Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Oprogramowanie  >  VueScan 8.4.73 – wykorzystuje procesory dwurdzeniowe


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Olympus E-3 dzięki swojej budowie jest wyjątkowo odporny na niesprzyjające czynniki zewnętrzne, takie jak kurz i woda?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

VueScan 8.4.73 – wykorzystuje procesory dwurdzeniowe
Dodał: Jarosław Zachwieja 06.06.2008
Produkowany przez firmę Hamrick Software program rozpoznaje ponad 750 skanerów różnych producentów, obsługuje większość plików RAW pochodzących z popularnych modeli aparatów i może być uruchamiany na komputerach pracujących pod kontrolą systemów operacyjnych Windows, Mac OS i Linux. Najnowsza wersja programu została zoptymalizowana pod kątem nowoczesnych komputerów wielordzeniowych.


Osoby niezadowolone z oryginalnego oprogramowania dostarczonego przez producenta skanera powinny wypróbować aplikację VueScan. Program ten jest uniwersalnym narzędziem, pozwalającym wykorzystać maksimum możliwości użytkowanego urządzenia. Jego najnowsza wersja rozpoznaje ponad 750 modeli skanerów (pełną listę można znaleźć tutaj), podłączanych do komputera poprzez złącza SCSI, USB lub FireWire. Jedną z istotnych zalet VueScan jest to, że wyposażony on został we wbudowany moduł kalibracyjny. Jeśli więc producent urządzenia nie dostarczył wraz z nim odpowiedniego profilu ICC lub ICM, to za pomocą wzornika IT8 użytkownik może utworzyć go samodzielnie. Już samo skalibrowanie naszego – nawet wysłużonego już – skanera sprawi, że jakość obrazu digitalizowanych zdjęć znacząco się poprawi.
 
W najnowszej wersji programu nie dodano żadnych funkcji, z których użytkownik mógłby korzystać bezpośrednio. Wprowadzono jednak bardzo istotną zmianę, a mianowicie obsługę procesorów wielordzeniowych. Dzięki temu aplikacja pracująca pod kontrolą komputerów wyposażonych w taki procesor (a jest to większość obecnie produkowanych maszyn) wykazuje duży wzrost wydajności, sięgający nawet 50%. Największy przyrost prędkości działania zaobserwowano podczas korzystania z opcji wymagających przeprowadzania skomplikowanych obliczeń, takich jak czyszczenie skanów negatywów z wykorzystaniem analizy widma podczerwonego, bądź też redukcja efektu ziarna.

VueScan 8.4.73 – interfejs użytkownika

VueScan posiada w swojej bazie informacje na temat masek barwnych ponad 100 rodzajów negatywów oraz umożliwia skanowanie slajdów i odbitek. Duża liczba oferowanych opcji i narzędzi pozwala nie tylko precyzyjne korygować kolorystykę obrazu, ale także usuwać z niego zanieczyszczenia, wzmacniać wyblakłe kolory, zmniejszać ziarno oraz oczywiście kadrować, obracać i wyostrzać zdjęcia. Zeskanowane zdjęcia mogą być jednocześnie zapisywane w kilku formatach – np. TIFF, JPEG, PDF lub "cyfrowym negatywie" DNG. W dodatku każdy typ pliku może zostać automatycznie skopiowany do innego katalogu. Liczba opcji konfiguracyjnych oraz funkcji automatyzujących pracę jest naprawdę imponująca i sprawia, że program ten da się bez problemu dopasować do potrzeb bardzo różnych użytkowników.
 
Zaletą aplikacji jest też jej niewygórowana cena. Za wersję Professional, zawierającą wszystkie opcje kalibracyjne, dającą możliwość zapisywania skanów w postaci RAW i prawo do nielimitowanych czasowo aktualizacji, zapłacić trzeba 80, zaś za wersję Standard – 40 dolarów. Program oferowany jest także na zasadach licencji wielostanowiskowej. Osoby zainteresowane, jak sprawuje się on w praktyce mogą pobrać ze strony producenta jego wersję testową.

Ceny: 79,95 USD (wersja Professional), 39,95 USD (wersja standard)
Strona producenta: www.hamrick.com

Zobacz także:
Darmowy EasyShare 7
Nowy Nikon CaptureNX2
Nowa wersja Nikon Transfer - 1.1.0
Nikon ViewNX w wersji 1.1.0
Apple Digital Camera RAW – aktualizacja
Epson Print – wtyczka dla Photoshopa
Nowy JAlbum 8 do pobrania
PicLens – trójwymiarowa przeglądarka zdjęć
FotoAlbum 6 – katalogowanie zdjęć teraz również z geolokalizacją

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 0.581s.