Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Obiektywy i akcesoria  >  Kolejne obiektywy i konwertery dla systemów 4/3, Sony i Pentax


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Olympus, jako pierwszy na świecie producent lustrzanek cyfrowych, zastosował profilaktykę w zakresie ochrony zdjęć przed brzydkimi plamami, będącymi śladem obecności kurzu na matrycy?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Kolejne obiektywy i konwertery dla systemów 4/3, Sony i Pentax
Dodał: Marcin Pawlak 23.09.2008
Sigma regularnie poszerza listę mocowań bagnetowych, dla których dostępne są produkowane przez nią obiektywy. Nie inaczej jest i tym razem – przy okazji targów Photokina Sigma zaprezentowała kilka nowych wersji znanych już wcześniej szkieł.


Najciekawszą z zaprezentowanych modernizacji jest niewątpliwie Sigma 50 mm f/1.4 EX DG HSM z mocowaniem dla systemu 4/3. Obiektyw ten, w wypadku lustrzanki małoobrazkowej będący "jasnym standardem", z aparatem typu 4/3 oferuje dwukrotnie węższy kąt widzenia, zatem pełnić może rolę bardzo jasnego, "średniego" obiektywu portretowego.

Jasna 50-ka Sigmy z bagnetem 4/3 pełnić będzie rolę jasnego, ''krótkiego'' teleobiektywu.

Z kolei użytkownicy lustrzanek Pentax i Sony mają do dyspozycji dwa nowe obiektywy ultraszerokokątne. Pierwszym z nich jest kołowe "rybie oko" Sigma 4.5mm f/2.8 EX DC CIRCULAR FISHEYE HSM, drugim natomiast szkło o kącie widzenia 180 stopni po przekątnej kadru, 10 mm f/2.8 EX DC FISHEYE HSM. Oba obiektywy są dedykowane lustrzankom z przetwornikiem APS-C, co powinni wziąć pod uwagę amatorzy nowego korpusu Sony A900. Napęd HSM powoduje, iż ustawianie ostrości jest szybkie, ciche i precyzyjne. Pamiętać jednak należy, iż napęd AF tego typu współpracuje jedynie z lustrzankami zgodnymi z systemami SSM i SDM, a zatem przekazującymi odpowiednie zasilanie i sterowanie.
 
Nowej wersji doczekały się również telekonwertery 1.4x oraz 2.0x przeznaczone dla systemu Sony. Po modernizacji przenoszą one sygnały odpowiadające za sterowanie i zasilanie silników typu HSM i SSM (dotychczasowe wersje przenosiły jedynie napęd mechaniczny). Jednak nowe konwertery nie zawierają sprzęgu mechanicznego, zatem z obiektywami pozbawionymi napędu HSM (oraz "mechanicznymi" szkłami Sony i Minolty) należy używać starszych modeli konwerterów. Z tego samego powodu nowych i starszych konwerterów nie należy ze sobą łączyć.

Strona producenta: www.sigma-photo.co.jp

Zobacz także:
Sigma DP2 - nowa odsłona kultowego cyfraka
Dwa obiektywy z serii DA* wzbogacą ofertę Pentaksa
smc P-DA L 18-55mm f/3.5-5.6 AL i smc PENTAX-DA L 50-200mm f/4-5.6 AL - lekkie szkła Pentaksa
Pentax – ultraszerokokątny obiektyw oraz nowy telekonwerter 1.4x
Nikon AF-S Nikkor 50mm f/1,4G
Olympus zapowiada nową lustrzankę
Nowa lustrzanka Pentax K-m
Carl Zeiss Tele-Tessar T* 4/85 ZM – tym razem coś dla dalmierzowców
EF 24mm f1.4 L II USM - jasny obiektyw szerokokątny od Canona

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 0.809s.