Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  Brave Festival Top 5


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Popularnych ogniw litowo-jonowych nie wolno przechowywać rozładowanych?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Brave Festival Top 5
Dodał: Błażej Organisty 15.07.2015
O festiwalu kultury afrykańskiej Brave Festival 2015 informowaliśmy szeroko. Wydarzenie potrwa jeszcze przez dwa dni we Wrocławiu. Przypominamy o pięciu najważniejszych punktach tegorocznej edycji.

« poprzednia strona 1|2 następna strona »

Motywem przewodnim 11. Brave Festival są tradycje griotów – muzyków, opowiadaczy i mędrców z krajów Afryki Zachodniej. Sami o sobie mówią, że są wojownikami.

Walczą przede wszystkim muzyką. Spotkanie z griotami to jak odkrycie świata, który ma silne poczucie tożsamości, a jednocześnie jest twórczo otwarty na zmiany. Używają tradycyjnych instrumentów, ale uczestniczą w setkach projektów muzyków amerykańskich i europejskichmówi Adrian Podgórny, menadżer programowy Brave Festival.

Oto Top 5 Brave Festival 2015:

1. Sona Jobarteh

Jej głos można usłyszeć w przeboju filmowym z 2013 roku „Nelson Mandela: droga do wolności”. Sona Jobarteh jak wielu innych griotów z Zachodniej Afryki doskonale odnajduje się w szerokim nurcie współczesnej muzyki. Jej mocny, krystaliczny głos i harmonijna kombinacja melodii i rytmu, powodują, że ma fanów na całym świecie. Sona Jobarteh jest jednak przede wszystkim strażniczką wielowiekowej tradycji. Pochodzi ze starego klanu griotów z Gambii, ale symbolizuje także impuls nowoczesności w tej tradycji. Jest pierwszą kobietą, która profesjonalnie gra na korze – świętym instrumencie giotów. W czasie Brave Festival 2015 wystąpi dwa razy, w tym po raz pierwszy w życiu razem ze swoim ojcem, griotem i wirtuozem kory. Sona Jobarteh jest też kuratorką tegorocznej edycji Brave Festival.

Koncerty:
  1. Otwarcie Brave Festival 2015, Teatr Polski, ul. G. Zapolskiej 3, 10 lipca 2015 r. – godz. 21:00;
  2. Brave Meetings: Klub Festiwalowy Mleczarnia, ul. Włodkowica 5, 11 lipca 2015 r. – godz. 15:00;
  3. Sona Jobarteh i Sanjally Jobarteh, Teatr Polski, ul. G. Zapolskiej 3, 17 lipca 2015 r. – godz. 18:00.

2. Finał Brave Kids

Spektakl finałowy Brave Kids to mozaika barw, rytmów i form ekspresji. Tylko podczas tego spektaklu na scenie można zobaczyć połączenie tak różnych kultur, nieraz bardzo od siebie odległych.

W tym roku przyjechały do nas grupy niemal z całego świata, m.in. z syberyjskiej Buriacji, Rio de Janeiro, Nepalu, Burundi, Radżastanu czy Sankt Petersburga. Młodzi artyści z różnych tradycji muzycznych czy tańców czerpią jak z otwartej księgi. Wynikają z tego rzeczy niezwykłe i kompletnie zaskakujące, jak na przykład połączenie bojowej capoeiry ze starożytnym tańcem hinduskimopowiada Justyna Warecka, koordynatorka projektu Brave Kids.

Spektakl finałowy projektu Brave Kids: Teatr Polski, ul. G. Zapolskiej 3, 10 lipca 2015 r. – godz. 17:00.

3. Balla Kouyaté

Jest największym na świecie wirtuozem balafonu – instrumentu perkusyjnego podobnego do ksylofonu, jednego najważniejszych w tradycji griotów. Balla Kouyaté z Mali pochodzi z najstarszego klanu griotów – tradycja jest w nim przekazywana z pokolenia na pokolenie już od 700 lat. Imię otrzymał po najstarszym przodku i pierwszym historycznym griocie, towarzyszącym królowi ludu Mandingów – założycielu średniowiecznego imperium Mali. Od 2012 roku tradycje związane z balafonem znajdują się na liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Muzyka Balla Kouyaté została nagrana
i zarchiwizowana w Bibliotece Kongresu w Waszyngtonie, największej bibliotece świata.

Balla Kouyate z balafonem


Balla Kouyaté wystąpi podczas spotkania w Klubie Festiwalowym w Mleczarni przy ul. Włodkowica 5, 16 lipca 2015 r. – godz. 15:00 oraz na Finale Brave Festival: Teatr Polski, ul. G. Zapolskiej 3, 17 lipca 2015 r. – godz. 21:00.
« poprzednia strona 1|2 następna strona »
Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 1.516s.