Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Edycja obrazu  >  Narzędzia do edycji  >  Zoner Photo Studio 8 – fotograficzny kombajn


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Pierwsze cyfrowe zdjęcie powstało ponad 30 lat temu?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Zoner Photo Studio 8 – fotograficzny kombajn
Autor: Przemysław Imieliński
Nasi południowi sąsiedzi opracowali aplikację ułatwiającą zarządzanie cyfrowymi fotografiami. Warto zwrócić na nią uwagę nie tylko z powodu niewygórowanej ceny i polskiego interfejsu, ale także ze względu na sporą funkcjonalność i bogactwo opcji. Zoner Photo Studio 8 oferuje bowiem narzędzia, których na próżno szukalibyśmy w programach renomowanych producentów, a już na pewno nie znaleźlibyśmy ich wszystkich naraz w jednym produkcie.

« poprzednia strona 1|2|3 następna strona »

Choć czeska firma Zoner nie jest zbyt popularna wśród polskich użytkowników aplikacji graficznych, to istnieje już od 1993 roku i zdążyła zgromadzić w swoim portfolio kilka interesujących programów. Najnowszą aplikacją tego producenta jest Zoner Photo Studio 8 – narzędzie do katalogowania i edycji cyfrowych zdjęć. Jest ono oferowane w trzech wersjach dystrybucyjnych: Professional, Home i Classic, różniących się od siebie ceną i funkcjonalnością. Ponieważ edycja dla profesjonalistów umożliwia importowanie zdjęć zapisanych w formacie RAW (choć jak się okazuje jedynie z aparatów Canona) oraz oferuje najwięcej narzędzi edycyjnych to właśnie jej postanowiliśmy przyjrzeć się z bliska.

Import i katalogowanie zdjęć
Interfejs programu nie różni się od tego, jaki znamy z innych tego typu aplikacji. Po lewej stronie umieszczone zostało okienko Nawigatora, pozwalające przeglądać zawartość dysku i napędów komputera przy wykorzystaniu drzewka katalogów. Poniżej znajduje się okno podglądu, zaś po prawej stronie, w oknie Eksploratora, zobaczyć można miniatury zdjęć znajdujących się w zaznaczonym folderze. Zoner Photo Studio 8 pozwala importować zdjęcia bezpośrednio z aparatu, czytnika kart lub archiwów nagranych na płytach CD czy DVD, a następnie tworzyć z nich wirtualne albumy. Kopiowanie fotografii może polegać na zapisywaniu na dysku miniatur plików lub dołączeniu do nich dodatkowo podglądów w wyższej jakości, o określonej przez użytkownika rozdzielczości. Co ciekawe, Photo Studio 8 pozwala skatalogować nie tylko grafikę, ale niemal pond 60 innych różnego rodzaju dokumentów. Może być więc narzędziem, które ułatwi nam zaprowadzenie porządku w całej naszej multimedialnej bibliotece zgromadzonej na dysku komputera.

Główne okno aplikacji wyposażono w klasyczny i przejrzysty interfejs, a polskie menu i wyświetlane podpowiedzi ułatwią początkującym użytkownikom wykonanie pierwszych kroków.

Oczywiście, aby łatwo odnaleźć potrzebne nam dokumenty, powinniśmy je odpowiednio opisać. W tym celu skorzystać możemy z Panelu słów kluczowych, który pozwala przypisywać do plików kategorie i hasała, umożliwiając następnie szybkie odfiltrowanie niepotrzebnych w danej chwili zbiorów. Poza opcją sortowania, możemy również użyć narzędzia wyszukiwania, oferującego opcje odnajdywania dokumentów m.in. w zależności od: formatu pliku, daty jego powstania, objętości, naszej oceny, nazwiska autora lub parametrów ekspozycji zapisanych w danych EXIF. Dzięki temu, że różne kryteria da się stosować jednocześnie, narzędzie będzie dla wielu użytkowników niezwykle przydatne.

Możliwości konwersji i edycji obrazu
Zoner Photo Studio 8 oferuje szereg interesujących narzędzi do poprawiania wyglądu fotografii, które znajdują się w menu Edycja głównej aplikacji lub w menu o tej samej nazwie w oknie Edytora, uruchamianym poprzez dwukrotne kliknięcie miniatury zdjęcia. Poszczególne, pogrupowane w sekcje opcje umożliwiają swobodne obracanie, odbijanie, kadrowanie, zmienianie rozdzielczości, korektę linii horyzontu i zbieżności linii, usunięcie efektu czerwonych oczu, a nawet dodanie ramki, o samodzielnie określonej barwie i grubości. Oczywiście nie zabrakło także narzędzi do korekty i retuszu jasności czy też kolorystyki obrazu. Wśród nich dostępne są zarówno funkcje automatyczne, jak i precyzyjne narzędzia, takie jak Krzywe, Poziomy lub – niezwykle ciekawe – polecenie Edycja temperatury kolorów, pozwalające regulować balans bieli fotografii zapisanych w formacie JPEG.

Choć większość fotoamatorów przyzwyczaiła się już do możliwości swobodnej zmiany balansu bieli na zdjęciach zapisanych w formacie RAW, to narzędzie do jego regulacji dla obrazów typu JPEG uznać należy za nowość i spore udogodnienie. Trzeba jedynie pamiętać, że w odróżnieniu od ''cyfrowych negatywów'' korekcja balansu JPEG-ów nie będzie niestety bezstratna.

W programie nie zabrakło także filtrów do usuwania najczęstszych defektów z jakimi mają do czynienia miłośnicy fotografii cyfrowej. Za pomocą aplikacji Zonera usuniemy więc zarówno cyfrowy szum ze zdjęć wykonanych przy wysokim ISO, jak i aberrację chromatyczną, dystorsję czy winietowanie. Poza tym skorzystać możemy z kilkunastu filtrów efektowych, które pozwolą nam skonwertować obraz do czerni i bieli lub sepii, dodać ziarno charakterystyczne dla błon filmowych czy zamienić zdjęcie w obraz olejny. Oczywiście dostępne są także narzędzia zaznaczania, malowania i klonowania. Użytkownicy mają też możliwość dodania na zdjęciu napisów o regulowanym stopniu przezroczystości, co pozwala np. zabezpieczyć swoje fotografie znakiem wodnym.
 
Niemal wszystkie okna dialogowe narzędzi oferują precyzyjne suwaki, okna podglądu i umożliwiają śledzenie na bieżąco zmian zachodzących w obrazie, poprzez porównywanie go z oryginalnym zdjęciem. Co więcej, każde z nich pozwala włączyć wyświetlanie aktualnego histogramu i użyć funkcji, ostrzegającej o możliwości prześwietlenia niektórych obszarów fotografii, na skutek wprowadzanych korekt. Taki sposób korzystania z algorytmów jest niezwykle wygodny, daje użytkownikowi dużą swobodę w kreowaniu ostatecznego wyglądu fotografii, a przy okazji pozwala uniknąć rozczarowań, gdy obraz dobrze prezentujący się na ekranie zostanie wydrukowany. Warto zwrócić także uwagę na możliwość zapisywania zestawów ustawień, z których jesteśmy szczególnie zadowoleni. Dzięki temu będziemy mogli w przyszłości powtórzyć udany efekt.
« poprzednia strona 1|2|3 następna strona »
Powrót do listy artykułów
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 0.079s.