Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  Rusza IX Śląski Maraton Fotograficzny


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Aparat Olympus E-3 wyposażony jest w 11-polowy autofokus, który w momencie premiery był najczulszym tego typu układem zastosowanym w tej klasie lustrzanek cyfrowych?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Rusza IX Śląski Maraton Fotograficzny
Dodał: Przemysław Imieliński 18.02.2014
W tym roku impreza odbędzie się 22 lutego w Siemianowicach Śląskich w Parku Tradycji, gdzie swoje prace przedstawią uznani fotografowie. Jest to rzadka okazja aby nie tylko obejrzeć prezentacje autorskie, zadać pytania dotyczące twórczość gości, ale również podyskutować z każdym z obecnych na maratonie fotografem.


Organizatorzy maratonu stawiają sobie za cel promocję polskich fotografów i sztuki fotograficznej. Sukces pierwszej edycji sprawił, że Śląski Maraton Fotograficzny jest dziś imprezą cykliczną, w ramach której podziwiać można fotografie wielu znanych i cenionych artystów. W latach 2006–2013 udział w maratonie wzięli m.in. Rafał Milach, Krzysztof Niesporek, Józef Wolny, Arkadiusz Gola, Andrzej Koniakowski, Marek Locher, Mateusz Orszulski, Maciej Niesłony, Wojciech Prażmowski, Inez i Andrzej Baturo, Beata Mendrek-Mikulska, Arkadiusz Ławrywianiec, Anna Bodnar, Witold Krassowski, Joanna Chudy, Michał Cała, Mariusz Kubielas, Grzegorz Celejewski, Bogdan Krężel, Łukasz Trzciński, Marta Dąbrowska Tomasz Liboska, Michał Jędrzejowski, Bartek Barczyk czy Wacław Wantuch.
 


Podczas kolejnych maratonów odbyły się również wernisaże wystaw fotografii Sebastiana Szwajczaka, Grzegorza Klatki, Antoniego Kreisa, Marii Śliwy oraz Witolda Cichockiego.
 

Goście specjalni
W tym roku zaproszenie do udziału w imprezie, oprócz absolwentów Policealnej Szkoły Fotograficznej „Fotoedukacja”, przyjęli również:
 

Jerzy Kleszcz - fotografował najważniejsze wydarzenia sportowe w kraju i na świecie, w tym igrzyska olimpijskie, mistrzostwa świata i wiele innych. Szczególną rolę w jego zawodzie odegrały skoki narciarskie, które najczęściej uwieczniał na swoich zdjęciach.
 

Fot. Jerzy Kleszcz

Przemysław Jendroska - współzałożyciel grupy fotograficznej Natechwile, fotoreporter i fotoedytor w katowickiej Gazecie Wyborczej. Jego fotografie zobaczyć można głównie w Gazecie Wyborczej, a także za pośrednictwem Agencji Gazety m.in w Agencji Reuters, oraz polskich tytułach prasowych tj. Polityka, Newsweek, Wprost.
 

Jakub Ociepa - od 2010 roku jest fotoreporterem krakowskiej Gazety Wyborczej, założył własną firmę fotograficzną, współpracuje z kilkoma agencjami i instytucjami kulturalnymi. Nagradzany na konkursach fotografii prasowej Grand Press Photo, BZWBK Press Photo, oraz Projekt Przetwórnia.
 

Fot. Jakub Ociepa

Maciej Jarzębiński - fotoreporter, laureat Śląskiej Fotografii Prasowej (2006). Fotoreporter Gazety Wyborczej i Polskiej Agencji Fotografów FORUM.
 

Arkadiusz Gola – fotoreporter prasowy od 1991 roku w redakcji Dziennika Zachodniego w Katowicach. Laureat kilkunastu nagród w prestiżowych konkursach fotografii prasowej. Dziennikarz Roku Dziennika Zachodniego 2003. Autor albumów „Ludzie z węgla”, „Stany graniczne”, ”Nie muszę wracać”. Jego zdjęcia znajdują się w muzeach w Polsce i za granicą. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików.
 

