Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Obiektywy i akcesoria  >  Nowe kamery Sony ze stabilizacją obrazu w trzech kierunkach


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Pierwsze cyfrowe zdjęcie powstało ponad 30 lat temu?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Nowe kamery Sony ze stabilizacją obrazu w trzech kierunkach
Dodał: Marcin Kwiecień 08.07.2009
Sony zaprezentowało dwie kamery Full HD HDR-CX520VE/505VE, wyposażone w przetworniki Exmor R CMOS, obiektywy Sony G oraz pierwsze na świecie stabilizatory obrazu SteadyShot, kompensujące drgania w trzech kierunkach.


Niewielka i elegancka obudowa kamery CX520VE skrywa wewnętrzną pamięć o ogromnej pojemności 64 GB, wystarczającej do nagrania do 25 godzin filmu Full HD z 5.1-kanałowym dźwiękiem przestrzennym (model CX505VE ma 32 GB pamięci, co pozwala na rejestrację 12 godzin). Kto chce nakręcić na urlopie lub weekendowym wyjeździe jeszcze więcej materiału, może użyć oferowanej oddzielnie karty Memory Stick.
 
Kamery Handycam CX520VE/505VE są zbudowane na bazie najnowocześniejszych rozwiązań firmy Sony w dziedzinie przetworników obrazu, przyrządów optycznych i techniki procesorowej. Fundamentem jakości obrazu jest przetwornik Exmor R CMOS o bardzo wysokiej rozdzielczości. W tym opracowanym przez Sony mikroukładzie wykorzystano wydajną matrycę ClearVid, która pozwala przechwycić więcej światła niż w przetwornikach o standardowej konstrukcji. W efekcie rejestrowany film Full HD charakteryzuje się czystym obrazem i zawiera mnóstwo szczegółów. Odznacza się też świetnym kontrastem i żywą kolorystyką, podobnie jak fotografie o efektywnej rozdzielczości osiągającej 12 megapikseli.

Kamera Sony Handycam CX520VE – widok ogólny

Zasadnicze, dwukrotne zwiększenie czułości przetwornika oznacza fenomenalną jakość obrazu w słabym świetle i znacznie niższy niż w obrazie ze zwykłych przetworników CMOS poziom szumów. Różnica ta staje się naprawdę widoczna na zdjęciach wykonywanych w słabo oświetlonych pomieszczeniach lub w zapadającym mroku.
 
Pełne wykorzystanie potencjału przetwornika Exmor R jest nie byłoby możliwe bez najnowszego procesora obrazu Sony BIONZ. Do jego zadań należy dalsze osłabienie szumów przy zachowaniu maksymalnej szczegółowości i naturalnej kolorystyki obrazu.
 
Uzupełnienie tego tandemu stanowi obiektyw Sony G. Zastosowanie zaawansowanych elementów optycznych, takich jak soczewki asferyczne czy szkło ED (o bardzo małej dyspersji) przekłada się na czystość i ostrość obrazu, duży kontrast i mniejsze przekłamania barw. Uzyskanie pięknego wyglądu nieostrych fragmentów obrazu ułatwia 6-listkowa przysłona – taka sama jak w zaawansowanych obiektywach do lustrzanek cyfrowych Sony α.
 
W porównaniu ze standardową stabilizacją optyczną SteadyShot, tryb "aktywny" jest nawet 10x bardziej skuteczny i pozwala na nakręcenie wyraźniejszego, pozbawionego skoków filmu nawet w marszu. Co więcej, nowe modele są pierwszymi na świecie kamerami, które podczas nagrywania obrazu filmowego korygują drgania urządzenia w trzech kierunkach. Kompensacja obejmuje zarówno kołysanie kamery, jak i jej drgania w pionie i w poziomie.

