Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Aparaty i kamery  >  Sony DSLR-A500 i A550 – nowe lustrzanki dla fotoamatorów


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Dla potrzeb misji wahadłowca Discovery (STS-48) powstała specjalna, cyfrowa wersja analogowego Nikona F4?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Sony DSLR-A500 i A550 – nowe lustrzanki dla fotoamatorów
Dodał: Marcin Kwiecień 27.08.2009
Dwie nowe zaawansowane lustrzanki DSLR-A500 (12,3 megapiksela) i DSLR-A550 (14,2 megapiksela) są wyposażone w zaawansowane technologie firmy Sony, które pozwalają na połączenie swobody robienia zdjęć w trybie Live View z bogatymi możliwościami realizacji własnej wizji twórczej.


Podstawę obu aparatów stanowią nowe matryce typu CMOS Exmor, które pozwalają wykonywać wyraźne, pełne detali zdjęcia o żywych kolorach i zaskakująco niskim poziomie szumów. Te zaawansowane sensory korzystają z tych samych skutecznych mechanizmów redukcji szumów, co profesjonalny, pełnoklatkowy aparat DSLR-A900. Uzyskiwany z nich sygnał jest przetwarzany przez nowo opracowany, wyjątkowo szybki procesor obrazu BIONZ, który zapewnić znakomitą jakość obrazu oraz błyskawiczne wykonywanie ostrych zdjęć. Dzięki radykalnej redukcji szumów obrazu możliwe jest teraz fotografowanie z wyjątkowo dużą czułością sięgającą poziomu 12 800 ISO, co pozwala uzyskać atrakcyjne rezultaty podczas robienia zdjęć z ręki w trudnych warunkach, na przykład we wnętrzach oświetlonych świecami.


Procesor obrazu BIONZ i funkcja Quick AF Live View umożliwiają teraz jeszcze szybsze fotografowanie dzięki błyskawicznej i precyzyjnej automatycznej regulacji ostrości. Bezproblemowe rejestrowanie dynamicznych akcji jest osiągalne dzięki większej szybkości wykonywania zdjęć seryjnych. W trybie Live View (podgląd na żywo) można osiągnąć szybkość rzędu 4 klatek/s, a w przypadku wizjera optycznego nawet 5 klatek/s. Nowy tryb Speed Priority dostępny w aparacie DSLR-A550 podnosi poprzeczkę jeszcze wyżej, umożliwiając fotografowanie z prędkością do 7 klatek/s (z ustawieniami AF i AE takimi samymi, jak dla pierwszej klatki). Jest to zaawansowane narzędzie twórcze do rejestrowania niuansów zmieniającej się ekspresji portretowanej osoby lub dynamicznych sekwencji akcji.


Funkcja Quick AF Live View, której użyto po raz pierwszy w modelach A300/A350, jest teraz wyposażona w opcję wykrywania twarzy, która koncentruje automatyczną regulację ostrości głównie na twarzach oraz dostraja ustawienia naświetlania i balansu bieli w celu uzyskania wyraźnych, pięknych portretów z naturalnym kolorem skóry. Kolejną funkcją udostępnioną po raz pierwszy w lustrzance cyfrowej przez firmę Sony jest rozpoznawanie uśmiechu, znane już z wielu modeli aparatów Cyber-shot. Funkcja ta wykrywa twarze w trybie podglądu Live View, automatycznie zwalniając migawkę we właściwym momencie, aby uchwycić radosne, naturalne uśmiechy.
 
Nowy tryb Manual Focus Check Live View pomaga precyzyjnie skomponować ujęcie w trybie ręcznego ustawiania ostrości. Wysokiej jakości obrazy można oglądać bezpośrednio z matrycy CMOS, co pozwala na dokładną ocenę ostrości i detali, nawet przy słabym oświetleniu. Podgląd na żywo obejmuje całe kadrowane pole, a w precyzyjnym komponowaniu ujęcia pomagają linie siatki pokrywającej kadr. Dostępny jest także zoom 7x/14x ułatwiający ręczne nastawianie ostrości.


Model A550 jest wyposażony w znakomity (921 tys. punktów), 3-calowy ekran Xtra Fine LCD. Umożliwia on precyzyjną regulację ostrości i podgląd wysokiej jakości oraz zapewnia wspaniałe kolory, kontrast i precyzję szczegółów. Ekran można odchylać w górę i w dół w zakresie 180 stopni, co pozwala na fotografowanie z podglądem na żywo niemal pod dowolnym kątem i z dowolnej pozycji bez utraty jakości. Czujnik oświetlenia otoczenia automatycznie zwiększa jasność ekranu ciekłokrystalicznego w celu zapewnienia wyraźnego obrazu w jasnym świetle.
 
