Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Aparaty i kamery  >  Canon EOS 7D – nowa jakość z matrycą APS-C


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Victor Hasselblad swoją karierę rozpoczął praktyką w zakładach Zeissa?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Canon EOS 7D – nowa jakość z matrycą APS-C
Dodał: Marcin Kwiecień 01.09.2009
Canon ujawnia dziś cyfrową lustrzankę EOS 7D – zupełnie nowy model zaprojektowany z myślą o specyficznych wymaganiach fotografów. Oprócz nowej, stworzonej przez firmę Canon, matrycy CMOS w formacie APS-C o rozdzielczości 18 megapikseli, EOS 7D ma przetworniki Dual "DIGIC 4" ulepszające jakość obrazu i przyspieszające działanie aparatu we wszystkich warunkach oświetleniowych, zakres czułości rozszerzalny do wartości 12 800 ISO oraz może wykonywać zdjęcia seryjne z prędkością 8 kl./s bez potrzeby użycia dodatkowych akcesoriów. Zestawu technologii dopełnia doskonała jakość obudowy.

« poprzednia strona 1|2 następna strona »

Aparat EOS 7D ma nową matrycę światłoczułą CMOS o rozdzielczości 18 megapikseli. Szeroki zakres wartości ISO pozwala na uzyskanie doskonałej jakości obrazu zarówno przy niskiej, jak i wysokiej czułości. Matryca ma standardowy rozmiar APS-C (22,4 x 14,9 mm), wytwarza efektywne pole widzenia 1,6 x długości ogniskowej obiektywu.


Matryca w lustrzance EOS 7D ma skondensowany zespół obwodów elektrycznych, ulepszoną czułość i zwiększoną moc fotodiod, co umożliwia fotografowanie przy wysokiej wartości ISO, a także zapobiega wypaleniu jasnych partii zdjęcia przy fotografowaniu w jaskrawym świetle. Zakres ISO (100–6400) można rozszerzyć do 12 800, co ułatwi uchwycenie obiektów w ich naturalnym świetle bez potrzeby użycia lampy błyskowej.
 
Mikrosoczewki matrycy aparatu EOS 7D są ułożone bez przerw, bliżej fotodiod. Te technologiczne udoskonalenia, stworzone i wyprodukowane przez firmę Canon, polepszają stosunek sygnału do szumu, tworząc bardzo wyraziste obrazy przy dużej czułości ISO.


Wysoka wydajność systemu AF i systemu pomiaru
System automatycznego ustawiania ostrości (AF) został zupełnie przeprojektowany – wykorzystuje architekturę serii EOS-1 i posiada oddzielny przetwornik do obliczeń AF. Dzięki tym nowościom, obok AI SERVO II AF, aparat EOS 7D działa dokładnie i bezbłędnie, a szybkość zdjęć seryjnych to 8 klatek na sekundę. Jako rzecz wyjątkowa w modelu tej klasy, wszystkie 19 punktów w czujniku AF aparatu EOS 7D to punkty krzyżowe. Współpracują z obiektywami o jasności f/5,6 lub jaśniejszymi, co umożliwia zaawansowane śledzenie fotografowanego obiektu oraz dokładność odwzorowania i świetną jakość w całym kadrze.
 
Model EOS 7D ma punktowy AF (Spot AF), nowy tryb, który używa mniejszego obszaru matrycy w celu nastawienia ostrości. Jest przydatny do fotografowania małych obiektów, gdzie detal tła może rozproszyć uwagę czujnika AF. Aparat EOS 7D ma także strefowy AF (Zone AF), który automatycznie zawęża działanie autofokusa do jednej z pięciu stref. Zapewnia to automatyczną selekcję fotografowanego obiektu.