Fot. Arkadiusz Gola

Tadeusz Rolke - (ur. 1929 w Warszawie) – polski artysta fotografik, prekursor polskiej fotografii reportażowej. Początki jego twórczości przypadły na lata 50. XX w. Więziony w okresie stalinizmu. Studiował historię sztuki na KUL w Lublinie. W fotografii reportażowej starał się oddawać polską rzeczywistość, tworzyć interwencyjną fotografię reportażową. Zajmował się m.in. warunkami życia Cyganów w podwarszawskich miejscowościach. Rejestrował też życie artystyczne stolicy. Publikował w tygodnikach: "Stolica", "Świat" oraz w miesięcznikach "Polska" i "Ty i Ja". Fotografował modę dla "Przekroju", ukazującego się wówczas w Krakowie. Od 1970 r. przebywał na emigracji w Niemczech. Jego prace znalazły się na łamach "Sterna", "Die Zeit", "Der Spiegel" i "Art". W Polsce ponownie w latach 80. Autor wystaw fotograficznych, m.in.: "Świat to teatr", "Przemoc, seks, nostalgia". Przewodniczył jury Konkursu Polska Fotografia Prasowa '99. Obecnie współpracuje z "Magazynem Gazety Wyborczej" i wykłada na Wydziale Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego oraz w Warszawskiej Szkole Fotografii dr Mariana Schmidta. Jest współzałożycielem wydawnictwa "edition.fotoTAPETA", mającego siedzibę w Warszawie i Berlinie. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików.
 

Fot. Tadeusz Rolke

Absolwenci Policealnej Szkoły Fotograficznej - Fotoedukacja Grupa L12
 • Agnieszka Antoniewicz
 • Aleksander Bartecki
 • Magdalena Gosztyła
 • Gabriela Kotowicz
 • Dagmara Krajewska
 • Dariusz Krawczyk
 • Wiktor Kubiak
 • Marzena Mróz
 • Łukasz Papis
 • Joanna Parczyk
 • Aleksandra Pilch
 • Violetta Siedlaczek
 • Patryk Slazyk
 • Patrycja Słupińska
 • Joanna Sobanek
 • Katarzyna Sulej
 • Dominika Szczech

Fot. Aleksander Bartecki, absolwent grupa L12

Zasady uczestnictwa
Wstęp na Śląski Maraton Fotograficzny jest bezpłatny. Jeśli twoją pasją jest fotografia, chcesz dowiedzieć się o niej czegoś nowego i poznać cenionych w Polsce i na świecie twórców, nie może Cię tam zabraknąć! Ilość miejsc jest ograniczona.
 

Wszystkie osoby zainteresowane rezerwacją miejsc na IX Śląski Maraton Fotograficzny bardzo prosimy o wysłanie zgłoszenia na adres e-mail centrum@fotoedukacja.edu.pl (zgłoszenie przyjmujemy od 17 lutego 2014 r.). Zgłoszenie powinno zawierać następujące dane: imię i nazwisko, numer telefonu, adres e‐mail, a w przypadku słuchaczy lub absolwentów „Fotoedukacji” także grupę (np.: W11, Szkoła Roczna, Kurs, Absolwent). Rezerwacja jest ważna tylko w przypadku otrzymania wiadomości zwrotnej - potwierdzenia rezerwacji.
 

W przypadku rezygnacji z udziału bardzo prosimy o przesłanie informacji.

Program IX Śląskiego Maratonu Fotograficznego
 • 10.00 Absolwenci szkoły „Fotoedukacja” Grupa L12
 • 10.30 Jerzy Kleszcz
 • 11.00 Przemysław Jendroska
 • 11.30 Jakub Ociepa
 • 12.30 Maciej Jarzębiński
 • 13.00 Arkadiusz Gola
 • 13.30 Tadeusz Rolke


Data: 22 lutego 2014r. – początek godzina 10.00
Miejsce: Siemianowice Śląskie, Park Tradycji, ul. Orzeszkowej 12
 


Zobacz także:
Wernisaż wystawy fotograficznej „Dzieciństwo kadrem malowane”
Kolejny numer FotoGeA.com już dostępny
Znamy wyniki tegorocznej edycji World Press Photo
Rusza pierwsza w tym roku edycja konkursu Foto-Festiwalu
Wyniki konkursu "Piękno i magia szarości"
Rusza nabór prac do X edycji konkursu BZ WBK Press Foto
Kurs fotografii online
Trójka Polaków wyróżniona w 24 edycji konkursu Memorial Maria Luisa
Siedmioro finalistów z Polski w tegorocznej edycji Sony World Photography Awards
Wyniki konkursu "Magiczna godzina"
Gallo Images przedstawicielem Getty Images w Polsce
Już tylko 3 dni do zakończenia lutowego konkursu!

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 0.822s.