Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Oprogramowanie  >  Zoner Photo Studio 12 – Lightroom za sto dolarów


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Pierwsze zdjęcie zostało naświetlone nie na celuloidowym, ani nawet szklanym negatywie, lecz na płytce cynkowej pokrytej… asfaltem syryjskim?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Zoner Photo Studio 12 – Lightroom za sto dolarów
Dodał: Przemysław Imieliński 01.12.2009
Popularny czeski program do edycji zdjęć doczekał się kolejnej edycji. Dwunasta wersja oferuje m.in. pełne wsparcie dla formatu RAW, opcje przetwarzania wsadowego oraz poprawione algorytmy, które znacząco przyspieszają pracę.


Twórcom najnowszej wersji programu przyświecała idea, by stworzyć aplikację, która zawiera w sobie wszystkie niezbędne narzędzia o jakich tylko pomyśleć może entuzjasta fotografii cyfrowej. Dlatego oprócz typowych funkcji związanych z zarządzaniem, archiwizowaniem i edycją zdjęć w "dwunastce" nie zabrakło również modułów wspomagających tworzenie fotografii panoramicznych i o zwiększonej rozpiętości tonalnej (HDR), a nawet stereofotografii, czyli zdjęć trójwymiarowych.
 
Zoner Photo Studio 12 oferuje także spore możliwości w zakresie publikacji zdjęć. Użytkownik może na przykład wydrukować bądź zapisać w postaci pliku miniatury wybranych zdjęć, przygotować pokaz slajdów w postaci płyty DVD lub CD oraz zapisać prezentację w interaktywnym dokumencie PDF. Oczywiście nie zabrakło również opcji pozwalających przygotować prostą galerię internetową oraz modułu obsługujące protokół FTP, dzięki czemu bez problemu umieścimy ją na dowolnie wskazanym serwerze.

Zoner Photo Studio 12 – okno edytora plików RAW


Najważniejszą nowością tej edycji Zoner Photo Studio 12 jest jednak pełne wsparcie formatu RAW. Nie dość, że program pozwala teraz otwierać tego typu pliki pochodzące z aparatów większości producentów, to jeszcze oferuje potężny zestaw narzędzi edycyjnych umożliwiających pracę na danych pochodzących bezpośrednio z matrycy aparatu. Znajdziemy wśród nich Kompensację ekspozycji, Balans bieli, Wyostrzanie, Krzywe, Redukcję szumów, Obrót, HDR, Korektor koloru oraz Konwerter B&W. Jakby tego było mało, edytowane zdjęcia zapisywane są w uniwersalnym formacie DNG firmy Adobe, co znacznie zwiększa uniwersalność tworzonych w Photo Studio archiwów. Program umożliwia również bardzo wydajną pracę z surowymi plikami RAW, a to dzięki funkcji kolejkowania i wsadowego przetwarzania takich zbiorów.

Wydajne katalogowanie i szybkie wyszukiwanie
Okno menedżera plików ułatwia nawigowanie po zakamarkach naszego dysku, ale udostępnia także zaawansowane opcje wyszukiwania. Oczywiście można w tym celu korzystać z metadanych, ale program oferuje także kilka różnych metod oceniania i opisywania fotografii. Co ciekawe program ułatwia utrzymywanie porządku na dysku poprzez automatyczne wirtualne katalogowanie zdjęć. Choć pliki nie zmieniają swoich miejsc, program automatycznie umieszcza je w wirtualnych folderach, sortując w ten sposób pliki o podobnych danych EXIF. W oparciu o nie działa z kolei opcja wyszukiwania, udostępniająca olbrzymią liczbę filtrów i kryteriów sortowania, które dodatkowo można ze sobą łączyć. Dzięki temu odnalezienie poszukiwanego zdjęcia staje się znacznie prostsze.

