Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Aparaty i kamery  >  Hasselblad H4D-60 i True Focus – nowa lustrzanka i nowy system autofokusa


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Nazwa "Cztery Trzecie" nie ma nic wspólnego z proporcjami boków obrazu rejestrowanego przez matryce aparatów należących do tego systemu?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Hasselblad H4D-60 i True Focus – nowa lustrzanka i nowy system autofokusa
Dodał: Marcin Kwiecień 28.09.2009
Firma Hasselblad zaprezentowała średnioformatową lustrzankę cyfrową H4D-60, która jest pierwszym modelem z rodziny H4D. Aparat został wyposażony w 60-megapikselową matrycę CCD i zupełnie nowy system regulacji ostrości True Focus z procesorem APL (Absolute Position Lock).


Hasselblad przygotował linię H4D jako rozwinięcie H3D. Najnowsza lustrzanka z rodziny H bazuje na matrycy CCD o rozmiarach 40,2 x 53,7 mm. Rozdzielczość tego sensora wynosi 60,1 megapiksela, a czułość jest zmienna w przedziale od 50 do 800 ISO.

Hasselblad H4D-60

True Focus – rewolucja w systemie autofokusa
Wielopolowe systemy autofokusa wg inżynierów Hasselblada nie rozwiązują pewnego problemu z ostrzeniem, który jest przy tym bardziej znaczący w lustrzankach pełnoklatkowych. Otóż punkty zbierania ostrości są skupione w okolicach środka kadru, więc w wypadku ostrzenia na obiekt pozostający poza ich zasięgiem zachodzi konieczność przekadrowania. Wprowadzając nowy system Hasselblad proponuje inne podejście, które ma być skuteczne zwłaszcza przy bliskich planach (moda, zdjęcia produktowe), gdzie przekadrowanie może spowodować nieoczekiwane rezultaty.
 
Wymyślono, że wykorzystując sensory ruchu określające zmianę położenia aparatu z pozycji w której nastąpiło ostrzenie do ustawienia przy wyzwoleniu migawki, można wyliczyć zmianę płaszczyzny ostrości. Zajmuje się tym szybki procesor nazwany Absolute Position Lock (APL), który wylicza odpowiednią poprawkę na tyle szybko, że nie ma zwłoki w rozpoczęciu naświetlania. Korygowane przez APL są – wynikające z obrotu aparatu – przesunięcia płaszczyzny ostrości poziome i pionowe. Pierwsza wersja systemu nie potrafi skompensować przesunięć bocznych. APL może być aktywowany po naciśnięciu spustu migawki do połowy lub za pomocą dowolnego zaprogramowanego przez użytkownika przycisku, gdy ostrzenie odbyło się manualnie.

Hasselblad H4D-60

Hasselblad H4D-60 będzie dostępny w styczniu 2010 roku za 29 000 euro (ok. 122 000 zł). Model H4D-50, który zastąpi H3DII-50 będzie sprzedawany w pierwszym kwartale przyszłego roku za 20 000 euro (ok. 84 000 zł) i jeśli ktoś do tego czasu kupi ten aparat, to będzie miał prawo do bezpłatnej wymiany na H4D-50.

Phocus 2.0
Wraz z premierą H4D Hasselblad zaktualizował także swoje oprogramowanie do edycji obrazu. Zmiany dotyczą przede wszystkim interfejsu użytkownika, który ma znacząco ograniczyć czas nauki – ma być wręcz liczony w minutach. Phocus 2.0 ma zawierać elementy, które znajdują się w takich programach jak Lightroom, Aperture i Capture One. Nowym elementem jest z rodziny H4D jest Hasselblad Natural Color Solution (HNCS), czyli funkcja umożliwiająca zachowanie spójności w odwzorowaniu kolorów za pomocą jednego profilu kolorów i cyfrowej korekty obiektywów (DAC), która pozwala na usunięcie zniekształceń, winietowania i aberracji chromatycznych ze zdjęć wykonanych z użyciem obiektywów HC/HCD.

Hasselblad Phocus 2.0

Ceny:
Hasselblad H4D-60 – 29 000 euro (ok. 122 000 zł)
Hasselblad H4D-50 – 20 000 euro (ok. 84 000 zł)
Strona producenta: www.hasselblad.com

Zobacz także:
Pentax K-x – amatorska lustrzanka z zaawansowanymi funkcjami
Canon EOS 7D – nowa jakość z matrycą APS-C
Olympus E-600 – kolejna lustrzanka w systemie Cztery Trzecie
Sony DSLR-A500 i A550 – nowe lustrzanki dla fotoamatorów
Sony DSLR-A850 – pełna klatka po raz drugi
Nikon D300S, czyli D300 po liftingu
Nikon D3000 – tania lustrzanka dla początkujących

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 1.665s.