Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Czy wiesz, że...


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Pierwsze lustrzanki cyfrowe Nikona, opracowane we współpracy z firmą Fujifilm (E2/E2s/E2N/E2Ns/E3), pozbawione były efektu pozornego wydłużenia ogniskowej?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa
Czy wiesz, że...

Istnieje błędne przekonanie, że nazwa formatu Cztery Trzecie oznacza charakterystyczne dla tego systemu proporcje boków kadru, bardziej przypominające obraz z aparatu kompaktowego, niż cyfrowej lustrzanki. Tymczasem otwarty format 4/3 wcale nie narzuca producentom sprzętu takich proporcji kadru. Nazwa opisuje jedynie długość przekątnej przetwornika obrazu zgodnie z zasadami przyjętymi jeszcze w czasach kamer telewizyjnych działających w oparciu o lampy katodowe – 4/3 cala, czyli 33,8 mm. Rzeczywista przekątna matrycy standardu 4/3 wynosi nieco mniej, bo około 22,5 mm.

Logo systemu Cztery Trzecie symbolizuje przyjętą przez standard systemu wielkość przetwornika obrazu - cztery trzecie cala.

Same proporcje obrazu w aparatach E-Systemu to efekt przyjętego kompromisu pozwalającego uzyskać optymalnie duży kadr przy zachowaniu jego stałej przekątnej. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby któryś z producentów opracował aparat w systemie Cztery Trzecie z np. panoramiczną matrycą 16:9.

Zobacz także
 
Artykuły:
Ile to właściwie jest 1/2,5 cala, czyli zamieszanie z rozmiarami matryc


Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 1.137s.