Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Oprogramowanie  >  Nikon ViewNX 1.2.0 – geotagi i obsługa rawów z P6000


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Założenia standardu Cztery Trzecie nakładają konstruktorom szczególne ograniczenia na dowolność konstrukcji obiektywów systemowych, dzięki którym nawet obiektywy szerokokątne umożliwiają uzyskanie poprawnego obrazu w każdym miejscu matrycy?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Nikon ViewNX 1.2.0 – geotagi i obsługa rawów z P6000
Dodał: Jarosław Zachwieja 03.10.2008
Firma Nikon upubliczniła nową wersję swojej darmowej przeglądarki zdjęć, pełniącej jednocześnie funkcję katalogu oraz prostego edytora. Zmian jest dość dużo i trudno oprzeć się wrażeniu, że zostały one wprowadzone głównie z myślą o posiadaczach aparatu COOLPIX P6000.


Najważniejsze zmiany wprowadzone w wersji 1.2.0 aplikacji dotyczą dodania obsługi plików RAW wykonanych aparatem Nikon COOLPIX P6000 (jak wspominał już o tym Marcin Pawlak w artykule dotyczącym nowej wersji aplikacji Adobe Camera Raw Nikon nie przewiduje dodania obsługi tego modelu aparatu w bardziej zaawansowanym CaptureNX). Odczytanie tych plików, zapisanych w plikach z rozszerzeniem NRW wymaga jednak zainstalowania odpowiedniego kodera-dekodera.
 
Drugą istotną modyfikacją jest zaimplementowanie modułu z funkcjami do geotaggingu. W module tym geolokalizacja zdjęć na mapie świata może się odbywac manualnie, lub z wykorzystaniem danych zapisanych ze sprzężonego z aparatem nadajnika GPS (wspomniany COOLPIX P6000 jest pierwszym aparatem tego producenta z wbudowanym GPS'em).

Nikon Capture ViewNX – moduł geotaggingu.

Pozostałe zmiany i udoskonalenia wprowadzone w wersji 1.2.0 programu przedstawiają się następująco:

 • Do paska narzędzi dodano ikonę usługi my Picturetown. Wystarczy kliknąć tę ikonę, aby przesłać pliki do naszego konta w serwisie my Picturetown.
 • Możliwe jest kopiowanie i wklejanie informacji IPTC. W tym celu należy zaznaczyć zdjęcie zawierające informacje XMP/IPTC do skopiowania, a następnie wybrać z menu Edit (Edycja) | Copy IPTC Information (Kopiuj informacje IPTC). Następnie trzeba zaznaczyć zdjęcia, do których mają zostać wklejone informacje XMP/IPTC, i wybrać Edit (Edycja) | Paste IPTC Information (Wklej informacje IPTC). Informacje XMP/IPTC skopiowane do schowka zostaną zapisane w zaznaczonych zdjęciach.
 • Informacje o pliku i aparacie z poszczególnych kategorii (File Info 1, File Info 2, Camera Info itd.) wyświetlane w palecie Metadata (Metadane) można obecnie kopiować przy użyciu menu kontekstowych (wyświetlanych po kliknięciu prawego przycisku myszki).
 • Funkcje regulacji ustawień Sharpness (Ostrość), Contrast (Kontrast), Highlight Protection (Ochrona świateł) i Shadow Protection (Ochrona cieni) zostały dodane do palety Quick Adjustment (Szybka korekta).
 • Funkcje Fine Adjustment (Dokładna korekta) i Tint Adjustment (Korekta odcieni) zostały dodane do obszaru White Balance (Balans bieli) palety Quick Adjustment (Szybka korekta).
 • Gdy w palecie Quick Adjustment (Szybka korekta) wybrana jest opcja korekty Use Gray Point (Użyj punktu szarości), dostępne są obecnie 3 rozmiary punktu (w pikselach) do wyboru.
 • W trybie pełnego ekranu na dolnym pasku wyświetlana jest kolejność i łączna liczba plików.
 • W trybach pełnego ekranu i przeglądarki zdjęć wyświetlany jest obecnie współczynnik zoomu.
 • Na pasku narzędzi dostępne są obecnie dwie oddzielne ikony obracania zdjęć: Rotate 90°CW (Obrót o 90° w prawo) i Rotate 90°CCW (Obrót o 90° w lewo). Do menu kontekstowego dodano również opcję Rotate 180° (Obrót o 180°).
 • Pełnoekranowe pokazy wszystkich zdjęć można obecnie wyświetlać, gdy w obszarze miniatur nie wybrano zdjęć lub wybrano tylko jedno zdjęcie.
 • Gdy w przypadku konfiguracji z wieloma ekranami okno jest wyświetlane na monitorze pomocniczym, profil wyświetlania można zmienić na profil wyświetlacza pomocniczego. Ponieważ jednak system Windows XP nie obsługuje profilów wielu wyświetlaczy, monitor pomocniczy będzie obsługiwany przez profil wyświetlacza głównego.
 • Do informacji GPS wyświetlanych w palecie Metadata (Metadane) dodano elementy Map Datum (Dane mapy) i Altitude Reference (Odniesienie wysokości).
 • Po zaznaczeniu miniatur w trybach siatki miniatur lub przeglądarki zdjęć i naciśnięciu przycisków [Shift] + [Delete] zdjęcia są usuwane całkowicie.
Aplikacja dostępna jest nieodpłatnie na stronach firmy Nikon. Dostępne są wersje dla systemów operacyjnych Windows oraz Mac OS X. Program dostępny jest w angielskiej wersji językowej.

Strona producenta: www.nikon.pl

Zobacz także:
ABBYY FotoReader - fotki zamiast notatek
Nowy GIMP 2.6 dostępny
Wadliwa seria aparatów COOLPIX L16 i L18
Metadata Working Group – wspólny format
Nowy firmware Nikona D80 oraz D200 usuwa problemy z bateriami
PhotoshopCAFE – warsztaty i porady o CS4
Adobe Camera RAW 4.6 będzie obsługiwał Coolpixa P6000!

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 0.617s.