Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  Kartki z Niewydanego Albumu


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Pierwsze cyfrowe zdjęcie powstało ponad 30 lat temu?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Kartki z Niewydanego Albumu
Dodał: Błażej Organisty 28.07.2016
Galeria Fundacji Archeologia Fotografii w Warszawie zaprasza ostatnie dni wystawy Eugeniusza Wilczyka pt. Kartki z Niewydanego Albumu, którą można oglądać już tylko dziś i jutro.


Eugeniusz Wilczyk zaczął fotografować krakowski Kazimierz pod koniec lat pięćdziesiątych. Zdjęć szybko przybywało, jednak nigdy nie zostały one opublikowane w postaci albumu, pod kątem którego materiał ten był przygotowywany. Prezentując wstępną makietę w jednym z krakowskich wydawnictw, autor usłyszał podobno coś o „uprawianiu antypropagandy”, więc zniechęcony odbitki i naświetlone negatywy odłożył do szuflady. Przeleżały tak ćwierćwiecze by ujrzeć światło dzienne na wystawie „Kazimierz, kartki z albumu”, zaprezentowanej podczas pierwszego Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie w 1988 roku.

ul. Estery


Moment, w którym Eugeniusz Wilczyk zdecydował się na robienie zdjęć (na podstawie rekwizytów widocznych w kadrze, okres pracy nad materiałem można określić na lata 1959-1964), to czas gdy w dawnej krakowskiej dzielnicy żydowskiej zaczynają następować zmiany. Pojawiają się nowe budynki w prawej (patrząc od Miodowej) pierzei ulicy Szerokiej, uporządkowaniu ulega cmentarz przy Synagodze Remuch, remontowana jest Synagoga Stara. Ponieważ autor zdjęć z Kazimierza urodził się przed wojną i wychował na pobliskich Grzegórzkach, wspomniane prace modernizacyjne nie mogły ujść jego uwadze, więc chwycił za aparat fotograficzny, aby zarejestrować krajobraz zapamiętany z dzieciństwa.

ul. Meiselsa


Bo właśnie w szkole podstawowej przy ulicy Miodowej rozpoczął w 1938 roku edukację, do której też uczęszczał w czasie wojny, tyle, że już bez żydowskich kolegów (w marcu 1941 okupanci niemieccy wysiedlili krakowskich Żydów do getta na Podgórzu, natomiast wspomniana podstawówka przeniesiona została do drewnianego baraku obok kamienicy Landauów). Robiąc zdjęcia Kazimierza na przełomie lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych, Eugeniusz Wilczyk poruszał się po terenie dobrze mu znanym, niegdyś gęsto zaludnionym i gwarnym, a teraz pomimo obecności nowych lokatorów, pozostającym jak gdyby w stanie pustki i zawieszenia, co doskonale widać na jego zdjęciach.

ul. Szeroka, przed bramą do Synagogi Popera


Eugeniusz Wilczyk (1931-1990). Absolwent historii sztuki na UJ. Wieloletni kierownik pracowni fotograficznej w PP PKZ w Krakowie. Autor zdjęć do książki „Tysiąc lat monety polskiej” Tadeusza Kałkowskiego. Krakowski Kazimierz fotografował w latach 1959-1964.

Wernisaż: 23.06 (czwartek), godz. 19.00
Termin wystawy: 24.06.2016-29.07.2016
Miejsce: Galeria Fundacji Archeologia Fotografii
Adres: ul. Andersa 13, obok kl. VII, Warszawa
Godziny otwarcia: pon., wt., czw., pt.: 11.00-17.00, śr.: 11.00-19.00
Kurator: Wojciech Wilczyk
Więcej informacji: www.faf.org.pl

Zobacz także:
"O krok od raju…"
Dziś wernisaż wirtualnej wystawy
Fotograficzna Publikacja Roku 2016
Konkurs ''Wiosenny pejzaż'' rozstrzygnięty!
Poszukiwani nauczyciele fotografii!
Wystawa fotografii koreańskiej
Grand Prix Fotofestiwalu
Dziś dwa wernisaże
Warsztaty u Hartwigów
Nibyland Adama Lacha
Spotkanie z Jackiem Boneckim
III Photo Summer Day

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 0.82s.