Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  Nibyland Adama Lacha


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Mimo zastosowania mniejszego przetwornika obrazu, wizjer Olympusa E-3 dorównuje jasnością i wielkością konkurencyjnym aparatom półprofesjonalnym z matrycami APS-C.
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Nibyland Adama Lacha
Dodał: Błażej Organisty 09.06.2016
Projekt Nibyland to obserwacja codzienności mieszkańców Miasta i Gminy Września – niewielkiego regionu położonego w zachodniej Polsce. Wernisaż wystawy i premiera książki odbędzie się w czwartek, 10 czerwca, o godzinie 19.00 i 19.45.

« poprzednia strona 1|2 następna strona »

Nibyland to zwyczajna opowieść o życiu, emocjach, relacjach, unikająca sztucznych perypetii. To jednocześnie podróż do niezwykłego świata, którego mieszkańcy odkrywają przed widzami magię swojej codzienności. – Jesteśmy świadkami zarówno cichych, intymnych momentów i relacji z najbliższymi, jak i masowych wydarzeń, zbiorowych emocji. W tej pozornie niewyróżniającej się przestrzeni, odnajdujemy wiele osobliwości – opisuje autor zdjęć i książki, Adam Lach.

Nibyland, for. A. Lach


Nibyland to także próba zdefiniowania współczesnego wymiaru wspólnoty oraz tego, co kształtuje tożsamość danego miejsca i jego mieszkańców. Życie małych lokalnych społeczności ulega dziś znaczącym przemianom. Współczesny świat nastawiony na szybkie tempo i rozwój wielkich miast, prowokuje nas do coraz większej anonimowości – jak, wobec tej tendencji, wyglądają relacje w małej społeczności? Czy nasze pochodzenie wciąż definiuje naszą tożsamość? Jakie relacje łączą nas z ludźmi, którzy pochodzą z tego samego obszaru? Czym jest współcześnie pojęcie domu, rodziny, wspólnoty?

Nibyland, for. A. Lach


Dopełnienie fotografii stanowią wiersze napisane przez dwunastoletnią dziewczynkę, mieszkankę wsi Węgierki (gm. Września), która w niezwykły sposób interpretuje otaczającą ją rzeczywistość.

KOLEKCJA WRZESIŃSKA (tekst: Karol Szymkowiak)

Mecenas projektu: Burmistrz Miasta i Gminy Września
Kurator projektu: Karol Szymkowiak

Kolekcja Wrzesińska to wieloletni projekt fotograficzny, w rezultacie którego powstaje artystyczne archiwum fotograficzne Miasta i Gminy Września. Burmistrz Miasta i Gminy Września Tomasz Kałużny co roku zaprasza na rezydencję artystyczną jednego fotografa wybranego przez kuratora. Zadaniem artysty jest stworzenie osobistego zestawu fotografii, który ilustruje gminę i jej mieszkańców. Ma on przy tym zapewnioną całkowitą swobodę twórczą, zarówno w kwestii poruszanych tematów, jak i sposobów ich przedstawienia.

Realizacja siódmej części Kolekcji Wrzesińskiej, a pierwszej, której kuratorem jest Karol Szymkowiak została powierzona Adamowi Lachowi. Efektem jego pracy jest cykl Nibyland składający się z fotografii powstałych od wiosny do końca 2015 roku. Poprzednie edycje, których kuratorem był Waldemar Śliwczyński, zrealizowali: Bogdan Konopka (2009), Andrzej Jerzy Lech (2010), Mariusz Forecki (2011), Nicolas Grospierre (2012), Zbigniew Tomaszczuk (2013) i Katarzyna Majak (2014).

Nibyland, for. A. Lach


Głównym założeniem kuratorskim Kolekcji Wrzesińskiej jest różnorodność wchodzących w jej skład realizacji. Kolekcję tworzą fotografowie prezentujący różne postawy twórcze, choć skoncentrowane w nurcie fotografii dokumentalnej. Każda kolejna część jest z założenia osobistym projektem, suwerennym od wcześniejszych realizacji, zarówno w warstwie fotograficznej, jak i w formie późniejszego wydawnictwa albumowego. Powstający w ten sposób zbiór prezentuje szerokie spektrum polskich fotografów oraz ich różnorodnych podejść do tematu fotografii dokumentalnej jako ilustracji konkretnego miejsca i żyjącej w nim społeczności. Tym samym stale powiększająca się kolekcja staje się wkładem Wrześni w historię polskiej fotografiiwyjaśnia kurator projektu, Karol Szymkowiak.

– Za sprawą Kolekcji Wrzesińskiej mieszkańcy Miasta i Gminy Września mają okazję spojrzeć na siebie samych i przestrzeń, w której żyją, z perspektywy artysty będącego zewnętrznym obserwatorem. Dzięki temu „zewnętrznemu oku” mają sposobność dowiedzieć się czegoś nowego o ludziach, miejscach i zjawiskach, które są tak blisko nich, a jednak często umykają ich uwadze w codziennym życiu. Dzisiaj kolekcja ma odkrywać, skłaniać do refleksji i zadawać pytaniadodaje kurator.
« poprzednia strona 1|2 następna strona »
Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 0.111s.