System iFCL (Focus Colour Luminance) zbiera informacje o ostrości, barwie i luminancji w celu uzyskania właściwie naświetlonych zdjęć. Wszystkie punkty ostrości dostarczają informacji systemowi pomiaru, aby ustalić odległość fotografowanego obiektu i pozwolić algorytmowi odpowiednio wyważyć ekspozycję. EOS 7D został wyposażony w zupełnie nowy system pomiaru z 63 strefami kompatybilnymi z 19 punktami AF. Zwykle czujniki odległości są bardziej wrażliwe na obiekty o czerwonym kolorze, co może doprowadzić do ich prześwietlenia. Aparat EOS 7D zwalcza tę niedogodność za pomocą dwuwarstwowego czujnika,. Jedna warstwa czujnika jest wrażliwa na światło czerwone i zielone, a druga na niebieskie i zielone. Algorytm pomiaru następnie porównuje wyniki z dwóch warstw i dokonuje odpowiedniego odczytu.


Wierne odwzorowanie fotografowanych obiektów
Aparat EOS 7D firmy Canon ma wizjer oferujący 100% pokrycia kadru. W celowniku widoczny jest duży, jasny obraz dzięki zastosowanemu po raz pierwszy w systemie EOS powiększeniu 1,0 x (z obiektywem 50 mm, ostrość ustawiona na nieskończoność, -1 (1/m) dpt). Wyświetlacz LCD typu "transmissive" (wykorzystujący podświetlenie panelu) w wizjerze podaje informacje ułatwiające kadrowanie, w tym wybór pomiędzy różnymi nakładającymi się widokami, takimi jak punkty AF, koło pomiaru punktowego i siatka kompozycji. EOS 7D jest pierwszym aparatem EOS, który posiada elektroniczną dwuosiową poziomicę, wskazującą zarówno kąt pochylenia, jak i przechylenia. Poziomica jest wyświetlana w wizjerze i na ekranie LCD. Jest szczególnie użyteczna podczas fotografowania krajobrazów – dla zachowania prostej linii horyzontu, lub podczas użytkowania obiektywów typu Tilt (przechyl) i Shift (przesuń) – dla uzyskania pożądanego ułożenia aparatu.


Aparat EOS 7D został wyposażony w nowy, 3-calowy wyświetlacz LCD typu Clear View II z litym ekranem. Usunięcie przerwy wypełnionej powietrzem między pokrywą ochronną ekranu a ciekłymi kryształami pozwoliło zwalczyć odblaski. Nowy wyświetlacz jest widoczny pod kątem 160 stopni nawet w jaskrawym świetle, a pokrywa ze szkła hartowanego zapobiega powstawaniu rys. Podobnie jak w aparacie EOS 5D Mark II, czujnik światła zastanego znajdujący się z boku ekranu ustawia jasność automatycznie zależnie od warunków otoczenia.


Twórcze eksperymenty ze światłem
Aparat EOS 7D firmy Canon został wyposażony w zintegrowany nadajnik zdalnego sterowania lamp błyskowych Speedlite. Po raz pierwszy w aparatach EOS można regulować zewnętrzne lampy błyskowe bez dodatkowych akcesoriów – idealne rozwiązanie dla chcących eksperymentować z kreatywnym oświetleniem. EOS 7D posiada ponadto znacznie unowocześnioną wbudowaną lampę błyskową z regulacją ręczną i szerszym pokryciem kadru, nawet do wartości ogniskowej 15 mm.


Personalizuj doznania
Aparat EOS 7D został stworzony i zaprojektowany z myślą o potrzebach fotografów – podczas prac konstrukcyjnych firma konsultowała się z pięcioma tysiącami fotografów z całego świata. Estetyka i ergonomia EOS 7D zapewnia najlepszą możliwą współpracę z aparatem. Ponadto fotograf ma wpływ na rodzaj interakcji – działania aparatu mogą być spersonalizowane. EOS 7D umożliwia przypisanie często używanych funkcji i ustawień to dogodnych przycisków. Dzięki temu możliwa jest szybka zmiana ustawień, a w konsekwencji oszczędność czasu podczas fotografowania bardzo ważnych chwil.


