Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Aparaty i kamery  >  Prototyp aparatu Micro 4/3 od Olympusa


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Pierwszy aparat wykonujący zdjęcia barwne dzięki separacji światła na składowe RGB powstał już w 1904 roku?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Prototyp aparatu Micro 4/3 od Olympusa
Dodał: Jarosław Zachwieja 29.09.2008
Podczas zakończonych właśnie targów Photokina Olympus zaprezentował swój projekt aparatu klasy Mikro Cztery Trzecie. Wiele wskazuje na to, że aparat ten będzie uosabiał wszystkie zalety nowego formatu.


Minęły niemal dwa miesiące, od kiedy firmy rozwijające i promujące standard 4/3 ogłosiły powstanie jego zmodyfikowanej wersji o nazwie Micro Four Thirds, czyli pierwszego systemu aparatów kompaktowych z wymienną optyką. Pierwszym producentem, który zaprezentował działający model takiego cyfraka oraz przeznaczone dla niego obiektywy był Panasonic. Konstrukcja ta nosi nazwę Lumix DMC-G1 i niebawem trafi do sprzedaży. Na łamach Fotografuj.pl mieliśmy niedawno okazję zamieścić przykładowe zdjęcia wykonane prototypem tego aparatru.
 
W międzyczasie, podczas odbywających się w Kolonii targów Photokina drugi z "wielkich" systemów 4/3 i Micro 4/3 zaprezentował prototyp swojej wersji pierwszego aparatu należącego do tego systemu. Dzisiaj natomiast upublicznione zostały oficjalne zdjęcia produktowe tego modelu.


O nowym aparacie nie wiadomo w zasadzie nic. Znane są jedynie jego wymiary oraz pewne cechy zewnętrzne. Trzeba przyznać, że model ten jest wyjątkowo kompaktowy – mierzy zaledwie 120 x 65 x 32 mm. Olympus w wypowiedziach na temat swojego przyszłego produktu podkreśla, że aparat ten jest kierowany do osób, dla których tradycyjna lustrzanka jest zbyt duża i nieporęczna, natomiast aparaty kompaktowe oferują zbyt niską jakość obrazu.


Trudno oprzeć się wrażeniu, że naczelną zasadą przyświecającą twórcom prezentowanego aparatu jest prostota. Poza 2,5-calowym wyświetlaczem LCD na korpusie cyfraka znajduje się zaledwie kilka przycisków. Ponadto całość przywodzi na myśl stare aparaty analogowe oraz dalmierzowce. Nowy Olympus odznacza się przez to sporymi walorami estetycznymi dla miłośników "technologicznej klasyki".


Szczególną uwagę zwraca na siebie aparat w ujęciu z boku – okazuje się bowiem, że korpus aparatu jest niewiele grubszy od podłączonego do niego obiektywu typu pancake (zwanego w naszym kraju "naleśnikiem"). Jeżeli urządzenie w ostatecznej wersji zachowa takie wymiary, to będziemy mieli do czynienia z wyjątkowo łatwym do schowania i dyskretnym cyfrakiem.


Niestety Olympus nie tylko nie ujawnił żadnych danych technicznych tego aparatu, ani też nie zdradził żadnych informacji na temat potencjalnej daty premiery czy sugerowanej ceny. Może to zatem znaczyć, że cały projekt jest jeszcze w dość wczesnej fazie rozwojowej, przez co w wersji handlowej raczej nie ukaże się w tym roku. Pozostaje tylko czekać.

Strona producenta: www.olympus.com

Zobacz także:
Metadata Working Group – wspólny format
Samsung HZ1 – bardzo szerokokątny hiperzoom
Sigma SD15 – czwarte podejście do lustrzanki
Olympus zwraca gotówkę za obiektywy
Fujifilm Super CCD EXR – nowy przetwornik o poszerzonym zakresie tonalnym
Leica S2 – w pół drogi między małym a średnim obrazkiem
Kolejne obiektywy i konwertery dla systemów 4/3, Sony i Pentax
Olympus zapowiada nową lustrzankę
Limitowane zestawy lustrzanek Olympus
Olympus mju 1050SW – edycja "szampańskie złoto"
Obiektywy i akcesoria dla systemu Micro 4/3
Panasonic Lumix DMC-G1 – pierwszy cyfrowy kompakt z wymienną optyką

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 0.742s.