Kamera Sony Handycam CX520VE – dotykowy wyświetlacz LCD

Technologia rozpoznawania twarzy umożliwia teraz użycie nowej funkcji "dotknięcia twarzy", nadającej priorytet wybranej osobie. Wystarczy dotknąć na ekranie wybranej twarzy, a kamera automatycznie zoptymalizuje ustawienia ostrości, balansu bieli, ekspozycji i funkcji migawki na uśmiech w celu zapewnienia najlepszego wyniku. Nowy algorytm rozpoznawania twarzy przyczynia się ponadto do poprawy dokładności i szybkości działania systemu AF.
 
Podczas podróży wewnętrzny odbiornik GPS kamery CX520VE / 505VE rejestruje odebrane z satelitów dane geolokalizacyjne. Pozwalają one wyświetlić aktualną pozycję w trybie widoku mapy na czytelnym, jasnym, 3-calowym ekranie Clear Photo LCD plus. Z kolei dostarczony program Picture Motion Browser umożliwia wyświetlanie nagrań i fotografii oraz prześledzenie trasy podróży.
 
Nowością upraszczającą obsługę kamery jest menu ekranowe "My Menu", w którym użytkownik może umieścić sześć często używanych funkcji. Dodatkowy przycisk nagrywania i przyciski zoomu są obecnie wyświetlane w postaci ikon na ekranie. Aby nie zaciemniać obrazu nadmiarem informacji, pojawiają się one tylko po dotknięciu ekranu.
 
Dzięki funkcji odtwarzania głównych scen nagrania można automatycznie tworzyć minifilmy złożone z wybranych ujęć i fotografii wzbogaconych profesjonalnie wyglądającymi efektami i wybranym podkładem muzycznym. Jest to prosty sposób na efektowne zaprezentowanie najciekawszych fragmentów bez konieczności użycia komputera i bez umiejętności montażu nagrania. W pamięci kamery można zapisać osiem "scenariuszy" takich filmów do późniejszego wykorzystania.

Przekrój kamery Sony Handycam CX520VE

Nowością w rodzinie Handycam jest automatyczne przekształcanie przez kamery CX520VE / 505VE sygnałów wideo z przeplotem na sygnał 50p (kolejnoliniowy), przeznaczony do reprodukcji przez interfejs HDMI na telewizorze z trybem 1920 x 1080/50p.
 
Przeglądanie nagrań na komputerze i zarządzanie nimi umożliwia dostarczany, bardzo prosty w użyciu program Picture Motion Browser. Pozwala on między innymi kilkoma kliknięciami przesłać nagranie do serwisu YouTube lub innego serwisu tego typu. Kamery CX520VE/505VE posiadają również wydany przez firmę Apple certyfikat zgodności z programem iMovie for Mac.
 
Modele HDR-CX520VE/505VE są też pierwszymi kamerami HD Sony z pamięcią flash współpracującymi z oferowaną oddzielnie nagrywarką płyt DVDirect Express VRDP1. Ta malutka nagrywarka jest sterowana bezpośrednio przez kompatybilną kamerę Handycam, a do jej podłączenia służy tylko kabel USB. Aby skopiować nagranie na płytę DVD do archiwum lub dla znajomych, wystarczy nacisnąć jeden przycisk. Urządzenie nagrywa zarówno płyty w formacie High Definition AVCHD, jak i płyty DVD o standardowej rozdzielczości.
 
Ceny oraz data wprowadzenia nowych urządzeń do sprzedaży nie są aktualnie znane.

Strona producenta: www.sony.pl

Zobacz także:
Samsung HMX- H105 – pierwsza na świecie kamera z pamięcią SSD
Canon EOS 5D Mark II – pełna kontrola ekspozycji podczas filmowania
Miniaturowa, zewnętrzna lampa błyskowa Sony HVL-F20AM
Trzy nowe lustrzanki Sony Alfa A230, A330 i A380
Trzy wymiary w kamerach Panasonic
Sony Corporation i Carl Zeiss zacieśniają współpracę
Nowy Nikon D5000 – obrotowy ekran i filmy w HD
Sony HD Handycam TG7VE – łatwe geotagowanie filmów i zdjęć
Pierwsze wrażenia, pierwsze testy: Sony A900, czyli pełna klatka według Sony

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 2.479s.