Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Sprzęt  >  Testy praktyczne  >  TEST: Olympus E-520 oraz E-420 - sposób na małą lustrzankę


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Aparat Olympus E-3 wyposażony jest w 11-polowy autofokus, który w momencie premiery był najczulszym tego typu układem zastosowanym w tej klasie lustrzanek cyfrowych?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

TEST: Olympus E-520 oraz E-420 - sposób na małą lustrzankę
Autor: Marcin Pawlak
System 4/3 oraz wchodzące w jego skład lustrzanki budzą wiele kontrowersji. Mimo odmiennych zdań sympatyków różnych systemów fotograficznych, nie da się ukryć, że aparaty i obiektywy Olympusa to urządzenia bardzo solidne i interesujące. Przez ostatni miesiąc mieliśmy okazję intensywnie sprawdzać zarówno w praktyce, jak i w redakcyjnym laboratorium amatorskie modele E-420 oraz E-520. Wyniki tego sprawdzianu prezentujemy w artykule, do którego przeczytania zapraszamy.

« poprzednia strona 1|2|3|4|5|6|7 następna strona »

Lustrzanki cyfrowe już od kilka lat przestały być przeznaczone dla zawodowców, a coraz więcej modeli konstruowanych jest z myślą o fotografach-amatorach. Niemały wkład w ten stan rzeczy ma firma Olympus, która jako pierwsza zaproponowała cyfrowe lustrzanki małe i lekkie. Również dziś oferuje dwa modele, które przeznaczone są dla użytkowników amatorskich.
 
E-520 oraz E-420 to modele w dużej mierze bliźniacze, bazujące na tych samych rozwiązaniach konstrukcyjnych. Tym, co je różni są nieco odmienne koncepcje obsługi i inne kształty obudowy oraz brak układu stabilizacji położenia matrycy w E-420, dlatego też oba te modele przedstawiamy razem, zaznaczając, gdy trzeba, różnice.

E-420 (po prawej) jest wyraźnie mniejszy, pozbawiono go też wyprofilowanego uchwytu dłoni.


Rozmieszcze przycisków jest w obu aparatach takie samo, choć w E-420 (po prawej) pełnią one mniej funkcji. Brak mu też przycisku aktywującego stabilizacje obrazu.

Oba korpusy są wykonane z czarnego tworzywa o miłej, chropawej fakturze. Uchwyt dłoni dodatkowo pokryty został gumową antypoślizgową wykładziną. Kształty obu aparatów są bardzo dobrze zaprojektowane, chociaż mniejszy E-420 przy pierwszym kontakcie może wydawać się niewygodny. Przyczyną jest brak wyraźnego uchwytu dłoni, przez co trzymać należy go podobnie jak starą analogową lustrzankę, z jednym lub dwoma palcami podwiniętymi pod spód aparatu. Bez większych problemów w krótkim czasie można się do tego przyzwyczaić. Pomimo bardzo podobnej bryły, E-420 jest wyraźnie mniejszy od modelu E-520 co powoduje iż zwłaszcza z mniejszymi obiektywami tworzy szalenie poręczny, kameralny zestaw. Różnicę rozmiarów widać szczególnie wyraźnie, gdy na oba aparaty spojrzymy od góry.

Widok z góry wyraźnie pokazuje różnicę w gabarytach obu aparatów (E-520 u dołu).


Wygodnie i po polsku
Obsługa obu aparatów jest bardzo wygodna. Niezbędne funkcje są łatwo dostępne, chociaż w E-420 więcej z nich wymaga skorzystania z typowego dla Olympusa podręcznego menu pojawiającego się na wyświetlaczu aparatu. Menu aparatu dostępne jest również w języku polskim, chociaż tłumaczenie w wielu miejscach mogłoby być lepsze. Część parametrów ma również nieprzetłumaczone na język polski wartości – np. profile przetwarzania obrazu zawsze mają anglojęzyczne nazwy (Vivid, Muted, Custom itp.), co nie zawsze będzie pomocne dla początkującego użytkownika.

« poprzednia strona 1|2|3|4|5|6|7 następna strona »
Powrót do listy artykułów
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 1.359s.