Imponujące funkcje, imponujące zdjęcia
Aparat Canon EOS 7D to:
 • Matryca światłoczuła APS–C CMOS z 18 MP
  Dzięki nowej konstrukcji fotodiody i mikrosoczewki, stworzona i wyprodukowana przez firmę Canon matryca światłoczuła rejestruje wyróżniające się jakością zdjęcia i oferuje fantastyczną wydajność w warunkach wysokiego i niskiego oświetlenia.
 • 8 klatek na sekundę
  Dzięki przetwornikowi obrazu Dual "DIGIC 4" oraz ulepszonemu systemowi elektrycznemu, możliwe jest fotografowanie seryjne z prędkością 8 klatek na sekundę we wszystkich typach plików, bez potrzeby dodatkowych akcesoriów.
 • Zakres ISO
  Aparat EOS 7D pozwala fotografować obiekty w ich naturalnym oświetleniu. Zakres ISO (100–6 400) można rozszerzyć do wartości 12 800.
 • Filmy EOS
  Aparat EOS 7D posiada ulepszoną funkcję filmowania w jakości Full HD w pełnym trybie ręcznym i z możliwością wyboru szybkości klatek. Ulepszenie funkcji filmowania polega na ułatwieniu bezpośredniego dostępu do funkcji za pomocą dedykowanych przycisków. Automatyczne ustawianie ostrości można włączyć po naciśnięciu spustu migawki do połowy lub używając przycisku AF-ON jak wcześniej.
  Filmować można w trybie ręcznym (Manual), w pełni regulując czas naświetlania i wartość przysłony. Możliwy jest wybór szybkości klatek pomiędzy: 30 (29,97), 25, i 24 (23,976), oraz 60 (59,94) i 50 w jakości 720 p. Czułość ISO można ustawić automatycznie lub ręcznie w zakresie 100–6 400 lub poszerzyć do 12 800. Aparat EOS 7D umożliwia ponadto cięcie filmów.
 • Przetworniki obrazu Dual "DIGIC 4"
  Przetworniki obrazu DIGIC 4 usuwają bardzo widoczne szumy kolorów, redukują szum jaskrawości światła (luminancji) bez utraty szczegółów przy wysokiej czułości ISO. Nawet przy wartości ISO 6 400 poziomy szumów są podobne do szumów przy ISO 1 600 w aparatach wyposażonych w przetwornik DIGIC III. Optymalizacja automatycznego oświetlenia jest teraz także dostępna w trybie ręcznego nastawiania ekspozycji, bez utraty wydajności.
  Przetworniki DIGIC 4 pozwalają na użycie kart UDMA (tryb 6) przy najwyższej prędkości, co pozwala aparatowi EOS 7D wykorzystać moc najszybszych dostępnych kart.
 • Imponujące wzornictwo
  Podczas projektowania korpusu oraz tworzenia technologii wewnętrznych, firma Canon wysłuchała opinii i sugestii fotografów. Podobnie jak legendarny model EOS-1N, solidny i lekki korpus EOS 7D został stworzony ze stopu magnezu, aby chronić aparat przed wilgocią i kurzem. Stop magnezu jest ponadto bezpieczny dla środowiska.Aparat EOS 7D jest zgodny z szeroką gamą akcesoriów, które ułatwiają pracę fotografa. Bezprzewodowy transmiter plików (WFT-E5) pozwala na kontrolę nad aparatem fotograficznym poprzez przeglądarkę internetową z użyciem urządzenia przenośnego z opcją internetu.
 
EOS 7D jest zgodny ze wszystkimi obiektywami EF i EF-S oraz z lampami Canon EX Speedlite. Aparat EOS 7D marki Canon można używać z akumulatorem BG-E7, pilotami i przełącznikami sterowania zdalnego takimi jak pilot RC-1/RC-5.
 
Aparat ma być dostępny w sprzedaży od września. Producent nie podał ceny, która będzie obowiązywała w Polsce, natomiast w USA sam korpus będzie kosztował 1700 dolarów, czyli ok. 4950 zł
Canon EOS 7D - uszczelnienia i wzmocnienia
« poprzednia strona 1|2 następna strona »
Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 1.013s.