Model A500 oferuje 3-calowy ekran Clear Photo LCD Plus (230 tys. punktów) zapewniający wyraźny obraz o wysokim kontraście, z takim samym zakresem odchylenia jak w A550 umożliwiającym wygodne kadrowanie i przeglądanie zdjęć.
 
Obydwa modele aparatów są również wyposażone w wyraźny, jasny wizjer optyczny z polem widzenia 95% na potrzeby kadrowania i regulacji ostrości, jako alternatywę do fotografowania z podglądem na żywo.


Obsługa obu aparatów jest wyjątkowo prosta dzięki przeprojektowanemu interfejsowi ekranowemu, który zapewnia łatwy dostęp do funkcji i ustawień podczas obsługi z podglądem na żywo. Wyświetlacz graficzny pokazuje w jasny, intuicyjny sposób, jak czas otwarcia migawki i otwór przysłony wpływają na ostateczny obraz.
 
Zestaw opcji twórczych został rozszerzony o nowy tryb Auto HDR, który pozwala rejestrować bogatą gamę zacienionych i dobrze oświetlonych szczegółów w fotografowanych krajobrazach, wnętrzach i innych scenach. Specjalistyczna technika HDR (High Dynamic Range), dostępna wcześniej tylko dla pasjonatów wyposażonych w statyw i oprogramowanie do przetwarzania obrazu, łączy przynajmniej dwa kadry wykonane z różnie ustawionymi czasami naświetlania. Aparaty A500 i A550 wykorzystują zaawansowane algorytmy łączenia i optymalizacji, łącząc dwa kolejne kadry w dwie sekundy, korygując wszelkie rozbieżności między ujęciami. Efektem działania jest jeden obraz (HDR), o znacznie poszerzonym zakresie tonalnym, zbliżony do naturalnego obrazu odbieranego przez ludzkie oko – bez konieczności użycia komputera i statywu. Jest to unikatowe rozwiązanie firmy Sony.


Funkcja D-Range Optimizer udostępniona w poprzednich lustrzankach cyfrowych Sony została rozbudowana w celu zapewnienia jeszcze lepszych rezultatów podczas wykonywania podświetlanych z tyłu portretów oraz innych trudnych zdjęć z wysokim kontrastem. Silny procesor BIONZ optymalizuje teraz dane obrazu w czasie rzeczywistym, nawet w trybie zdjęć seryjnych, przetwarzając parametry jasności i kontrastu w poszczególnych obszarach o różnym naświetleniu w celu zapewnienia zrównoważonych, naturalnie wyglądających zdjęć. Optymalizację można również wybrać ręcznie z pięciu poziomów przetwarzania.
 
Przycisk Smart Teleconvertor błyskawicznie zwiększa powiększenie obrazu 1,4x lub 2x w trybie Quick AF Live View, aby jeszcze bardziej rozszerzyć zakres zoomu oferowany przez aparat na potrzeby wykonywania zbliżeń wypełniających cały kadr.


Podobnie jak wszystkie pozostałe lustrzanki cyfrowe firmy Sony, obydwa nowe modele są wyposażone w zaawansowany stabilizator obrazu SteadyShot INSIDE. Umożliwia on wykonywanie ostrych zdjęć z ręki przy czasie migawki wydłużonym nawet o 4 stopnie EV, z dowolnym obiektywem.
 
Po zakończeniu fotografowania można łatwo podłączyć obydwa aparaty do telewizora BRAVIA za pomocą interfejsu HDMI (wymaga to opcjonalnego kabla) w celu obejrzenia zdjęć na dużym ekranie. Modele zgodne z telewizorami BRAVIA automatycznie przełączają się w tryb PhotoTV HD, umożliwiając zoptymalizowane odtwarzanie zdjęć z dokładnymi szczegółami, kolorami i czystym obrazem. Funkcja BRAVIA Sync pozwala wygodnie sterować pokazami slajdów za pomocą pilota do telewizora.


Obydwa aparaty umożliwiają rejestrowanie jeszcze większej liczby ujęć bez obawy o zasilanie. Akumulator InfoLITHIUM NP-FM500H do aparatu A500 pozwala wykonać do 1000 zdjęć (dane przybliżone uzyskane w teście CIPA) – są to więc obecnie najbardziej pojemne akumulatory do cyfrowych lustrzanek z serii α. Akumulator do aparatu A550 pozwala wykonać do 950 zdjęć bez ładowania.
 
