Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Aparaty i kamery  >  Panasonic Lumix DMC-G1 – pierwszy cyfrowy kompakt z wymienną optyką


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Założenia standardu Cztery Trzecie nakładają konstruktorom szczególne ograniczenia na dowolność konstrukcji obiektywów systemowych, dzięki którym nawet obiektywy szerokokątne umożliwiają uzyskanie poprawnego obrazu w każdym miejscu matrycy?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Panasonic Lumix DMC-G1 – pierwszy cyfrowy kompakt z wymienną optyką
Dodał: Jarosław Zachwieja 12.09.2008
Firma Panasonic jako pierwsza zaprezentowała model aparatu należącego do nowego systemu Micro Four Thirds opracowanego we współpracy z Olympusem.

« poprzednia strona 1|2 następna strona »

Jedną z największych fotograficznych niespodzianek tego roku było zaprezentowanie przez firmy Olympus oraz Panasonic specyfikacji systemu Micro Four Thirds, czyli standardu cyfrowego aparatu kompaktowego z wymienną optyką skonstruowaną na bazie systemu 4/3. Premiera pierwszego cyfraka należącego do tej rodziny stanowi ostateczne wypełnienie luki w ofercie producentów sprzętu fotograficznego, na którą narzekało wiele osób interesujących się fotografią. Wygląda na to, że premiera nowego systemu będzie okaże się być bardzo udana.


Panasonic Lumix DMC-G1 z wyglądu przypomina dwie inne konstrukcje tego producenta przeznaczone dla ambitnych fotoamatorów. Z jednej strony znacznie większą od niego lustrzankę Lumix DMC-L10. Z drugiej zaś aparat kompaktowy Panasonic Lumix DMC-FZ28, od którego jest wyraźnie większy. Jego rozmiary wynoszą 124 x 84 x 45 mm, masa zaś 440 gramów (tyle, co nieznacznie większy Olympus E-420). Jest to więc – przy zastosowaniu odpowiedniego obiektywu – aparat bez problemu mieszczący się w kieszeni kurtki.
 
Model ten wyposażono w przetwornik obrazu Live MOS o rozdzielczości 12 megapikseli i rozmiarach takich samych, jak w lustrzkach systemu 4/3 (2-krotny współczynnik pozornego zwiększenia ogniskowej). Czułość aparatu może być ustawiana w zakresie 100-3200 ISO, natomiast czas naświetlania od 1/4000 do 60 sekund (plus tryb Bulb). Balans bieli reguluje się automatycznie, manualnie w Kelvinach, ustawia według wzorca lub wybiera spośród pięciu predefiniowanych ustawień. Korekta ekspozycji podczas korzystania z trybów półautomatycznych może być przeprowadzona w zakresie wynoszącym od -3 do +3 EV.


Dość imponująco zapowiadają się możliwości aparatu w zakresie jego wygody obsługi oraz funkcjonalności. Panasonic Lumix DMC-G1 dysponuje 3-calowym, odchylanym wyświetlaczem LCD o rozdzielczości 460 tysięcy punktów (HVGA) i prędkości odświeżania 60 kl./s. Znacznie bardziej niesamowicie wygląda jednak specyfikacja elektronicznego wizjera (EVF), który w aparatach systemu 4/3 zastępuje wizjer optyczny: rozdzielczość 1 440 tysięcy punktów (obraz 800x600 pikseli) oraz rozmiary odpowiadające w przybliżeniu wizjerowi z pełnoklatkowego Canona EOS 5D. W odróżnieniu od większości lustrzanek wizjer ten zapewnia 100-procentowe pole krycia kadru. Zastosowany w tym wizjerze wyświetlacz wykonany został w zupełnie nowej technologii LCOS (liquid crystal on silicon) i jest to jego pierwsze użycie w sprzęcie amatorskim (dotyczas stosowany był jedynie w bardzo drogich, profesjonalnych kamerach tego producenta).
 
Oprócz manualnych i półautomatycznych trybów pracy, firma Panasonic wyposażyła swoje najmłodsze "dziecko" w sprawdzony tryb iA (Intelligent Auto), który stanowi odpowiednik bardzo zaawansowanego i skutecznego trybu automatycznego. Ponadto użytkownik nowego Lumiksa może wykonywać zdjęcia w trybie seryjnym z maksymalną prędkością 3 klatek na sekundę – pojemność bufora umożliwia wykonanie maksymalnie 7 zdjęć w trybie RAW oraz nieograniczonej ich liczby w trybie JPEG.


Jak przystało na nowoczesne urządzenie, Lumix DMC-G1 wyposażony został w złącze HDMI. Z niejasnych dla nas natomiast powodów aparat ten nie umożliwia rejestrowania ujęć wideo. Producent zapowiedział natomiast, że już w przyszłym roku zaprezentuje kolejny model aparatu w tym standardzie, który umożliwi rejestrowanie filmów w rozdzielczości High Definition.
« poprzednia strona 1|2 następna strona »
Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 0.056s.