Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  Rozpoczął się Brave Festival 2015!


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Pierwszą lustrzanką z samopowrotnym lustrem był wyprodukowany w roku 1947 na Węgrzech aparat Duflex?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Rozpoczął się Brave Festival 2015!
Dodał: Błażej Organisty 10.07.2015
We Wrocławiu wystartował festiwal kultury Afryki. To 11. edycja wydarzenia, które w stolicy Dolnego Śląska przyciąga co roku kilka tysięcy widzów. Tematem tegorocznego Brave Festivalu są Grioci i ich opowieść. Wystawy zdjęć, koncerty i spotkania z gośćmi z Afryki potrwają tydzień.


Grioci wyjaśniając sens wydarzeń, łączą w swych opowieściach przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. To nie tylko artyści, lecz także mędrcy, historycy, dyplomaci, nauczyciele i szamani. To tradycja komunikowania historii, opowieści, dokonań i genealogii ludzkich bez udziału uniwersytetów. Wyłącznie poprzez ludzką pamięć i instrumenty muzyczne. To także tradycja rodzinna, domena potężnych klanów, w których od dziesiątków pokoleń przekazywane są umiejętności, ale również zrozumienie społecznej roli i odpowiedzialności – opowiada Grzegorz Bral.

fot. Robert Pilla


Podczas tegorocznego Brave Festival, od 10 do 17 lipca, we Wrocławiu zobaczymy i usłyszymy to wszystko, co jest najbardziej charakterystyczne dla griotów, także to, jak się rozwijają współcześnie. Grioci uważają, że każde pokolenie musi umiejętnie reagować na zmiany i nowe czasy, nie tracąc jednocześnie tożsamości. Są dziś najmocniejszymi ambasadorami afrykańskich tradycji muzycznych i intelektualnych.

Stanowią znakomity przykład dla wielu innych ginących lub zagrożonych marginalizacją tradycji. Jako muzycy mają ogromne umiejętności. Przenikają do światowej kultury, inspirując innych artystycznymi pomysłami i rozwiązaniami, a jednoczeście umiejętnie chronią esencję swojej tradycji. Fascynujące jest to, że są nowatorscy, a jednocześnie kunsztownie zachowawczy – wyjaśnia dyrektor.

Opowieści grigotów są nierozerwalnie związane z dźwiękami i rytmem. Dlatego niezwykle istotną rolę w ich twórczości odgrywają instrumenty – kora (21-strunowy instrument przypominający harfę), balafon (zbliżony do ksylofonu) i ngoni (rodzaj lutni).

Magnetyczna twarz to maska związana z kulturą Afryki Zachodniej. Jest współczesnym dziełem sztuki, ale odsłania przeszłość i w pewnym sensie uosabia tradycję. Twórcą tej maski jest amerykański artysta, Woodrow Nash. W rzeźbiarskich formach poszukiwał duszy dawnych afrykańskich wojowników.

Korzystał z dawnych opowieści i tradycyjnych, sekretnych materiałów. W ten sposób stworzył niepowtarzalne, przepiękne rzeźby, które opowiadają o przeszłości. To spowodowało, że dostał nawet przydomek “wizualny storyteller". A w tradycji Afryki "storyteller" jest synonimem słowa griot – przybliża Bral.

Brave Festival gości we Wrocławiu od 11 lat. Wydarzenia towarzyszące odbywają się także w innych miastach Polski. Jego założeniem jest zapobieganie wypędzaniu ludzi z ich własnej kultury. Występujący w trakcie festiwalu artyści dzielą się swoimi wierzeniami oraz tradycją. Pomysłodawca, Grzegorz Bral, podkreśla, że nie jest to festiwal o dziełach sztuki, ale o sztuce i jej istocie. W ramach Brave Festival ma miejsce także projekt Brave Kids oraz Przegląd Filmowy Brave Festival.

Organizatorem Brave Festival jest Stowarzyszenie Kultury Teatralnej „Pieśń Kozła”. Cały dochód ze sprzedaży biletów na festiwalowe wydarzenia przekazywany jest na rzecz programów edukacyjnych prowadzonych przez międzynarodową organizację charytatywną ROKPA.

Strona festiwalu: www.bravefestival.pl

Zobacz także:
Brave Festival Top 5
Brave Festival: Radość z muzyki prosto z Zanzibaru
Gambijskie rytuały na Brave Festival
Dziś pierwsza wystawa Rozgrzewki Brave Festival
Nowości Brave Festival
Griot twarzą tegorocznego Brave Festival

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 2.681s.