Nowy uchwyt pionowy (grip) o symbolu VG-B50AM pomieści dwie baterie NP-FM500H – jeśli konieczny będzie większy zapas energii. Grip pozwoli na wykonanie do 2000 tysięcy zdjęć w przypadku modelu A500 i do 1900 fotografii przy połączeniu z lustrzanką A550. Urządzenie automatycznie skorzysta z zapasu, jeśli pierwsza bateria uległa wyczerpaniu. Użytkownik jednocześnie zachowuje pełną kontrolę nad sytuacją, bowiem ekran aparatu pokazuje pozostałą w procentach ilość energii. Dodatkowy przycisk wyzwalania migawki pozwala na pełen komfort fotografowania bez względu na to w jakiej pozycji – poziomej czy pionowej – jest utrzymywany aparat.


Wygodnym nośnikiem przy realizowaniu fotograficznej pasji są karty pamięci Sony o dużej pojemności: Memory Stick PRO-HG Duo HX: 4GB, 8GB, 16GB, 32GB. Memory Stick PRO-HG Duo HX32 pozwala na zarejestrowanie około 270 zdjęć w czasie 1 minuty (RAW+JPEG/L (12M). Dostarczany z adapterem USB Memory Stick PRO-HG Duo HX32 umożliwia transfer ok. 1700 zdjęć (przy ustawieniu na 12 megapikseli RAW+JPEG) w 26 minut.
 
Wymienione modele będą dostępne od października br. A500 będzie kosztował ok. 3000 zł, a A550 - ok. 3500 zł.

