Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Edycja obrazu  >  Narzędzia do edycji  >  Zoner Photo Studio 8 – fotograficzny kombajn


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Panoramiczne monitory komputerowe o proporcjach obrazu 16:10 niemal idealnie spełniają zasady Złotej Proporcji?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Zoner Photo Studio 8 – fotograficzny kombajn
Autor: Przemysław Imieliński
Nasi południowi sąsiedzi opracowali aplikację ułatwiającą zarządzanie cyfrowymi fotografiami. Warto zwrócić na nią uwagę nie tylko z powodu niewygórowanej ceny i polskiego interfejsu, ale także ze względu na sporą funkcjonalność i bogactwo opcji. Zoner Photo Studio 8 oferuje bowiem narzędzia, których na próżno szukalibyśmy w programach renomowanych producentów, a już na pewno nie znaleźlibyśmy ich wszystkich naraz w jednym produkcie.

« poprzednia strona 1|2|3 następna strona »

Choć czeska firma Zoner nie jest zbyt popularna wśród polskich użytkowników aplikacji graficznych, to istnieje już od 1993 roku i zdążyła zgromadzić w swoim portfolio kilka interesujących programów. Najnowszą aplikacją tego producenta jest Zoner Photo Studio 8 – narzędzie do katalogowania i edycji cyfrowych zdjęć. Jest ono oferowane w trzech wersjach dystrybucyjnych: Professional, Home i Classic, różniących się od siebie ceną i funkcjonalnością. Ponieważ edycja dla profesjonalistów umożliwia importowanie zdjęć zapisanych w formacie RAW (choć jak się okazuje jedynie z aparatów Canona) oraz oferuje najwięcej narzędzi edycyjnych to właśnie jej postanowiliśmy przyjrzeć się z bliska.

Import i katalogowanie zdjęć
Interfejs programu nie różni się od tego, jaki znamy z innych tego typu aplikacji. Po lewej stronie umieszczone zostało okienko Nawigatora, pozwalające przeglądać zawartość dysku i napędów komputera przy wykorzystaniu drzewka katalogów. Poniżej znajduje się okno podglądu, zaś po prawej stronie, w oknie Eksploratora, zobaczyć można miniatury zdjęć znajdujących się w zaznaczonym folderze. Zoner Photo Studio 8 pozwala importować zdjęcia bezpośrednio z aparatu, czytnika kart lub archiwów nagranych na płytach CD czy DVD, a następnie tworzyć z nich wirtualne albumy. Kopiowanie fotografii może polegać na zapisywaniu na dysku miniatur plików lub dołączeniu do nich dodatkowo podglądów w wyższej jakości, o określonej przez użytkownika rozdzielczości. Co ciekawe, Photo Studio 8 pozwala skatalogować nie tylko grafikę, ale niemal pond 60 innych różnego rodzaju dokumentów. Może być więc narzędziem, które ułatwi nam zaprowadzenie porządku w całej naszej multimedialnej bibliotece zgromadzonej na dysku komputera.

Główne okno aplikacji wyposażono w klasyczny i przejrzysty interfejs, a polskie menu i wyświetlane podpowiedzi ułatwią początkującym użytkownikom wykonanie pierwszych kroków.

Oczywiście, aby łatwo odnaleźć potrzebne nam dokumenty, powinniśmy je odpowiednio opisać. W tym celu skorzystać możemy z Panelu słów kluczowych, który pozwala przypisywać do plików kategorie i hasała, umożliwiając następnie szybkie odfiltrowanie niepotrzebnych w danej chwili zbiorów. Poza opcją sortowania, możemy również użyć narzędzia wyszukiwania, oferującego opcje odnajdywania dokumentów m.in. w zależności od: formatu pliku, daty jego powstania, objętości, naszej oceny, nazwiska autora lub parametrów ekspozycji zapisanych w danych EXIF. Dzięki temu, że różne kryteria da się stosować jednocześnie, narzędzie będzie dla wielu użytkowników niezwykle przydatne.

Możliwości konwersji i edycji obrazu
Zoner Photo Studio 8 oferuje szereg interesujących narzędzi do poprawiania wyglądu fotografii, które znajdują się w menu Edycja głównej aplikacji lub w menu o tej samej nazwie w oknie Edytora, uruchamianym poprzez dwukrotne kliknięcie miniatury zdjęcia. Poszczególne, pogrupowane w sekcje opcje umożliwiają swobodne obracanie, odbijanie, kadrowanie, zmienianie rozdzielczości, korektę linii horyzontu i zbieżności linii, usunięcie efektu czerwonych oczu, a nawet dodanie ramki, o samodzielnie określonej barwie i grubości. Oczywiście nie zabrakło także narzędzi do korekty i retuszu jasności czy też kolorystyki obrazu. Wśród nich dostępne są zarówno funkcje automatyczne, jak i precyzyjne narzędzia, takie jak Krzywe, Poziomy lub – niezwykle ciekawe – polecenie Edycja temperatury kolorów, pozwalające regulować balans bieli fotografii zapisanych w formacie JPEG.

Choć większość fotoamatorów przyzwyczaiła się już do możliwości swobodnej zmiany balansu bieli na zdjęciach zapisanych w formacie RAW, to narzędzie do jego regulacji dla obrazów typu JPEG uznać należy za nowość i spore udogodnienie. Trzeba jedynie pamiętać, że w odróżnieniu od ''cyfrowych negatywów'' korekcja balansu JPEG-ów nie będzie niestety bezstratna.

W programie nie zabrakło także filtrów do usuwania najczęstszych defektów z jakimi mają do czynienia miłośnicy fotografii cyfrowej. Za pomocą aplikacji Zonera usuniemy więc zarówno cyfrowy szum ze zdjęć wykonanych przy wysokim ISO, jak i aberrację chromatyczną, dystorsję czy winietowanie. Poza tym skorzystać możemy z kilkunastu filtrów efektowych, które pozwolą nam skonwertować obraz do czerni i bieli lub sepii, dodać ziarno charakterystyczne dla błon filmowych czy zamienić zdjęcie w obraz olejny. Oczywiście dostępne są także narzędzia zaznaczania, malowania i klonowania. Użytkownicy mają też możliwość dodania na zdjęciu napisów o regulowanym stopniu przezroczystości, co pozwala np. zabezpieczyć swoje fotografie znakiem wodnym.
 
Niemal wszystkie okna dialogowe narzędzi oferują precyzyjne suwaki, okna podglądu i umożliwiają śledzenie na bieżąco zmian zachodzących w obrazie, poprzez porównywanie go z oryginalnym zdjęciem. Co więcej, każde z nich pozwala włączyć wyświetlanie aktualnego histogramu i użyć funkcji, ostrzegającej o możliwości prześwietlenia niektórych obszarów fotografii, na skutek wprowadzanych korekt. Taki sposób korzystania z algorytmów jest niezwykle wygodny, daje użytkownikowi dużą swobodę w kreowaniu ostatecznego wyglądu fotografii, a przy okazji pozwala uniknąć rozczarowań, gdy obraz dobrze prezentujący się na ekranie zostanie wydrukowany. Warto zwrócić także uwagę na możliwość zapisywania zestawów ustawień, z których jesteśmy szczególnie zadowoleni. Dzięki temu będziemy mogli w przyszłości powtórzyć udany efekt.
« poprzednia strona 1|2|3 następna strona »
Powrót do listy artykułów
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 0.096s.