Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  Gigapanorama Legionistów – największa na świecie panorama z imprezy sportowej


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Zaprezentowany w 2003 roku Olympus E-1 był pierwszą lustrzanką należącą do systemu Cztery Trzecie – zaprojektowanego od podstaw w pełni cyfrowego standardu SLR?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Gigapanorama Legionistów – największa na świecie panorama z imprezy sportowej
Dodał: Marcin Pawlak 08.03.2011
"Gigapanorama Legionistów" to największa tego typu panorama na świecie, zarejestrowana podczas widowiska sportowego. Została zarejestrowana podczas towarzyskiego spotkania warszawskiej Legii oraz holenderskiego ADO Den Haag.


Internetowy serwis Legionisci.com zaprezentował panoramę przedstawiającą kibiców Legii Warszawa oraz holenderskiego ADO Den Haag podczas towarzyskiego spotkania obydwu zespołów. Mecz odbył się 10.10.2010 r. na stadionie Legii w Warszawie przy ul. Łazienkowskiej 3. Organizatorem spotkania było Stowarzyszenie Kibiców Legii Warszawa przy współpracy KP Legia Warszawa, a cały dochód z imprezy został przeznaczony dla chorego kibica warszawskiego zespołu, Wojciecha "Legii" Wisińskiego.


"Gigapanorama Legionistów" to największa tego typu panorama na świecie, zarejestrowana podczas widowiska sportowego. Obraz, dostępny pod adresem legionisci.com, posiada rozdzielczość ponad 2 GigaPikseli, czyli dwóch miliardów pikseli.

Jak to zrobiliśmy?
Obraz zarejestrowany został przez fotografa Piotra Galasa podczas charytatywnego meczu Legii Warszawa z ADO Den Haag. Panorama powstała z poziomu czwartej, nowo budowanej trybuny Stadionu Wojska Polskiego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie.
 
Panorama przedstawia ponad 21 000 osób, które 10 października 2010 r. zasiadły na trybunach stadionu Legii. Każdy z uczestników tego wydarzenia może odnaleźć się na zdjęciu i zaznaczyć za pomocą konta na Facebooku. Jest to pierwszy tego typu projekt w Europie. Ponadto istnieje możliwość przesłania znajomym odnośnika do dowolnego miejsca na Gigapanoramie.
 
Finalny obraz Gigapanoramy powstał dzięki współpracy trzech osób – Piotra Galasa, Radosława Piotrowskiego oraz Wojciecha Dobrzyńskiego i składa się na niego 279 zdjęć bardzo wysokiej rozdzielczości.


Zdjęcia łączone były ze sobą przez kilkadziesiąt godzin, następnie zostały poddane korekcie graficznej, aby po kolejnych kilkunastu godzinach utworzyć jedno wielkie zdjęcie o rozdzielczości 101810 x 20206 pikseli. Dla uzmysłowienia o jak dużym obrazie mowa warto wspomnieć, że odpowiadałby mu wysokiej jakości wydruk fotograficzny długi na ponad 8,6 m i szeroki na ponad 1,7 m.
 
Do stworzenia Gigapanoramy posłużyło 279 zdjęć. Każde z nich miało rozdzielczość przekraczającą 10 MegaPikseli i zostało zapisane na nośniku danych w formacie surowego obrazu (tj. RAW).
 
Panorama została wykonana półprofesjonalnym, pełnoklatkowym aparatem cyfrowym oraz obiektywem o ogniskowej 200mm i świetle 2.8. Przy jej wykonywaniu zastosowano również głowicę automatyczną Gigapan Epic PRO.
 
Przygotowanie finalnej wersji Gigapanoramy zajęło kilka tygodni. Po około miesiącu dysponowaliśmy już dość dobrze działającym prototypem, a ponad miesiąc później panorama przypominała już tę, którą można oglądać dzisiaj.

Gigapanorama Legionistów: legionisci.com

Zobacz także:
Canon wchodzi na rynek produkcyjnego druku fotograficznego
Prototypowy Samyang 7.5 mm 1:3.5 UMC Fish-eye MFT
30 wielkoformatowych fotografii największych gwiazd kina
Ruszył konkurs "Moja sportowa Praga"
Zestaw promocyjny Fomei Basic
BenQ MX613ST – duży obraz w małych salach
Samyang 35mm 1:1.4 AS UMC – wersja finalna
Fotograficzne ''Sny" Anny Edyty Przybysz
"Odmówić aktualności" - drugi wykład Krzysztof Pijarskiego
Rozstrzygnięcie konkursu ''Hu! Hu! Ha! Nasza zima zła!''
Olympus - nowy firmware dla aparatów E-5, E-PL2 i XZ-1
Warsztaty fotograficzne z Jackiem Boneckim

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 1.687s.