Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Praktyka  >  Porady praktyczne  >  Bądź futrografem, czyli o fotografowaniu zwierząt


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Pierwszy aparat wykonujący zdjęcia barwne dzięki separacji światła na składowe RGB powstał już w 1904 roku?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Bądź futrografem, czyli o fotografowaniu zwierząt
Autor: Alina Plata
Fotografowanie zwierząt do najprostszych nie należy. Zwierzęta są szybkie, nieprzewidywalne, nie pozują tak jak ludzie, niczego nie udają. Dlatego próbując uchwycić zwierzaka w kadrze przede wszystkim pamiętaj o dobrej zabawie. Nie śpiesz się, bądź cierpliwy, strzelaj migawką dużo razy, a możesz być pewien mnóstwa emocji i ciekawych ujęć.


Cukierek albo psikus
Często aparat rozprasza lub zaciekawia niektóre zwierzęta, więc jeśli twój włochaty model nie może powstrzymać się przed obślinieniem obiektywu i wsadzeniem w niego nosa, najlepiej poprosić o pomoc kogoś, kto odwróci jego uwagę. Przydadzą się do tego ulubione smakołyki lub zabawki.

fot. Alina Plata


Ostrożnie z błyskiem
Staraj się nie używać lampy błyskowej - może ona nie tylko wystraszyć i spowodować efekt czerwonych oczu, ale też zniekształcić prawdziwe kolory zwierzaka. Wyjątkiem jest sytuacja, jeśli Twój model ma czarną sierść – w tym przypadku flesz lub mocne, jasne światło słoneczne może rzeczywiście wydobyć odcienie i teksturę włosów, które mogą zostać utracone na zdjęciach wykonanych w innych warunkach oświetleniowych.

fot. Alina Plata


Zwierzę też człowiek
Pod twoim dachem mieszka zwierzak? Masz
fot.Alina Plata
ułatwione zadanie – znasz jego charakter i nawyki. Jeśli chcesz fotografować czyjegoś pupila dobrze jest spędzić z nim trochę czasu, żeby lepiej go poznać. Zobacz jak reaguje na aparat, oswój go z dźwiękiem migawki. Gdy zwierzak z nami współpracuje nagrodźmy go smakołykiem - zyskamy wtedy jego zaufanie.
 
Tak jak człowiek, każde zwierze ma inną osobowość, nawet jeśli należy do tej samej rasy. Postaraj się uchwycić charakter zwierzęcia. Zastanów się, co czyni je wyjątkowym, skup się na cechach i nawykach wyróżniających twojego czworonoga. Jeżeli pies jest nieśmiały, nie bój się uwiecznić jego niepewnego wzroku. Jest optymistą? Sfotografuj go uśmiechniętego. Nie staraj się zmuszać leniwego kota do biegania i zabawy, a żywiołowego psa do stania spokojnie - pozwól im być sobą. W ten sposób twoje zdjęcia nabiorą głębszego znaczenia. Wyłapuj ciekawe momenty i akcentuj naturalność twojego modela. Możesz też sfotografować zwierzę z jego właścicielem, żeby ukazać ich relację.

fot. Alina Plata

fot. Alina Plata


Pamiętaj o oczach
Jeśli twój pupil jest tak żywiołowy, że nie sposób zrobić mu portret, spróbuj zrobić mu zdjęcia tuż po obudzeniu, albo kiedy zasypia. Pamiętaj - tak jak w przypadku fotografowania ludzi ostrość oczu jest bardzo ważna przy zdjęciach portretowych zwierząt. Fotografując zwierzę patrzące wprost w obiektyw możesz uzyskać piękne i dramatyczne kadry. Podejdź jak najbliżej, rób dużo zdjęć - im więcej tym lepiej. W ten sposób masz większą szansę na uchwycenie niepowtarzalnego momentu.

fot. Alina Plata


Baw się!
Najlepiej fotografować zwierzęta na ich poziomie. Zamiast kazać im dostosować się do siebie, idź tam, gdzie czują się komfortowo i swobodnie. Pozwól im ziewać, żuć i biegać - uwiecznij je w ulubionym środowisku. Zobacz świat z ich punktu widzenia – połóż się na dywanie, zanurz się w liściach. Jest to szczególnie ważne przy fotografowaniu pełnego ujęcia, które najbardziej naturalnie wygląda z boku. Nie bój się jednak kadrów z góry czy z dołu – próbuj różnych metod, kątów i kompozycji – eksperymentuj!

fot. Alina Plata


Zobacz także:
Kolor w fotografii – może pomóc!
12 najwspanialszych miejsc na świecie na fotograficzny plener
Maasai Mara - fotograficzny raj Afryki
Grand Press Photo 2012. Zwycięzcy konkursu fotografii prasowej
Polska na weekend: 12 najwspanialszych miejsc na fotograficzny plener
Lab.fotografuj.pl – zobacz, co możesz zrobić ze zdjęciem
Polska na weekend: PODLASIE - gdzieś tam za Bugiem
Jak fotografować w deszczu i mgle


Powrót do listy artykułów
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 2.081s.