Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Sztuka  >  Kalendarium  >  EASTREET – wystawa fotografii ulicznej Europy Wschodniej


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Aparat Olympus E-3 wyposażony jest w 11-polowy autofokus, który w momencie premiery był najczulszym tego typu układem zastosowanym w tej klasie lustrzanek cyfrowych?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa
EASTREET – wystawa fotografii ulicznej Europy Wschodniej
Dodał: Alina Plata
Miasto:
Lokalizacja: Centrum Kultury w Lublinie (w ramach festiwalu Integracje-Mediacje)
Ulica:
Termin: 03.10.2013 – 30.10.2013
Wernisaż: 4 października 2013, 19:00

Wystawa Eastreet jest pierwszą tego typu i tej skali inicjatywą poświęconą fotografii ulicznej z krajów Europy Wschodniej. W ciągu niecałych dwóch miesięcy trwania otwartego naboru do wystawy, napłynęło łącznie ponad 4 tys. zdjęć, od autorów z całego świata: od Azji, przez Europę, po obie Ameryki. Fotografie stworzone w różnych okolicznościach i momentach, z różnym podejściem, przeróżnym sprzętem, od telefonów po analogowy średni format. Wszystkie połączone tą samą intencją: przyjrzenia się i pokazania człowieka uwikłanego w przestrzeń publiczną Europy Wschodniej, poprzez ten spontaniczny, niepowtarzalny i niepozowany sposób, za który tak kochamy fotografię uliczną.

FOT. ARTEM ZHITENEV, Wystawa Eastreet

FOT. DMITRY MUZALEV, Wystawa Eastreet

Podstawową i oczywistą intencją Eastreet, jest zgromadzenie i pokazanie przekrojowej kolekcji fotografii ulicznej tworzonej w krajach Europy Wschodniej. Tak dobrze znamy nowojorskie plamy światła, garnitury londyńskiego City, paryskie zaułki i azjatyckie miejskie dżungle, a wciąż nie wiemy za dobrze co dzieje się u naszych wschodnioeuropejskich sąsiadów, na ich ulicach. W tym sensie, Eastreet jest naturalnym rezultatem ciekawości fotografii i odkrywania świata poprzez to medium.
Eastreet to propozycja spojrzenia na przysłowiowe ulice Europy Wschodniej. Zaglądamy do dobrze nam znanych przestrzeni publicznych regionu. Oglądamy siebie i naszych sąsiadów, znajome miejsca, okolice zapamiętane. Fotografia uliczna jest szczególnym rodzajem reportażu i dokumentu. Ukazuje nam ulotne chwile, niepowtarzalne sytuacje, serię skojarzeń i nawiązań w obrębie jednego kadru. Odkrywa coś, co mijamy codziennie nie zwracając na to uwagi. W tych oswojonych przestrzeniach fotograf uliczny znajduje coś inspirującego, coś nowego i zaskakującego. Podobno najtrudniej zdjęcia robi się w domu i w najbliższym otoczeniu, a najłatwiej na wycieczce do kurortu turystycznego. Eastreet najwyraźniej zrywa z tym przesądem. Okazuje się bowiem, że te dobrze nam znane miejsca, nasze okolice bywają często tak samo egzotyczne jak zamorskie kraje. Nasza codzienność, dziejąca się z dala od spektakularnych, promowanych przez media wydarzeń czy zjawisk, bywa równie inspirująca.

FOT. KSENIA TSYKUNOVA, Wystawa Eastreet

FOT. MACIEJ DAKOWICZ, Wystawa Eastreet

Fotografia uliczna od kilkunastu lat święci triumfy popularności. Internetowe fora i galerie, wystawy, publikacje, konkursy i warsztaty przyciągają tłumy widzów. Być może Eastreet stanie się zalążkiem platformy służącej wymianie myśli i obrazów, wzajemnej inspiracji oraz integracji fotografów ulicznych tworzących w rejonie Europy Wschodniej. Platformy, która otworzyłaby dyskusję oraz umożliwiłaby obserwację jej rozwoju. Wydarzeniem, które mogłoby trwać, rozwijać się i pojawiać się cyklicznie.
Na koniec możemy zadać sobie pytanie czy wschodnioeuropejska fotografia uliczna różni się czymś od tej zachodniej? Gdzie znajdziemy więcej nierzeczywistych zdarzeń? Czy jest tak, jak w każdej innej dziedzinie fotografii, że Wschód patrzy na Zachód w poszukiwaniu trendów i inspiracji? Czy Manhattan i City przejadły się widzom i fotografom? Może nadszedł czas na mniej obfotografowane miejsca?
Eastreet ma być przede wszystkim celebracją fotografii ulicznej - jej potencjału i znaczenia jako sztuki, dokumentu i codziennej twórczej aktywności. Intencją wystawy wcale nie jest pokazanie kompletnego obrazu czy też udzielenie ostatecznej odpowiedzi na pytanie jaka jest fotografia uliczna w Europie Wschodniej. Przeciwnie – mamy nadzieję, że Eastreet pozostawi po sobie więcej pytań, niż odpowiedzi. Liczymy, że nas wszystkich zaskoczy, że ułoży niespodziewane scenariusze, połączy znane elementy w nowe konfiguracje i intrygujące skojarzenia. Zupełnie jak fotografia uliczna.

Zobacz także:
Zdjęcia 3D i niebanalne portrety na warsztatach w październiku!
Dyskretny urok retuszu – metamorfoza zdjęcia
Akademia Młodego Fotografa rusza we Wrocławiu!
Red Bull Illume 2013 – galeria zdjęć
Aparat, czy puszka sardynek? O nietypowych modelach aparatów
Brave Festival 2013: Podsumowanie
Brave Festival 2013: Porywający rytm ludu Langa
Brave Festival 2013: Afrykańskie rytmy
Jak zabezpieczyć aparat przed wodą i kurzem oraz robić zdjęcia pod wodą
Szerokie ujęcia – jak zrobić 360-stopniową panoramę



Powrót do listy
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 2.23s.