Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Praktyka  >  Porady praktyczne  >  Rozbudź wyobraźnię, zrób zbliżenie


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Popularnych ogniw litowo-jonowych nie wolno przechowywać rozładowanych?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Rozbudź wyobraźnię, zrób zbliżenie
Autor: Alina Plata
Zbliżenia pozwalają pokazać niezauważane na co dzień szczegóły świata. W powiększeniu nawet zwykły przedmiot może wydawać się ważny i przejmujący. Popatrz na świat bliżej – zapożyczając zdanie z filmu American Beauty – a zobaczysz piękno.

« poprzednia strona 1|2 następna strona »

Sprzęt jest sprawą drugorzędną – można zrobić wiele mając mało. W fotografi w zbliżeniu łatwo jest wpaść w pułapkę myślenia, "gdybym tylko miał lepszy sprzęt, mógłbym robić lepsze zdjęcia". Oczywiście, lepszy sprzęt da nam lepszą jakość obrazu, ale to, jak wyglądają zależą od fotografa, a nie aparatu. Wiele prostych, cyfrowych aparatów jest dziś w stanie wykonać wspaniałe zdjęcia zbliżeń. Plusem tego rodzaju fotografiijest to, że nie trzeba jechać daleko, aby znaleźć interesujące przedmioty. Można spędzić godziny fotografując kwiaty, rośliny i miniaturowe "bestie" w swoim ogrodzie.

fot. A. Plata

Taka praca wymaga bardzo precyzyjnej kontroli nad ostrością, kompozycją, kadrowaniem i oświetleniem. Niewielkie ruchy aparatu mogą mieć duże znaczenie dla jakości obrazu, więc warto używać statywu, choć trzymanie sprzętu w rękach w niektórych przypadkach może to być zaletą, np. kiedy powoli chcesz się zbliżyć do owada.

Światło
Istotny jest charakter oświetlenia . Miękkie światło zachmurzonego nieba jest często najlepszym – obniża kontrast, ogranicza występowanie cieni i jasnych plam światła, które mogą maskować szczegóły zdjęcia. Unikaj ostrego, bezpośredniego światła, które powoduje, że kolory na zdjęciu są wyblakłe. Nie każdy jest fanem wczesnego wstawania, ale fotografowanie rankiem może przynieść dodatkowe efekty, takie jak widoczne na zdjęciu krople rosy. Poranne światło jest też bardziej miękkie i cieplejsze. Niektóre tematy wymagają też nocnych wypraw. Bez względy na porę, najważniejszym aspektem jest dokładne ustawianie ostrości. Jakikolwiek błąd w tym zakresie zrujnują każdy zbliżeniowy kadr.

fot. A. Plata

fot. A. Plata

Zawęź obszar zdjęcia, rozszerz swoją fantazję
Uprość obraz tak bardzo, jak to możliwe. Na większości fotografii w zbliżeniu należy dążyć do skoncentrowania się na jednej, najważniejszej części przedmiotu, np. na oku owada lub części kwiatu, która jest najbardziej interesująca. Kontroluj to, co znajduje się w tle i wyeliminuj wszystko, co będzie rozpraszać ciebie albo przyszłego widza. Wypełnij fotografowanym obiektem jak największy obszar kadru. Eksperymentuj z różnymi kątami widzenia, żeby znaleźć najbardziej estetyczne rozwiązania.

Spójrz na fotografowany obiekt z różnych perspektyw. Fot. A. Plata


Czytaj dalej na następnej stronie
« poprzednia strona 1|2 następna strona »
Powrót do listy artykułów
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 1.119s.