Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Obiektywy i akcesoria  >  LEICA APO-SUMMICRON-M 50 mm f/2 ASPH


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Nazwa "Cztery Trzecie" nie ma nic wspólnego z proporcjami boków obrazu rejestrowanego przez matryce aparatów należących do tego systemu?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

LEICA APO-SUMMICRON-M 50 mm f/2 ASPH
Dodał: Marcin Pawlak 11.05.2012
Leica zaprezentowała stałoogniskowy obiektyw 50 mm o ekstremalnie wyśrubowanych parametrach optycznych, wyznaczający nowe standardy w budowie optyki fotograficznej.


Leica Camera przedstawia przełomowy obiektyw, będący kamieniem milowym w konstrukcji optyki fotograficznej: LEICA APO-SUMMICRON-M 50 mm f/2 ASPH. Inżynierowie Leiki po raz kolejny przesunęli granice technicznych możliwości w konstruowaniu obiektywów o najwyższych parametrach technicznych i użytkowych! W rezultacie powstał obiektyw "referencyjny", o ekstremalnie wyśrubowanych parametrach optycznych, nieosiągalnych nigdy wcześniej, wyznaczający nowe standardy w budowie optyki fotograficznej.
 
Nowy obiektyw charakteryzuje się najwyższymi parametrami spośród wszystkich szkieł systemu Leica-M, produkowanych współcześnie i w przeszłości. Krzywe MTF, prezentujące kontrast detali w obszarze kadru (lub innymi słowy ostrość obrazu), potwierdzają te osiągi: obiektyw LEICA APO-SUMMICRON-M 50 mm f/2 ASPH. odwzorowuje detale z ponad 50% kontrastem w całym obszarze kadru, przy pełnym otwarciu przysłony! To wynik, jakiego nie osiągnął wcześniej żaden inny obiektyw. Oznacza to, że nowy Summicron to najostrzejszy obiektyw w historii!


Jednocześnie obiektyw ten został bardzo starannie skorygowany. Korekcja apochromatyczna zminimalizowała aberrację chromatyczną na kontrastowych krawędziach, gwarantując naturalną reprodukcją drobnych detali. W efekcie użytkownicy tego obiektywu będą mogli cieszyć się najdoskonalszą jakością odwzorowania obrazu, nawet przy największych powiększeniach.
Swe wyjątkowe osiągi nowy Summicron zawdzięcza 150-letniej tradycji kultury technicznej Leiki, doświadczeniu jej konstruktorów, najdoskonalszym materiałom i wyjątkowemu reżimowi technologicznemu, zastosowanemu podczas produkcji.


Konstrukcyjnie nowy obiektyw bazuje na poprzednim Summicronie-M 50 mm, znajdującym się w ofercie od roku 1979 i będącym dziś najstarszym obiektywem w portfolio systemu M. Klasyczna specyfikacja standardowego obiektywu 50 mm o jasności f/2.0 okazała się idealną bazą – konstruktorzy mogli skupić się wyłącznie na poprawie parametrów optycznych. Budowa układu optycznego została policzona od nowa, z wykorzystaniem najnowocześniejszych technik inżynieryjnych. Wykorzystano doświadczenia z konstrukcji Summiluxów-M: 35 f/1.4 ASPH. i 50 f/1.4 ASPH. – na przykład w grupie soczewek znajdujących się za przysłoną zastosowano element szybujący, zmieniający swoją pozycję względem przedniej grupy podczas ogniskowania. Konstrukcja taka umożliwia zachowanie najwyższych parametrów optycznych w całym zakresie odległości ogniskowania – także na najkrótszych dystansach.
 
Realizacja korekcji apochromatycznej wymagała stworzenia nowych gatunków szkła. Powstały one w wyniku modyfikacji oryginalnych receptur, pochodzących z laboratoriów Leitza. Pod względem technologicznym było to jedno z największych wyzwań, wymagało wielu prób i wieloletniego doświadczenia. Ciągłe doskonalenie szkła optycznego i procesów jego produkcji zostało w Leice doprowadzone do granic inżynierii i sztuki. To właśnie tym technologiom zawdzięczamy jakość naszej optyki – w tym także najnowszego APO-Summicrona.
 
Soczewki nowego obiektywu wykonywane są z selekcjonowanych i sezonowanych płyt szklanych. Szlifuje się je z precyzją nie stosowaną wcześniej w przemyśle optycznym i natychmiast (aby zapobiec utlenianiu) pokrywa dziesiątkami nanomilimetrowych powłok ochronnych i antyodblaskowych. Także części metalowe wykonywane są z wyjątkową dokładnością, ze specjalnych, stabilizowanych stopów, odpornych na zmiany temperatur, a następnie starannie wykończane galwanicznie i lakierniczo.
 
Ręczny montaż obiektywów odbywa się w fabryce Leiki w Solms, nieopodal Frankfurtu nad Menem, pod okiem doświadczonego inżyniera, który nadzoruje cały proces, wielokrotnie sprawdzając obiektyw na poszczególnych etapach za pomocą spektrofotometru. Inżynier ten potwierdza zgodność gotowego produktu z parametrami własnoręcznym podpisem.
 
Wszystkie te elementy – od założeń konstrukcyjnych, przez dobór i zastosowanie najlepszych materiałów, wyjątkową precyzję wykonania w najnowocześniejszych technologiach – aż po niespotykany współcześnie reżim ręcznego montażu i kontrolę jakości – gwarantują, że APO-SUMMICRON-M 50 mm f/2 ASPH. potwierdzi pozycję firmy Leica Camera, jako producenta najlepszych obiektywów na świecie.
 
Pierwsze obiektywy LEICA APO-SUMMICRON-M 50 mm f/2 ASPH. trafią do autoryzowanych sprzedawców Leiki pod koniec lipca 2012.

Dane techniczne
Zakres przysłon: f/2.0 – f/16 (co ½ EV)
Ogniskowa: 50 mm
Pole widzenia obiektywu (po przekątnej / w poziomie / w pionie): 47° / 40° / 27°
Minimalna odległość ogniskowania 0.7 m
Najmniejsze pole obrazowe: 217 mm × 407 mm
Maksymalne powiększenie: 1:11.3
Liczba soczewek (elementy / grupy): 8 w 5 grupach
Źrenica wyjściowa (odległość od kołnierza bagnetu): 24.4 mm
Liczba listków przysłony: 11
Mocowanie: Bagnet Leica M
Mocowanie filtrów: Wewnętrzny gwint E39
Osłona przeciwsłoneczna: Zintegrowana, wysuwana, metalowa
Wymiary (Ø × długość od kołnieża bagnetu): 53 mm × 47 mm
Ciężar: 300 g



Zobacz także:
Lab.fotografuj.pl – zobacz, co możesz zrobić ze zdjęciem
Adobe Photoshop Lightroom 4 - co nowego?
Adobe Photoshop CS6 - co nowego dla fotografa?
Sony Handycam NEX-VG20, czyli jak z aparatu zrobić kamerę
Polska na weekend: PODLASIE - gdzieś tam za Bugiem
Zwycięzcy konkursu fotografii prasowej BZ WBK Press Foto 2012
Zorza polarna – jak i kiedy fotografować światło północy?
Jak fotografować w deszczu i mgle

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 1.858s.