Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Oprogramowanie  >  PhotoFrame 4 – współpracuje z Lightroomem i Aperturem


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Dla potrzeb misji wahadłowca Discovery (STS-48) powstała specjalna, cyfrowa wersja analogowego Nikona F4?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

PhotoFrame 4 – współpracuje z Lightroomem i Aperturem
Dodał: Jarosław Zachwieja 17.10.2008
Najnowsza wersja aplikacji firmy onOne przynosi kilka nowych opcji oraz kompatybilność z dwoma popularnymi aplikacjami zapewniającymi tzw. workflow, czyli kompleksowe zarządzanie i obróbkę zdjęć od momentu pobrania ich z karty pamięci aparatu.Aplikacja PhotoFrame to plug-in automatyzujący dodawanie ramek do zdjęć w Photoshopie. W bibliotece tego narzędzia znajduje się kilkaset gotowych wzorów – od prostych ramek typu pass-partout po bardziej złożone wykończenia, symulujące np. błonę filmową. Szablony te mogą być modyfikowane i tworzone od zera, zaś same ramki można nakładać na siebie, korygować ich kolorystykę oraz zmieniać fakturę wypełnienia lub intensywność cienia.
 
Poprzednia wersja programu, oznaczona numerem 3.1 pojawiła się 1,5 roku temu i dodawała m.in. obsługę fotografii o 16-bitowej głębi kolorów oraz funkcję rozpoznawania poziomej lub pionowej orientacji zdjęcia, dzięki czemu ramki mogły być automatycznie dopasowywane do konkretnego kadru. Najnowsza wersja tego programu wprowadza znacznie więcej interesujących zmian i udoskonaleń.

Zgodność z Lightroomem i Apple Aperture – dość nietypowa
Najważniejszymi według producenta innowacjami w najnowszej wersji aplikacji jest dodanie pełnego supportu dla aplikacji Adobe Photoshop Lightroom 2 oraz Apple Aperture 2.1. O ile sposób realizacji owej współpracy z Aperturem nie budzi zastrzeżeń (wszak sam produkt firmy Apple został opracowany z myślą o rozmaitych rozszerzeniach), o tyle obsługa plug-inu z poziomu "cyfrowej ciemni" jest już rozwiązana nieco gorzej.
 
W przypadku obydwu aplikacji możliwe jest dodawanie ramek do jednej fotografii lub ich grupy oraz kopiowanie ramek nałożonych na zdjęcie do innych. Jednak aby integracja pakietu z Lightroomem była możliwa konieczne jest posiadanie Photoshopa CS2, CS3 lub CS4, który będzie platformą pośredniczącą w nakładaniu ramek na zdjęcia.
 
Współpraca obydwu aplikacji możliwa jest tylko w wersji Professional programu.

Nowe funkcje
Oprócz wspomnianej kompatybilności, w nowej wersji PhotoFrame dodano kilka innych nowych funkcji. Należą do nich przede wszystkim:
  • Nowa biblioteka z ramkami – zaprojektowane od nowa okno wyboru ramek ułatwia użytkownikom przeglądanie i podgląd ramek, teł, tekstur oraz ich łączenie w czasie rzeczywistym.
  • Nowe funkcje zarządzania biblioteką – w PhotoFrame 4 wprowadzono możliwość zmiany lokalizacji biblioteki ramek. Ułatwia to przenoszenie jej w razie potrzeby na szybszy i bardziej pojemny napęd. Drugą nowością jest możliwość automatycznego rozbudowywania biblioteki o nowo utworzone ramki.
  • Rozbudowana kolekcja ramek – dostępne są m.in. nowoczesne motywy filmowe, oraz bardziej ozdobne i tradycyjne. Wszystkie pliki graficzne zostały dodatkowo przetworzone graficznie, dzięki czemu prezentują się znacznie lepiej, niż w poprzedniej wersji programu.
  • Dodatkowe opcje eksportu – umożliwiają one użytkownikowi lepiej kontrolować ostateczny wygląd fotografii. M.in. ramki mogą być zarówno częścią oryginalnego zdjęcia jak i stanowić zupełnie niezależną warstwę. Program lepiej niż swój poprzednik radzi sobie również sobie ze zdjęciami w wysokiej rozdzielczości.
  • Możliwość zmiany wielkości oraz parametrów kilku ramek jednocześnie – PhotoFrame 4 umożliwia łączenie ze sobą do 32 niezależnych ramek w dowolne kombinacje. Program rozwiązuje za użytkownika kwestię wzajemnego dopasowania grafik tak, aby do siebie pasowały.
Program dostępny jest w dwóch wersjach: do użytku domowego, kosztującej około 160 dolarów, oraz wersji dla firm, której cena jest o 100 dolarów droższa. Wersja profesjonalna, oprócz licencji do zastosowań komercyjnych i współpracy z Adobe Lightroomem oraz Apple Aperturem oferuje również dodatkowe biblioteki graficzne.

Cena: 159,95 USD (edycja Standard); 259,95 USD (edycja Professional)
Strona producenta: www.ononesoftware.com

Zobacz także:
Photoscape 3.2 po polsku
Adobe Camera Raw 5.0 w Photoshopie CS4
Wyglądaj dobrze na zdjęciach
Adobe Camera Raw oraz DNG Converter 4.6 – 15 nowych aparatów
BatchPhoto 2.3 – hurtowa edycja zdjęć
XDepth Raw – łączy zalety formatów RAW i JPEG
Konfigurator dla Photoshopa CS4
Nikon ViewNX 1.2.0 – geotagi i obsługa rawów z P6000
Nowy GIMP 2.6 dostępny
Eye-Fi rozwija skrzydła

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 0.584s.