Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Praktyka  >  Porady praktyczne  >  Jak zabezpieczyć aparat przed wodą i kurzem oraz robić zdjęcia pod wodą


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Pierwsze zdjęcie zostało naświetlone nie na celuloidowym, ani nawet szklanym negatywie, lecz na płytce cynkowej pokrytej… asfaltem syryjskim?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Jak zabezpieczyć aparat przed wodą i kurzem oraz robić zdjęcia pod wodą
Autor: Alina Plata
Jeśli w wakacje wybierasz się nad morze lub jezioro, spróbuj oprócz opalenizny i wspaniałych wspomnień przywieźć z nich także zdjęcia tego, co widziałeś pod i nad wodą. Zobacz, jak zabezpieczyć aparat przed wodą i piaskiem nie rujnując przy tym portfela!

« poprzednia strona 1|2|3 następna strona »

W przeszłości fotografia podwodna była bardzo drogim hobby. Specjalne obudowy do nurkowania na znacznej głębokości, czy też pierwsze aparaty fotograficzne, takie jak linia Nikonos firmy Nikon zaprezentowana w 1963 roku, były zarezerwowane tylko dla posiadaczy grubych portfeli.
 
Dziś producenci sprzętu fotograficznego dla nurkujących prześcigają się w coraz to nowszych rozwiązaniach. Na przykład już za ok. 425 zł kupimy maskę do nurkowania z wbudowanym aparatem i zarejestrujemy podwodne zdjęcia i filmy bez konieczności posiadania specjalnego sprzętu do fotografowania pod wodą.

Model Liquid Image Explorer 8.0 MP 304 pozwala robić filmy i zdjęcia na głębokości do 5 m, co czyni go idealnym rozwiązaniem do rejestrowania wspomnień przy nurkowaniu z fajką, jednocześnie pozwalając użytkownikowi zachować wolne ręce.

Obecnie rynek jest zalany przeróżnymi cyfrowymi aparatami podwodnymi i każdy powinien znaleźć coś odpowiadającego swoim możliwościom finansowym. Istnieje również szereg obudów sportowych dostępnych dla lustrzanek, ale ich koszt często przewyższa cenę samego aparatu. W tym artykule przybliżymy Wam pomysły na tanie nurkowanie z aparatem.

Futerały wodoszczelne – na każdą kieszeń
Świetnym wyjściem dla osób posiadających aparaty cyfrowe i chcących spróbować fotografii podwodnej, są specjalne etui. Dzięki nim nie narazimy się na wydatek związany z kupnem wodoszczelnego kompaktu. W internecie dostępna jest cała gama wodoszczelnych pokrowców chroniących aparat przed piaskiem, kurzem czy śniegiem i umożliwiających nurkowanie. Futerały te wykonane są z przezroczystego materiału i przypominają zamykany szczelnie, niewielki worek. Ich cena waha się od kilkudziesięciu do około 300 złotych, w zależności od rodzaju aparatu jaki posiadamy. Takie rozwiązanie świetnie sprawdzi się podczas wakacyjnych szaleństw – skutecznie ochronimy sprzęt w podróży, na plaży, basenie i podczas pływania w morzu.

Wodoszczelne futerały dostępne są także dla lustrzanek. Na zdjęciu DiCAPac SLR Pack.

Większość futerałów na aparaty kompaktowe ma miejsce na wysunięty obiektyw. Na zdjęciu futerał firmy OverBoard.

Worek na aparat kompaktowy firmu Aquapac.


Aparaty kompaktowe wodoszczelne
Przy wyborze aparatu do pracy pod wodą upewnij się, że jest on wodoszczelny do co najmniej 5 m głębokości. Mniejsza odporność aparatu może skutkować jego zalaniem już podczas nurkowania w płytkiej wodzie z maską i fajką. Upewnij się także, że aparat posiada duży ekran LCD, ułatwiający kadrowanie, przeglądanie i obsługę w wodzie. Woda utrudnia poprawną ocenę odległości, więc im większy ekran, tym łatwiej będzie ci sprawdzić, czy zdjęcie jest ostre. Aparat pozwalający nagrywać filmy może dać mnóstwo świetnej podwodnej zabawy, warto więc zwrócić uwagę, czy wybrany przez nas model ma tryb wideo. Możesz być też zaskoczony tym, jak wiele dźwięków można nagrać pod powierzchnią wody.


Tegoroczny debiutant Olympus STYLUS TG-830 jest wodoszczelny do głębokości 10 m. Do tego modelu dostępna jest także opcjonalna obudowa do fotografii podwodnej zapewniająca wodoszczelność sprzętu przy zanurzeniu na głębokość do 45 m. Aparat kupimy za ok. 1000 zł.


Na następnej stronie znajdziesz porady praktyczne związane z fotografowaniem pod wodą
« poprzednia strona 1|2|3 następna strona »
Powrót do listy artykułów
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 1.045s.