficzne trzeba połączyć z wiedzą na temat zachowania się w górach, bo Tatry chociaż piękne potrafią być także niezwykle groźne.

Tatrzański Park Narodowy fot. Mikołaj Gospodarek

MAZURY
Lasy, jeziora, rzeki i zwierzęta zamieszkujące tę krainę są rewelacyjnymi fotograficznymi tematami. Poza letnim szczytem sezonu jest tu cicho i pusto. Jednak Wielkie Jeziora Mazurskie z żaglami na ich taflach są także warte fotograficznej sesji.

Mazury fot. Marek Waśkiel

SUWALSKI PARK KRAJOBRAZOWY
Niewielka kraina z mnóstwem pagórków, niewielkich jeziorek i biegnących pośród niej dróg oraz ścieżek. Jesienne mgły tworzą tu wspaniałe warunki do fotografowania.

Suwalski Park Krajobrazowy, fot. Marek Waśkiel

ROZTOCZE WSCHODNIE
Okolice Horyńca Zdroju są przez wiele osób całkowicie nieznane. Walory pejzażu wzbogacane są tu jednak przez liczne zabytki przeszłości: drewniane cerkiewki, stare cmentarze ślady po dawnych wsiach i umocnieniach.

Roztocze Wschodnie, fot. Marek Waśkiel

BESKID NISKI
Góry, w których najwspanialszym tematem fotograficznym są doliny. Oczywiście najpiękniej jest tu jesienią kiedy pośród złotych buków, klonów i lip można fotografować smukłe łemkowskie cerkwie lub cmentarze z I wojny światowej.

Beskid Niski, fot. Marek Waśkiel


NADBUŻAŃSKIE PODLASIE
Bug na całej swej długości jest ciekawym tematem fotograficznym jednak najpiękniejszy jest odcinek pomiędzy Niemirowem a Drohiczynem. Bug płynie tu pośród wysokich brzegów w pobliżu, których znajdują się stare wsie i miasteczka i słynne miejsca kultu np. Grabarka.

Nadbużańskie Podlasie, fot. Marek Waśkiel

« poprzednia strona 1|2 następna strona »
Powrót do listy artykułów
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 0.783s.