Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Praktyka  >  Pomysł na sesję  >  Digiscoping, czyli świat w dużym przybliżeniu


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Założenia standardu Cztery Trzecie nakładają konstruktorom szczególne ograniczenia na dowolność konstrukcji obiektywów systemowych, dzięki którym nawet obiektywy szerokokątne umożliwiają uzyskanie poprawnego obrazu w każdym miejscu matrycy?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Digiscoping, czyli świat w dużym przybliżeniu
Autor: Alina Plata
Koncepcja jest prosta – umieść aparat cyfrowy za okularem... i pstrykaj! Zobacz, na czym polega digiscoping, czyli fotografowanie za pomocą aparatu i lunety.

« poprzednia strona 1|2 następna strona »

Długa ogniskowa w zasięgu ręki
Większość osób jest przekonanych, że fotografować dziką przyrodę lub nocne niebo mogą jedynie profesjonaliści, wyposażeni w gigantyczne i drogie obiektywy. Na ratunek portfelowi przychodzi Digiscoping – ten obco brzmiący termin powstał ze zbitki słów "digital" oraz "telescoping", a oznacza cyfrowe fotografowanie przez lunetę. Digiscoping jest skutecznym narzędziem do dokumentowania świata dziko żyjących zwierząt, głownie ptaków lub obserwacji astronomicznych – w tych dwóch przypadkach nie pomógłby nawet najdłuższy teleobiektyw. Dzięki zastosowaniu połączenia aparatu z lunetą można uzyskać naprawę duże ogniskowe – kilkakrotnie większe niż w przypadku teleobiektywów. Jeśli masz już prosty aparat cyfrowy, jesteś na dobrej drodze do świata digiscopingu.

Aparat z teleobiektywem o ogniskowej 300–400 mm pozwala zarejestrować wypełniające kadr zdjęcie księżyca, przy wykorzystaniu lunety można zaś fotografować nawet poszczególne kratery. Fot. Przemysław Imieliński

Początki Digiscopingu
Wynalezienie i popularyzację digiscopingu często przypisuje się Laurence'owi Pohowi z Malezji. W 1999 roku Laurence połączył aparat Nikon Coolpix 950 z lunetą i wykonał pierwsze "digiscopowe" zdjęcie. W rzeczywistości Laurence był tym, który pierwszy nazwał tą technikę, a fotografowanie przez lunetę prawdopodobnie trwa od początku istnienia rejestrowania obrazu za pomocą światła.
 
Pierwsi adepci tej techniki często wykorzystywali taśmę, a nawet… nakrętki od kartonów po mleku do zbudowania prowizorycznego pierścienia zapobiegającego bezpośredniemu kontaktowi obiektywu z okularem lunety.

Adapter zbudowany z nakrętki po plastikowej butelce mleka i opakowania po kliszy Kodaka. Źródło: Laurencepoh.com

Popularność digiscopingu wzrastała, a wraz z rozwojem technologii cyfrowej zostały opracowane bardziej wyrafinowane uchwyty, choć własnoręcznie wykonane adaptery nadal są stosowane przez wielu digiscoperów.

Digiscoping przy użyciu kompaktu
Do digiscopingu można używać zarówno lustrzanki jak i aparatu kompaktowego. Jednak sposób połączenia każdego z nich z lunetą jest różny. Zacznijmy od łatwiejszej techniki z użyciem małych, cyfrowych aparatów, które oferują największy potencjał jeśli chodzi o digiscoping. Najbardziej zapaleni ''ptasiarze'', czyli miłośnicy obserwowania ptaków, mają już własną lunetę, dlatego kupno adaptera i cyfrówki to dla nich stosunkowo niewielka inwestycja.
 
Najbogatszą ofertę akcesoriów do digiscopingu ma Nikon. Oprócz lunety trzeba wyposażyć się także w okular typu ''DS'' (ang. Deep Space), aparat Coolpix i odpowiednio dobrany do niego adapter serii FSB.

W ofercie Nikona znajdziemy adaptery:
• FSB-1A dla aparatów 7900/5200/4200,
• FSB-2 dla Coolpix 4600 i 5600,
• FSB-3 dla Coolpixa P1 i P2,
• FSB-4 dla P3/P4,
• FSB-5 dla serii S (S1, S3, S5, S6, S7, S7c, S8 i S9)
• FSB-6 dla P5100/P5000,
• FSB-7 do aparatu Nikon Coolpix S5100
• FSB-8 do Coolpixa P300

Pod koniec zeszłego roku Nikon wprowadził do sprzedaży adaptery do bezlusterkowców i lunet serii Fieldscope. Adaptery DSA-N1 i DSB-N1 zostały zaprojektowane specjalnie dla aparatów systemu Nikon 1.

Adaptery Nikon DSA-N1 i DSB-N1

« poprzednia strona 1|2 następna strona »
Powrót do listy artykułów
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 1.292s.