Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Obiektywy i akcesoria  >  Kolejne obiektywy i konwertery dla systemów 4/3, Sony i Pentax


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Pierwszą cyfrową lustrzanką, która umożliwiała swobodny podgląd fotografowanej sceny w każdych warunkach był Olympus E-330?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Kolejne obiektywy i konwertery dla systemów 4/3, Sony i Pentax
Dodał: Marcin Pawlak 23.09.2008
Sigma regularnie poszerza listę mocowań bagnetowych, dla których dostępne są produkowane przez nią obiektywy. Nie inaczej jest i tym razem – przy okazji targów Photokina Sigma zaprezentowała kilka nowych wersji znanych już wcześniej szkieł.


Najciekawszą z zaprezentowanych modernizacji jest niewątpliwie Sigma 50 mm f/1.4 EX DG HSM z mocowaniem dla systemu 4/3. Obiektyw ten, w wypadku lustrzanki małoobrazkowej będący "jasnym standardem", z aparatem typu 4/3 oferuje dwukrotnie węższy kąt widzenia, zatem pełnić może rolę bardzo jasnego, "średniego" obiektywu portretowego.

Jasna 50-ka Sigmy z bagnetem 4/3 pełnić będzie rolę jasnego, ''krótkiego'' teleobiektywu.

Z kolei użytkownicy lustrzanek Pentax i Sony mają do dyspozycji dwa nowe obiektywy ultraszerokokątne. Pierwszym z nich jest kołowe "rybie oko" Sigma 4.5mm f/2.8 EX DC CIRCULAR FISHEYE HSM, drugim natomiast szkło o kącie widzenia 180 stopni po przekątnej kadru, 10 mm f/2.8 EX DC FISHEYE HSM. Oba obiektywy są dedykowane lustrzankom z przetwornikiem APS-C, co powinni wziąć pod uwagę amatorzy nowego korpusu Sony A900. Napęd HSM powoduje, iż ustawianie ostrości jest szybkie, ciche i precyzyjne. Pamiętać jednak należy, iż napęd AF tego typu współpracuje jedynie z lustrzankami zgodnymi z systemami SSM i SDM, a zatem przekazującymi odpowiednie zasilanie i sterowanie.
 
Nowej wersji doczekały się również telekonwertery 1.4x oraz 2.0x przeznaczone dla systemu Sony. Po modernizacji przenoszą one sygnały odpowiadające za sterowanie i zasilanie silników typu HSM i SSM (dotychczasowe wersje przenosiły jedynie napęd mechaniczny). Jednak nowe konwertery nie zawierają sprzęgu mechanicznego, zatem z obiektywami pozbawionymi napędu HSM (oraz "mechanicznymi" szkłami Sony i Minolty) należy używać starszych modeli konwerterów. Z tego samego powodu nowych i starszych konwerterów nie należy ze sobą łączyć.

Strona producenta: www.sigma-photo.co.jp

Zobacz także:
Sigma DP2 - nowa odsłona kultowego cyfraka
Dwa obiektywy z serii DA* wzbogacą ofertę Pentaksa
smc P-DA L 18-55mm f/3.5-5.6 AL i smc PENTAX-DA L 50-200mm f/4-5.6 AL - lekkie szkła Pentaksa
Pentax – ultraszerokokątny obiektyw oraz nowy telekonwerter 1.4x
Nikon AF-S Nikkor 50mm f/1,4G
Olympus zapowiada nową lustrzankę
Nowa lustrzanka Pentax K-m
Carl Zeiss Tele-Tessar T* 4/85 ZM – tym razem coś dla dalmierzowców
EF 24mm f1.4 L II USM - jasny obiektyw szerokokątny od Canona

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 0.59s.