Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  Wernisaż wystawy poplenerowej Cypr 2013


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Znany film Tima Burtona, Gnijąca panna młoda (Corpse bride), nakręcony został cyfrową lustrzanką?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Wernisaż wystawy poplenerowej Cypr 2013
Dodał: Przemysław Imieliński 06.02.2014
W dniu 7 lutego o godzinie 18 w częstochowskim Regionalnym Ośrodku kultury odbędzie się wernisaż wystawy fotograficznej związanej z odbytym w ubiegłym roku plenerem foto-wideo na Cyprze. Plener ten był kolejnym z cyklu licznych wyjazdów mających na celu promowanie bardziej artystycznego podejścia w fotografii turystycznej.


"Fotografia nie jest związana z patrzeniem lecz z czuciem. Jeżeli nie czujesz nic w tym na co patrzysz, nigdy nie uda ci się sprawić , aby ludzie patrząc na twoje zdjęcia cokolwiek odczuwali" - Don McCullin
 


Cypr Północny to kraj o niezwykłej historii i barwnej tradycji, urzeka swymi krajobrazami i przyciąga zabytkami. Jego powolny, sielski sposób życia, niewielkie zaludnienie i często spotykane puste przestrzenie powodują, że tutaj czas zdaje się płynąć swoim własnym rytmem. To kraj którego właściwie nie ma, ponieważ uznawany jest tylko przez Turcję co stanowi także dodatkowy element niezwykłości tego miejsca. Fotograf znajdzie tu niepowtarzalne motywy występujące tylko w tym miejscu na ziemi. W ramach pleneru fotograficznego uczestnicy zwiedzili całą Północną część Cypru delektując się jego niezwykłością i klimatycznymi zakątkami. Poznali miejsca, które koniecznie trzeba odwiedzić: Kyrenie, Półwysep Karpaz, Famaguste, Nikozje. Niezapomniane wrażenie zrobiły na wszystkich dziewicze, złote plaże których w tych miejscu jest dostatek. A jeśli dodać do tego jeszcze krystalicznie czyste morze i minimalną ilość turystów którzy są tu prawie niewidoczni, będzie to pełny, magiczny obraz Cypru Północnego, słusznie nazywanego Wyspą Afrodyty - co dobrze widać na prezentowanych na wystawie zdjęciach.
 

Oto, co o samym projekcie mówi Sławomir Jodłowski, komisarz pleneru: Zrealizowany w 2013 roku plener foto-wideo na Cyprze to zaproponowana przez Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie kolejna oryginalna forma edukacji fotograficznej, przełamująca stereotypy kojarzone z pojęciem upowszechniania kultury. U jej podstaw leży propagowanie fotografii jako dziedziny sztuki poprzez kształtowanie związków pomiędzy turystyką a artystyczną fotografią, co jednocześnie znakomicie wpisuje się w archetyp współczesnej kultury.
 


Tradycja promowania idei fotografii podróżniczej stała się ważnym elementem działania ośrodka, znakomicie wzbogacającym warsztat fotografa, czyniąc go jednocześnie bardziej aktywnym odbiorcą jak
i twórcą kultury. Historia tych fotograficznych działań plenerowych sięga kilkunastu lat, a szlak fotograficznych wędrówek wiódł przez takie kraje jak Słowacja, Turcja, Hiszpania, Sycylia, Korsyka, Korfu, Grecja, Ukraina, Chorwacja, Włochy i Tunezja. Byliśmy też w wielu atrakcyjnych miejscach w Polsce.
 

Setki tysięcy fotografii, olbrzymia ilość doświadczeń i niezapomnianych doznań kształtujących wrażliwość na różnorodność otaczającego nas świata znakomicie procentuje w wychowaniu człowieka dla którego kultura jest podstawowym aspektem ludzkiej egzystencji. Ma to olbrzymi wpływ na wychowanie człowieka kulturalnego ceniącego niezwykłą rolę pasji nadającej życiu sens istnienia, czyniąc go jednocześnie szczęśliwym. Fotografia staje się pewnego rodzajem pomostu pomiędzy wewnętrzną strukturą duszy a tym co nas otacza.
 


Zdjęcie to stan umysłu pozwalający na przeżywanie piękna coraz bardziej skomplikowanego świata. Redaktor naczelna polskojęzycznej edycji magazynu National Geographic, a jednocześnie znana podróżniczka Martyna Wojciechowska mawia: „Podróże mają magiczną moc uzdrawiania duszy i zdecydowanie pomagają zdystansować się do problemów dnia codziennego. Nie rozwiązują ich bezpośrednio, jednak pomagają przewartościować i spojrzeć na nie jakby z drugiego brzegu rzeki”.
 

Plenery fotograficzne organizowane przez Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie to propozycja dla wszystkich, którzy chcą połączyć pobyt w interesujących miejscach na świecie z możliwością wykonania świadomych fotografii, które nie są tylko barwną pocztówką z wakacji, ale dojrzałą fotograficzną interpretacją rzeczywistości. Żelaznym elementem edukacyjnym takich warsztatów plenerowych są wykłady na tematy związane z specyfiką fotografii podróżniczej.

Miejsce: Częstochowa, Regionalny Ośrodek Kultury, ul. Ogińskiego 13a
Wernisaż: 7 lutego (piątek), godz. 18:00
Wystawa: 7 lutego - 5 marca; pn., śr., pt. 8:00-18:00; wt., cz. 8:00-15:00
Strona WWW: www.rok.czestochowa.pl

Zobacz także:
Trójka Polaków wyróżniona w 24 edycji konkursu Memorial Maria Luisa
Pakiet z Photoshopem CC i Lightroomem 5 ponownie w atrakcyjnej cenie
Siedmioro finalistów z Polski w tegorocznej edycji Sony World Photography Awards
Wyniki konkursu "Magiczna godzina"
Gallo Images przedstawicielem Getty Images w Polsce
WARSZTATY: profesjonalny retusz zdjęć dla każdego!

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 0.604s.