Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Aparaty i kamery  >  Panasonic Lumix DMC-G1 – pierwszy cyfrowy kompakt z wymienną optyką


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Olympus E-3 dzięki swojej budowie jest wyjątkowo odporny na niesprzyjające czynniki zewnętrzne, takie jak kurz i woda?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Panasonic Lumix DMC-G1 – pierwszy cyfrowy kompakt z wymienną optyką
Dodał: Jarosław Zachwieja 12.09.2008
Firma Panasonic jako pierwsza zaprezentowała model aparatu należącego do nowego systemu Micro Four Thirds opracowanego we współpracy z Olympusem.

« poprzednia strona 1|2 następna strona »

Jedną z największych fotograficznych niespodzianek tego roku było zaprezentowanie przez firmy Olympus oraz Panasonic specyfikacji systemu Micro Four Thirds, czyli standardu cyfrowego aparatu kompaktowego z wymienną optyką skonstruowaną na bazie systemu 4/3. Premiera pierwszego cyfraka należącego do tej rodziny stanowi ostateczne wypełnienie luki w ofercie producentów sprzętu fotograficznego, na którą narzekało wiele osób interesujących się fotografią. Wygląda na to, że premiera nowego systemu będzie okaże się być bardzo udana.


Panasonic Lumix DMC-G1 z wyglądu przypomina dwie inne konstrukcje tego producenta przeznaczone dla ambitnych fotoamatorów. Z jednej strony znacznie większą od niego lustrzankę Lumix DMC-L10. Z drugiej zaś aparat kompaktowy Panasonic Lumix DMC-FZ28, od którego jest wyraźnie większy. Jego rozmiary wynoszą 124 x 84 x 45 mm, masa zaś 440 gramów (tyle, co nieznacznie większy Olympus E-420). Jest to więc – przy zastosowaniu odpowiedniego obiektywu – aparat bez problemu mieszczący się w kieszeni kurtki.
 
Model ten wyposażono w przetwornik obrazu Live MOS o rozdzielczości 12 megapikseli i rozmiarach takich samych, jak w lustrzkach systemu 4/3 (2-krotny współczynnik pozornego zwiększenia ogniskowej). Czułość aparatu może być ustawiana w zakresie 100-3200 ISO, natomiast czas naświetlania od 1/4000 do 60 sekund (plus tryb Bulb). Balans bieli reguluje się automatycznie, manualnie w Kelvinach, ustawia według wzorca lub wybiera spośród pięciu predefiniowanych ustawień. Korekta ekspozycji podczas korzystania z trybów półautomatycznych może być przeprowadzona w zakresie wynoszącym od -3 do +3 EV.


Dość imponująco zapowiadają się możliwości aparatu w zakresie jego wygody obsługi oraz funkcjonalności. Panasonic Lumix DMC-G1 dysponuje 3-calowym, odchylanym wyświetlaczem LCD o rozdzielczości 460 tysięcy punktów (HVGA) i prędkości odświeżania 60 kl./s. Znacznie bardziej niesamowicie wygląda jednak specyfikacja elektronicznego wizjera (EVF), który w aparatach systemu 4/3 zastępuje wizjer optyczny: rozdzielczość 1 440 tysięcy punktów (obraz 800x600 pikseli) oraz rozmiary odpowiadające w przybliżeniu wizjerowi z pełnoklatkowego Canona EOS 5D. W odróżnieniu od większości lustrzanek wizjer ten zapewnia 100-procentowe pole krycia kadru. Zastosowany w tym wizjerze wyświetlacz wykonany został w zupełnie nowej technologii LCOS (liquid crystal on silicon) i jest to jego pierwsze użycie w sprzęcie amatorskim (dotyczas stosowany był jedynie w bardzo drogich, profesjonalnych kamerach tego producenta).
 
Oprócz manualnych i półautomatycznych trybów pracy, firma Panasonic wyposażyła swoje najmłodsze "dziecko" w sprawdzony tryb iA (Intelligent Auto), który stanowi odpowiednik bardzo zaawansowanego i skutecznego trybu automatycznego. Ponadto użytkownik nowego Lumiksa może wykonywać zdjęcia w trybie seryjnym z maksymalną prędkością 3 klatek na sekundę – pojemność bufora umożliwia wykonanie maksymalnie 7 zdjęć w trybie RAW oraz nieograniczonej ich liczby w trybie JPEG.


Jak przystało na nowoczesne urządzenie, Lumix DMC-G1 wyposażony został w złącze HDMI. Z niejasnych dla nas natomiast powodów aparat ten nie umożliwia rejestrowania ujęć wideo. Producent zapowiedział natomiast, że już w przyszłym roku zaprezentuje kolejny model aparatu w tym standardzie, który umożliwi rejestrowanie filmów w rozdzielczości High Definition.
« poprzednia strona 1|2 następna strona »
Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 0.153s.