Zoner Photo Studio 12 – okno menedżera plików


Zoner Photo Studio 12 potrafi również korzystać z przypisanych do zdjęć informacji na temat miejsca ich wykonania. Dane GPS mogą być pobierane z pliku bądź dopisywane do niego ręcznie, a następnie wykorzystane do zlokalizowania miejsca powstania zdjęcia w programie Google Earth lub internetowych mapach tej firmy.

Edycja prawie jak w Photoshopie
Możliwość maskowania i pracy na warstwach to funkcje, bez których trudno jest się obejść bardziej wymagającym fotoamatorom i fotografom. Dlatego też wielu z nich pozostaje wiernych sztandarowej aplikacji Adobe, bowiem niewiele jest aplikacji oferujących równie sprawnie działające w tym zakresie narzędzia. Zoner Photo Studio 12 zaskakuje jednak także pod tym względem, oddając do rąk użytkownika spory zestaw narzędzi do zaznaczania i tworzenia masek. Do tego możliwe jest także wykorzystanie wirtualnych warstw edycyjnych, które pozwalają na odwracalny retusz obrazu.

Zoner Photo Studio 12 – okno edytora obrazu


Oczywiście w programie nie zabrakło także klasycznych funkcji i opcji pozwalających np. usuwać efekt czerwonych oczu czy przebarwienia obrazu. Są tu także narzędzia do kadrowania i zmiany kontrastu czy filtry efektowe.

Podsumowanie
Zoner Photo Studio 12 to bardzo ciekawa propozycja dla fotoamatorów. Za ceną 100 dolarów otrzymujemy program bez wątpienia potrafiący zaspokoić nawet wyszukane potrzeby, a do tego działający naprawdę szybko i będący łatwym w użyciu. Jeśli nie zależy nam na pracy z plikami RAW lub nie korzystamy z zewnętrznych wtyczek do Photoshopa, możemy zdecydować się na wersje Home sprzedawaną za połowę tej ceny.
 
Warto ściągnąć ze strony producenta wersję testową i samemu przekonać się, czy nie czas już, aby zrezygnować z kilku różnych programów na korzyść jednego uniwersalnego narzędzia. Moim zdaniem na przykład moduł do tworzenia panoram zintegrowany z Photo Studio, pomimo niewielkich możliwości modyfikacji ustawień, działa znacznie szybciej i lepiej niż niejedna specjalizowana aplikacja.
 
Na razie program dostępny jest w czeskiej i angielskiej wersji językowej, jednak polskojęzycznego menu można się spodziewać już na początku przyszłego roku. Niestety nie ma edycji przeznaczonej dla komputerów sygnowanym logo nadgryzionego jabłka.

Cena:
Zoner Photo Studio 12 Professional Edition – 99,99 USD
Zoner Photo Studio 12 Home Edition – 49,99 USD
Pobierz 30-dniową wersję próbną: zonerdraw.com (ok. 63 MB)
Strona producenta: www.zoner.com

Zobacz także:
onOne Plug-in Suite 5 – zaktualizowany zestaw wtyczek do Photoshopa
Dokumentacja do Photoshop Lightroom 3 Beta jest już dostępna
VSO Image Resizer 3 – narzędzie dla użytkowników cyfrowych ramek fotograficznych
Pilotażowy Program Akademicki Adobe – 90% rabatu!
imphoto – program do zwiększania rozpiętości tonalnej zdjęć
Nero 9 Lite – darmowy program do nagrywania płyt CD i DVD
Mobilny Photoshop dla Androida dostępny również w Polsce
PicturesToExe Deluxe 6.0 – program do tworzenia efektownych pokazów slajdów
Adobe Lightroom 3 beta już dostępny (filmy)
Photoshop będzie miał nową generację narzędzi do wymazywania
Photoshop dla iPhone'a
Tańsze programy Adobe dla uczniów i studentów
Premiera Adobe Photoshop i Premiere Elements 8
Adobe Story – nowatorskie narzędzie do tworzenia scenariuszy
Nowości z Adobe: Camera RAW 5.5, DNG Converter 5.5 i Lightroom 2.5
Zoner Photo Studio 8 – fotograficzny kombajn

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 0.97s.