Dane techniczne lustrzanek Sony A500 i Sony A550
Funkcje A500 A550
Rozdzielczość efektywna Około 12,3 megapiksela Około 14,2 megapiksela
Obsługiwane obiektywy Obiektywy Sony α, obiektywy Minolta i Konica Minolta AF Obiektywy Sony α, obiektywy Minolta i Konica Minolta AF
Matryca CMOS „Exmor” formatu APS-C (23,5 x 15,6 mm) z filtrami kolorów podstawowych RGB Matryca CMOS „Exmor” formatu APS-C (23,4 x 15,6 mm) z filtrami kolorów podstawowych RGB
Procesor Procesor obrazu BIONZ Procesor obrazu BIONZ
Maksymalna czułość ISO W trybie AUTO: ISO 200-1600, przy ustawianiu ręcznym: 200-12800 (w odstępach 1 EV, zalecany wskaźnik ekspozycji) W trybie AUTO: ISO 200-1600, przy ustawianiu ręcznym: 200-12800 (w odstępach 1 EV, zalecany wskaźnik ekspozycji )
Tryby jakości obrazu RAW, RAW+JPEG, JPEG Fine, JPEG Standard RAW, RAW+JPEG, JPEG Fine, JPEG Standard
Złącze HDMI i funkcja Bravia Sync Minizłącze HDMI (typu C), funkcja BRAVIA Sync (menu Sync), tryb PhotoTV HD Minizłącze HDMI (typu C), funkcja BRAVIA Sync (menu Sync), tryb PhotoTV HD
Wielkość obrazu o współczynniku kształtu 3:2 (w pikselach) Rozmiar L: 4272x2848 (12 megapikseli), rozmiar M: 3104x2072 (6,4 megapiksela), rozmiar S: 2128x1416 (3,0 megapiksele) Rozmiar L: 4592x3056 (14 megapikseli), rozmiar M: 3344x2224 (7,4 megapiksela), rozmiar S: 2288x1520 (3,5 megapiksela)
Typ wizjera Optyczny, niewymienny, pentagonalny układ luster Optyczny, niewymienny, pentagonalny układ luster
Wyświetlacz LCD 3-calowy wyświetlacz TFT Clear Photo LCD Plus (921 600 punktów) 3-calowy wyświetlacz TFT LCD (230 400 punktów)
Funkcja Quick AF Live View TAK TAK
Ręczne potwierdzenie ostrości w trybie Live View TAK TAK
Funkcja SteadyShot INSIDE TAK TAK
System przeciwkurczowy Powłoka na filtrze dolnoprzepustowym i mechanizmie stabilizacji matrycy Powłoka na filtrze dolnoprzepustowym i mechanizmie stabilizacji matrycy
Tryby regulacji ostrości Do wyboru automatyczna (AF)/ręczna (MF) regulacja ostrości. Tryby AF: pojedynczy, automatyczny i ciągły Do wyboru automatyczna (AF)/ręczna (MF) regulacja ostrości. Tryby AF: pojedynczy, automatyczny i ciągły
Automatyczna regulacja ostrości System oparty na detekcji fazowej TTL; czujniki liniowe CCD System oparty na detekcji fazowej TTL; czujniki liniowe CCD
Liczba pól ostrości 9 9
Tryby naświetlania Automatyka programowana (AUTO, AUTO z wyłączoną lampą błyskową, program elastyczny (P)), priorytet przysłony, priorytet migawki, tryb ręczny, tryb selekcji sceny Automatyka programowana (AUTO, AUTO z wyłączoną lampą błyskową, program elastyczny (P)), priorytet przysłony, priorytet migawki, tryb ręczny, tryb selekcji sceny
Tryby pomiaru światła Pomiar wielosegmentowy, skoncentrowany, punktowy Pomiar wielosegmentowy, skoncentrowany, punktowy
Czujnik pomiaru światła 40-segmentowa fotodioda krzemowa w układzie plastra miodu 40-segmentowa fotodioda krzemowa w układzie plastra miodu
Selekcja sceny Portret, krajobraz, makro, sport, zachód słońca, portret nocny Portret, krajobraz, makro, sport, zachód słońca, portret nocny
Liczba twórczych ustawień stylu 6 6
Czas migawki 1/4000–30 s 1/4000–30 s
Bracketing 3 ciągłe, z krokiem 0,3 lub 0,7 EV 3 ciągłe, z krokiem 0,3 lub 0,7 EV
Ustawienia balansu bieli Automatyczne / 6 ustawień fabrycznych / temperatura barwowa / filtr koloru / własny balans bieli Automatyczne / 6 ustawień fabrycznych / temperatura barwowa / filtr koloru / własny balans bieli
Zdjęcia seryjne Maksymalnie 5 klatek/s z wizjerem optycznym, 4 klatki/s z podglądem na żywo Maksymalnie 5 klatek/s z wizjerem optycznym, 4 klatki/s z podglądem na żywo oraz 7 klatek/s w trybie priorytetu szybkości
Przybliżona liczba zdjęć* do 1000 zdjęć (z wizjerem) do 950 zdjęć (z wizjerem)
Wbudowana lampa błyskowa Automatycznie podnoszona ― LP 12 metrów przy czułości ISO 100, kąt błysku odpowiadający polu widzenia obiektywu 18 mm Automatycznie podnoszona ― LP 12 metrów przy czułości ISO 100, kąt błysku odpowiadający polu widzenia obiektywu 18 mm
Tryby pracy lampy błyskowej Wyłączona, błysk automatyczny, błysk wypełniający, synchronizacja z długimi czasami migawki, błysk zamykający, sterowanie bezprzewodowe*, synchronizacja HSS (z krótkimi czasami migawki)* *Z zewnętrznymi lampami błyskowymi HVL-F58AM, HVL-F56AM, HVL-F42AM, HVL-F36AM Wyłączona, błysk automatyczny, błysk wypełniający, synchronizacja z długimi czasami migawki, błysk zamykający, sterowanie bezprzewodowe*, synchronizacja HSS (z krótkimi czasami migawki)* *Z zewnętrznymi lampami błyskowymi HVL-F58AM, HVL-F56AM, HVL-F42AM, HVL-F36AM
Nośniki pamięci Memory Stick PRO Duo, Memory Stick PRO-HG Duo, SD, SDHC Memory Stick PRO Duo, Memory Stick PRO-HG Duo, SD, SDHC
Wymiary (szer. x wys. x głęb.) Około 137 x 104 x 84 mm (szer. x wys. x głęb., bez elementów wystających) Około 137 x 104 x 84 mm (szer. x wys. x głęb., bez elementów wystających)
Masa Około 597 g Około 599 g


Cena Sony DSLR-A550: ok. 3500 zł
Cena Sony DSLR-A500: ok. 3000 zł
Strona producenta: www.sony.pl

Zobacz także:
Sony DSLR-A850 – pełna klatka po raz drugi
Nowości od Sony: lustrzanki, obiektywy, lampa błyskowa i grip
Sony Party-shot IPT-DS1 – osobisty automatyczny fotograf
Sony TX1 i Sony WX1 – świetne zdjęcia przy słabym świetle
Pojemne karty Sony Memory Stick PRO-HG Duo HX 32GB
Nowe kamery Sony ze stabilizacją obrazu w trzech kierunkach
VAIO NW – nowa linia notebooków Sony
Wystartował Sony World Photography Awards 2010

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 1.701s.